Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Terörü Kentsel Dönüşüm Bitirir.


Hüseyin KAYA
8 Aralık 2015 Salı 12:16

Diyarbakır bağlar ve sur ilçelerinde kentsel dönüşüm projesi hazırlanmıştı. Ancak son zamanlarda kentsel dönüşüm projeleri yavaşladı veya askıya alındı. Çünkü diyarbakır sur ilçesi terör yuvasına döndü.bölgede terörist faaliyetler yogunken kensel dönüşüm zor denilecek ancak Yarım kalan kentsel dönüşümün bıraktığı enkazlar terör faaliyetlerine bizaati ev sahipliği yapmaktadır. Sur ilçesinde terörist faaliyetlerin artması ilçe sakinlerini de hayata küstürmüştür. Vatandaş bir an önce bu şiddet ortamından kurtulmak ve huzurun sağlanmasını istemektedir.

Zaten mevcut durumda sur ilçesinin büyük bir bölümü boşatılmıştır. Vatandaşlar evlerini ya zorunlu yada ihtiyaçtan boşaltmış ve büyük bir kısmı da boşaltmak istemektedir. Devlet sur ilçesinde kentsel dönüşüm projesine hız vererek hem terörist faaliyet alanını daraltır hem de sur ilçesinin yenilenmesine ve tarihi yapının gün yüzüne çıkmasına hizmet eder. Kentsel dönüşüm projesinin hızlanması için en uygun ortam oluşmuştur. Devlet bir an evvel projeyi hızlandırmalı vatandaşlara gerekli konut ve kira desteği sağlamalı.

                Her canlı huzur ve refah ortamını sever. Yani vatandaşa refah ve huzurlu bir ortam lazım  bunu da sağlayabilecek tek güç devlek kavramıdır. Kentsel dönüşümde kamulaştırma sekteye ugrar genellikle, lakin ortam refah ve huzurdan uzak ise kamulaştırma daha hızlı gerçekleşir. Gerçekten hem kamulaştırma hem de kentsel döüşüme hız kazandırmak ve terörist faaliyetlerin sonlandırılması için devlet bu tür sıkıntı arz eden eski yerleşim yerlerini biran önce kamulaştırmalı ve kentsel dönüşümü sağlamalıdır.

                Zaten sur ilçesi büyük çoğunlu boşaltılmış, kalanlar da imkansızlıktan evlerinde ayrılamıyor elbetteki bir kısımda yaşanan terör faaliyetlerine destek amaçlı evlerini terk etmiyorlar.

                Şu bir gerçektir ki kentsel dönüşüm sağlanmak istenirse terörden dolayı vatandaş kamulaştırmada devlete güçlük çıkarmayacaktır. Öyleyse kentsel dönüşüm çok hızlı bir şekilde ilerletilmeli kiracılara kira desteği, hak sahiplerine ise rayiş bedelleri veya gayrimenkullerine denk olan evler dükkanlar toki tarafından temin edilerek vatandaş mağdur edilmeden sağlanmalı .

                Bir taraftan kamulaştırma sağlanırken bir taraftan yıkımlar başlatılmalı ki pkk’nin barınma zemini ortadan kaldırılmalı. Böylece çatışma ortamı zayıflayacak şehit haberleri minimuma inecek veya hiç olmayacaktır. Sadece güvenlik güçlerinin operasyonlarla çözeceği bir durum değildir.terör sorunu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com