Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Toplumda Güvenilir İnsan


Emin YAPRAK
10 Ağustos 2016 Çarşamba 15:19

 

İnsanlar arasında güvenilir olmanın en güzel yolu, ilkesel olarak saplantı ve düşüncelerden sıyrılarak, evrensel ilkeler ile yoluna devam etme mücadelesi sergileme anlayışı göstermektir. Çünkü ahlaki ilkeler olarak ortaya konulmuş olan evrensel ilkeler ile yolumuza devam etme mecburiyeti olarak kendisini gösterme anlayışı ile sezinlemek gerekmektedir. Ahlaki ilkeler, herhangi bir dinin tekelinde olan özellikler değildir. Her din tarafından sergilenen, aklı başında olan insanın kendi farklılığını ve özgünlüğünü ortaya koyduğu bir yaşama biçimidir. Dinin kendisinden istediğinden çok insan olarak yapılması ve sergilenmesi gereken davranışları yerli yerince sergileyen bir durumla kendisini göstermesi gerekmektedir.
Ahlaki ilkeler olarak öne çıkan doğruluk ve dürüstlük evrensel ilkeler olarak karşımıza çıkmaktadır ve hayatın bütün alanlarını değerlendiren yapısı, işlevsel yapısı olarak kendini göstermektedir. Hayatta dürüst olarak algılanan yapının kendine ait olan güzelliklerini sergilemesi gerekmektedir. Doğrulukla birlikte, davranışlarında dürüstlüğü ilke edinmesi, kendisine emanet edilen şeylere karşı hıyanet göstermemesi, verdiği sözünde durması temel ilkeler olarak gözükmektedir.
Münafık olarak isimlendirilmekten uzak duran ve kendine ait olan değer yargıları ile hareket eden, davranışlarındaki tutarlığı ile kendine gelecek çizerken başkasına zarar vermeyen yapısı ile kendisini göstermesi en mantıklı durum olarak kendisini göstermektedir. Müslüman olan, kendini bilen, insanlık olarak yapılması gerekenleri, davranış itibariyle sergileyen yapılmaması gerekenlerden hep uzak durmasını bilmelidir. Çünkü en güzel davranış, yapılmaması gerekenleri terk edip, onlardan uzaklaşmasıdır. Bunu yaptığı sürece bir başarı ve olumlu yapıyı oluşturmuş olur. Birbirlerine saldıran, birlerine belden aşağı vuran, saltanatı ele geçirmek için her şeyi mübah sayan bir anlayış, güvenilir insanın profilini çizmez. Onun yaptığı sadece kendisiyle beraber başkalarını da rezil etmek, eleştiriyi yaygınlaştırmak, insanların birbirlerine güvenini ortadan kaldırmaktır.
Toplumsal yapıların ve ilişkilerin sağlam olması, insanların birbirlerine değer vermesine, saygı ve sevginin sağlıklı olmasına bağlıdır. İnsanların birbirlerine yaklaşımları, konumlarının sağlıklı olması, ahlaki değerleri toplumsal yapıya ve ilişkiye göre değerlendirmelerine bağlıdır. Ferdi olarak algılanan ve yapılan iyilikler, toplumsal güzelliklerin ve erdemli yapının oluşmasını sağlamaktadır. Ferdin kendini gizleyerek, ulaşması gereken amacı elde etmek için yaptığı takkiyyeler, kişiliğinden ve inançlarından ödün vermesini gerektirir. Bu tür yaklaşımlarda kendinden uzaklaşmasına, kendi bindiği dalı kesmesine ve kendi inancına yabancılaşmasına zemin hazırlamaktadır.
Her toplumun kendine ait değer yargılarının varlığı ve bunların farklı alanlarda kendini göstermesi, insanlık namına güzelliklere sahip olmasına bağlıdır. Her şeyin temelinde evrensel olan ilkelere bağlılık gelmektedir. Kendini bilen, kendine ait güzellikler keşfeden yapısı ile mutluluğu erdem olarak yaşantıda görebilmesi için davranış ve sözde de erdemli güzellikler sergilemesi gerekmektedir.
Münafıklığın alametlerinin belirtilen özelliklerden yola çıkarak müslümanın olması gereken vasıfları açıklanacak. Münafık kişi, toplumla ve hatta kendisi ile barışık olmayan yapısı ile yapılmaması gereken davranışları sergilemesi, kendinden uzaklaşması ile yapısını enselemesi ile kendini ortaya koymaktadır. Bilimsel olmaktan çok, yaklaşımları ferdi ahlaki ilkelerden uzaklaşması ile ilkesizlik yolunu seçmesi, şahsiyetini dumura uğratması, başkalarının horladığı bir yapıya ulaşması ile kendini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Toplumsal yapıların sağlam olması kişilerin dengeli yapılar ile mümkündür. Bu olduğunda bir anlam ifade eder. Dengeli, sağlıklı yapılar oluşmadığı sürece kendine ait olan yapılarla hareket etmesi sağlıklı bir yaklaşım olamaz. İnsanlık namına ortaya konan, kendisinden farklı durumlarla ortaya çıkan, sağlıksız ortamlarla ferdi kişiliksizleştirmeye çalışan durumlarla güvenin kaybolmasına zemin hazırlamaktadır. Bu tür yaklaşımlarla kendilerine ait olan değer yargılarını hiçe saymaktadır. Kendisini güvenilir, yaşam biçimleri ile sağlıklı yöntemler ortaya koyması, insanların birbirlerine yaklaşımlarını sağlıklı bir yöntemle güzelleştirmesi gerekirken, kendinden uzaklaşan, her şeyden soyutlanan yapısı ile kendini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Toplumu oluşturan fertlerin, ahlaki değer yargıları, özdeş yapısı ile ayakta durması, kendilerine ait güzelliklerle başkalarının da kazanmasını, toplumda saygınlığı ve sevgiyi esas alan, mutluluk ve huzuru tesis etmeye çalışan yapısı ile kendilerini simgeleyen özelliklerle deşifre etmeleri gerekmektedir.
Toplumsal birliktelik ile yola çıkan kesimlerin kendilerine ait değer yargıları ile vardıkları sonuç, kendi dışındaki yapıların anlaşılması anlamına gelmektedir. Güvenin tesis edildiği bireysel anlayış ile oluşturulmuş birliktelik sayesinde kendine özgüveni artan yaşam biçimlerinin oluşmasına zemin hazırlanılmış olmaktadır. Kendine ait yaklaşımlar ile yola çıkan insanlar zaman içerisinde kendilerinden soyutlanamaya çalışmış olmaktalar.
Yaşamın çetrefilli yapısı içinde özgüveni gelişen, kendini ve kendinin dışındaki bireyleri anlamaya çalışan yaklaşımı sergileyen kimselerin birliktelikleri oluşmuş olmaktadır. Kendi insanına değer veren yapısı ile yola çıkan ancak kendini aşmadan kendisi ile beraber başkalarını bularak refah ve mutluluğu yakalamış olur.
Güven tesis edildikten sonra yapılan yanlışlıklar bile hoşgörü ile normal görülebilir veya kendilerine ait eksiklikleri dışlayıp, geleneksel yapılardan uzaklaşma çalışması sergileyebilirler.
Seçimlerde aldıkları değeri, davranışları ve icraatları ile yok edebilirler. Kendilerine ait zenginlikleri köreltebilirler. Güven ile ortaya konan yapıyı alaşağı etmek çok kolay bir gelenek olarak lanse edilebilir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com