Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Emin KUŞ

Tıklanma uğruna küfretmek serbest!


Mehmet Emin KUŞ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

    Her şeyin bir ahlakı olmalı, bu keyfiyet değil, mecburiyettir. Ahlak vazgeçilecek, hafife alınacak, basite alınacak bir olgu değildir. İş ahlakı, ticaret ahlakı, ailede ahlak, okulda ahlak, basında, yazıda, köşede-bucakta her zaman ve her mekânda ahlak…

    İllaki ahlak, mutlaka ahlak… Ahlaksız toplumlar; fazla uzun yaşamazlar mutlaka belaya müstahak olurlar. Ben bugün burada basın hakkında ve özellikle internet haber sitelerinin haber ve yorum anlayışları özerinde durmak istiyorum.

     Bildiğiniz gibi; internet ve bilgisayarın yaygınlaşıp hayatımıza yerleşmesiyle beraber; haber alanında ki iletişim sektörü de yerini değiştirdi. Yazılı ve görsel basından çok internet medyası takip ediliyor şu anda. İnsanlar haber ve yazıları artık daha çok internetten okuyorlar, takip ediyorlar. Bununla beraber burada bazı kolaylıklar olduğu gibi, bazen de büyük sıkıntılar olabiliyor.

     Çünkü bu konuda yasada bir boşluk var. İnternet medyacılığı üzerine henüz bir yasa yok. Mecliste uzun zamandan beridir üzerinde çalışılan fakat bir türlü yasalaşmayan bir tasarı var. Bu boşluktan faydalanan kötü niyetliler, acemiler, saldırganlar, ahlaksız ve utanmazlar; internet aracılığıyla görüp sevmedikleri herkese verip veriştiriyorlar. Küfür, hakaret ağızlarına ne gelirse, salya sümük…

      Bilindiği gibi bizim Şanlıurfa’mız da internet üzerinden yayın yapan birçok haber sitesi var, çok bilineni var, az bilineni var. Ama sayıları bir hayli kabarık bu internet haber sitelerinin… Tabi olması güzel ve faydalıdır, ancak; ahlaki sınırları aşan, kişilere hakaret eden, saldıran ve eleştiri hakkını aşıp rencide eden, küçük düşürücü ve küfürlü yorumlara yer verdikleri zaman işin rengi ve yönü değişiyor.

     İsim vermeyeceğim ama Urfa’da uzun zamandan beri yayıncılık yapan ve çok takip edilen bir haber sitesi var ve her sitede olduğu gibi bu sitede de haberlerin altında yorum yazma yeri vardır. Tabi bu sitede bazı haberler yapılınca/haber yayınlanınca; altına yorumlar yağmaya başlar, biri yazar bu adam çok iyi, öbürü derki; s… git lan bu adam bir…k etmez. Biri yazar; siz bunu adam mı sayıyorsunuz? Bu ne zaman adam oldu, bu adam olmaz gibi acayip yorumlar… O sitenin editörleri düşünüp demezler mi bu yorum bize yazılsaydı biz nasıl tepki verirdik diye…

     Bakınız o söz konusu sitede ki bir haberin altına yazılan bazı yorumları affınıza sığınarak buraya kopyalıyorum. “Senden bir...k olmuş baksana hakkında yazı yazmışlar” ve “falandan bir... Olmaz” tabi onlar isim vererek yazmışlar, ben ismi çıkarıp ‘falan’ yazdım. Gördüğünüz gibi yapılan hakaret ve küfür içerikli yorumlara Urfa’mızın çok okunan! Haber sitesi editörleri… Koyup yayınlıyorlar. Sanki küfrün, hakaretin yerine noktalar koyunca düzelmiş ve normalleşmiş oluyor o yorumlar. Tabi hakaretler bunlarla sınırlı değil; değişik zamanlarda çok farklı hakaret ve yorumlar geliyor ve onlarda hiç tereddüt etmeden yayınlıyorlar.

     Bana göre bir yazımın veya haberimin altına yapılan yorum; benim sorumluluğum altındadır. Çünkü onu ben onaylıyorum. Ben onaylamasam kimsenin ondan haberi yoktur, olamaz.

     Ünlü haber sitemiz her yerde ve her platformda kendini gündem belirleyen diye lanse ediyor ama bence kirli habercilik ve reyting uğruna insanların kişiliğine hakaret ettiriyor. Bazı iddialara göre o siteye para verenlerin haberleri çıkınca yoruma kapalı tutuyorlar ki kimse yorum yazamasın. Peki soruyorum? Tarafsız ve temiz habercilik, medyacılık bumu?

     Para verenin haberini yorumlara kapat. Para vermeyenin haberini yorumlara aç. Ondan sonra yorumlar havada uçsun. Küfür, hakaret ve saldıran saldırana… Oh ne ala! Nasıl olsa tıklanıyoruz. Nede olsa haber beş - on bin kez tıklanmış, reytingi artmış… Basit-adi- çıkar ve menfaatleri uğruna cahil ve nadan insanları horoz dövüştürür gibi dövüştürüyorlar.

      Sonra da biri hakkını arayıp mahkemeye verir ve hakkında soruşturma ya da ceza gelirse; başlarlar feryad-u figan etmeye. Basın hakları, basın susturulamaz. Bu yapılanlar basını susturmaktır, falan filan… Kardeşim sen gayri ahlaki davranırken, insanların kişilik haklarına saldırıp hakaret ederken güzel de; sana ceza gelince basın özgürlüğü öylemi? bunu yanlış yapmadan önce düşüneceksin, empati yapacaksın. Bir tık uğruna etik değerlerden/ahlaktan uzaklaşmayacaksın. İnsanların kişiliğine zarar veren, aşağılayıcı şeylere izin vermeyeceksin.

     Adalet, hak-hukuk ve ahlak herkese lazımdır. Sadece kendilerine adalet isteyenler bilsinler ki; sıra kendilerine geldiği zaman; yanlarında haklarını savunabilecek kimse olmayabilir. Bu yüzden:

     Ben biraz daha ileri giderek bu konudaki duygularımı açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum; bana göre böyle habercilik olmayacağı gibi; bu şekilde davranıp insanları yazı, haber ve yorumlarla rencide eden, hakaret eden ve aşağılayıcı yorumları onaylayanların haber sitelerini, gazetelerini açılmamak üzere kapatmayı öneriyorum. Bunu hak ettiklerini düşünüyor ve kabul ediyorum.” Ki; herkes işine geldiği gibi, menfaat ve kazancının gerektirdiği gibi davranamasın. Kimse kimseye basın yoluyla, internet yoluyla, haber ve yorumlarla hakaret edemesin.

     Nasıl ki; benim kimseye hakaret etme hakkım yoktur, o halde başkasının da bana hakaret etme lüksü ve hakkı olamaz penceresinden bakarsanız haklı olduğumu görürsünüz… Selam ve dua ile…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com