Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Tembellik Zindanı


Ömer YILDIRIM
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Doğu milletleri olarak bizim birçok imkansızlıklarımız var bunlardan tek tek söz etmeye gerek yok sanıyorum. Bu sorunlarımızın sanıyorum en büyüklerinden biride tembelliktir. Bizim elimizi ayağımızı kıran,bizi tembellik zindanına atan hayat mücadelesinde geri bırakan,enerjimizi boşa tüketen ve bizi sefilliğe giriftar eden sıkıntılardan biridir.

Bir ara bir büyüğüme sormuştum acaba bu tembellik nasıl en aza indirilebilir diye, bana tavsiyesi işlerini hiçbir zaman erteleme!

Bu bir çözüm olmakla birlikte çevre, şartlar, imkanlar, ruh halimiz bazen bizi o dağınık ortama tekrar çekmektedir. Burada sizinde faydalanacağınıza inandığım Bediüzzaman Hz. tembellikle ilgili tavsiyelerini aktarmak istiyorum

Kendisine bizim bu tembellik zindanına düşmemizin sebebi soruluyor. Kendiside şöyle cevap veriyor.

Hayat bir mücadele yeridir. Bineği ise şevk, istektir. Gayretimiz şevk bineğine binip hayat meydanına çıktığı zaman karşısına birkaç düşman çıkmaktadır.

Birincisi; Ümitsizlik düşmanı çıkar ve manevi kuvvetimizi kırar buna karşı şu ayeti silah yapacağız; Ümidinizi kesmeyiniz!

İkincisi: Sonra üstün görünme eğilimi karşımıza çıkar, gayretin başına vurur, bizi durdurmaya çalışır buna karşı şu silahı kullanacağız; Allah için olunuz, yapınız, işleyiniz

Üçüncüsü: Sonra işleri basamaklarına göre yapmayı ortadan kaldıran ayağımızı kaydıran acelecilik düşmanı karşımıza çıkar, gayretin ayağını kırar. Bu düşmana karşı şu silahı kullanacağız; Sabredin, sebat edin ve (Allah yolunda cihad için) hazırlıklı ve uyanık olun.

Dördüncüsü: Sonra insanın karşısına tek başına hareket etmek,sadece kendi fikriyle hareket etmek düşüncesi karşısına çıkar buna karşı şu silahı kullanmak lazım;Yüksek gayret sahibi mücahidlik duygusunu

Beşincisi; Sonra başkasının tembellikleri bizim belimizi kırar etraftaki insanların tembellik göstermesi bizi de tembelliğe iter o zaman şu silahı kullanın; Tevekkül edenler başkasına değil, sadece Allah’a tevekkül etsinler.

Altıncısı; Sonra her şeyi Allaha havale etme ve işleri birbirine bırakma gibi zalim gaddar  bir fikir karşımıza çıkar, gayretin elini tutar oturtmaya çalışır bu düşmana karşı şu silahı kullanacağız; Doğru yolda iseniz, dalâlette olan size zarar veremez.

Yedincisi; Sonra Allah’ın işine karışma gibi dinsizce bir fikir karşımıza çıkar, gayretin yüzünü tokatlar bu düşmana karşı şu silahı kullanacağız; Efendine karşı emirlik taslama-Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.

Sekizincisi; Sonra bütün sıkıntıların anası, bütün rezaletlerin yuvası olan rahatlık meyli(eğilimi) gayretin ayağını kaydırır, sefalet zindanına atar. Sizde bu şiddetli düşmana karşı şu silahı kullanın; İnsana çalışmasından başka bir şey yoktur.

 

Evet, size zorluklarda büyük rahat var. Zira fıtratı heyecanlı olan insanın rahatı yalnız çalışma ve mücadelededir


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com