Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Halit AYHAN

Temizlik


Mehmet Halit AYHAN
24 Eylül 2012 Pazartesi 13:34

Dinimizin önemle üzerinde durduğu hususlardan biride temizliktir. Rabbimiz beden ve ruhun manevi ve maddi pisliklerden uzak tutmamızı istemiş ve bizlere çeşitli yükümlülükler yüklemiştir. Bu yükümlülüklerinde önemini ”Temizlik imanın yarısıdır” diyerek temizliğin dinimizdeki önemini bizlere belirtmiştir. Bedeni görevlerin en önemlisi de temizliktir. Nitekim bir ayet-i kerimede Allah Teâla şöyle buyurmaktadır:

 

"Orada (Mescid-i Kuba'da) günahlardan ve pisliklerden temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da böyle çok temizlenenleri sever" (Tevbe, 9/108).

 

Mü’min bedenini temiz tutmalıdır. Allah Teâlâ belli durumlarda müslümanlara abdest ve boy abdesti almalarını emretmiş ve şöyle buyurmuştur: "Ey iman edenler! Namaza durmak istediğiniz zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başınızı meshedin ve ayaklarınızı da topuklara kadar yıkayın. Eğer cünüp iseniz tam temizlenin" (el-Mâide, 5/6).

 

Mü’min temiz olmalıdır ki ibadetlere yaklaşabilsin, kendisini rabbinin huzuruna çıkarabilsin. Namaz kılacak olan bir mü’min üzeri pis olursa, abdest almazsa namaza yaklaşamaz. Bir hadis-i şerifte Peygamberimiz şöyle buyurur: "Namazın anahtarıtaharet, yani temizlik, başlangıcı tekbir, tamamlayıcısı da selâm'dır."buyurmaktadır. "Ona tertemiz olanlardan başkası el sürmesin" (el-Vakıa, 56/79) ayeti de Kur'an'ın ancak abdestli olarak ele alınabileceğini göstermektedir. Namaz kılmak, Kur'an okumak için abdest alınması, belli zaman ve durumlarda boy abdestinin alınması mecburiyetinin olması Kaldı ki, bir Müslümanın bedenini temizlemesi sadece abdest ve boy abdesti ile sınırlı kalmaz; gerekli gördüğü her yerde yıkanmak, yemeklerden önce ve sonra kesinlikle elleri yıkamak, özellikle ağız ve diş temizliğine dikkat etmek icab eder. Peygamber efendimiz(SAV):

 

"Misvak kullanın, çünkü misvak ağzı temizler" (Buharî, Savm, 27);

 

"Eğer müminlere güçlük verecek olmasaydım, onlara her namaz için misvak kullanmayı emrederdim" (Buharî, Cumu'a 8; Müslim, Tahare, 42);

 

"Yemekten önce ve sonra el yıkamak yemeğe bereket getirir" (Tirmizî, Et'ime, 29) buyurmakla el, ağız ve diş temizliğine verdiği önemi göstermiştir.

 

Şunu net bir şekilde görmekteyiz ki islam’ın emirleri hep bizim yararımızadır,mesela Peygamber efendimiz yemekten önce ve sonra ellerini yıkarmış ellerimiz düşünün ki her işimizde kullanıyoruz temizlemesek mikrop yuvası haline dönüşecek.

 

Vücut ne kadar temiz tutulursa tutulsun, elbiseler temiz olmazsa, bu temizliğin bir kıymeti kalmaz. Allah Teâlâ'nın Peygamber (s.a.s)'e ilk emirlerinden biri "Elbiseni de daima temiz tut" (el-Müddessir, 74/4) emridir. Allah Teâlâ Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyuruyor:

 

"Ey Âdem oğulları! Size çirkin (avret) yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattık. Takva elbisesi daha hayırlıdır. İşte bunlar, Allah'ın ayetlerindendir. Belki düşünüp öğüt alırlar. "

 

"Ey Âdem oğullar! Her mescide gidişinizde, süslü, güzel elbiselerinizi giyin, yeyin, için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez."

 

De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı süsü ve güzel rızıkları kim haram etti? " De ki, "O dünya hayatında inananlarındır, kıyamet günü de yalnız onlarındır. " İşte biz, bilen bir topluluk için ayetleri böyle açıklıyoruz" (el-A'raf, 6/31-32).

 

Şu halde Müslüman, giyiminde temiz ve derli toplu olmaya çalışmalıdır. Pis ve pejmürde bir kıyafet yalnız giyinen için değil, çevresindekileri de rahatsız eder. Peygamber (s.a.s)'in her konuda olduğu gibi, üst-baş ve giyim kuşam konusunda da, temizliği ve derli toplu olmasıyla, Müslümanlara örnektir.

 

Müslüman çevresininde temiz olması için çaba gösterir. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: "İbrahim ve İsmail'e: "Tavaf edenler, orada ibadet amacıyla oturanlar, rüku ve secde edenler için Evimi (Kabe'yi) temizleyin!" diye emretmiştik" (el-Bakara, 2/135).

 

"Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri ve pisliklerden temizlenenleri sever" (el-Bakara, 2/222).

Müslüman; üstü-başı, çevresi, yiyeceği ve giyeceği ile temiz, derli-toplu, intizamlı olmaya ve böylece Allah Teâla'nın rızasını kazanarak O'nun sevgili kulları arasına girmeye çalışır.Bizlermü’min olarak günde beş vakit abdestle,tertemiz kıyafetlerimizle rabbimizin huzuruna çıkıyoruz.Unutmayalım ki pis olarak huzuru ilahiye ye çıkamayız.Rabbim bizleri kendisine layık kul,Habibine layık ümmet olmayı nasip etsin.Rabbim bizleri tüm maddi ve manevi pisliklerden uzak durmayı nasip etsin.AMİN.

Detaylı bilgi için  http://ayhan46.blogspot.com bakabilirsiniz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com