Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Telfik Meselesi


10 Mart 2012 Cumartesi 11:26
SORU:
Geçen hafta bir sohbette gençler bana sordular’’Hocam asrısaadette mezhepler yoktu, o dönem, Müslümanlar peygamber efendimize bakarak ibadetlerini eda ediyorlardı. Daha sonra mezhepler ortaya çıktı, beraberlerinde birçok ihtilaflar getirdiler. Bizler de hiçbir mezhebe bağlı kalmadan veya mezhepleri birleştirerek ibadet ve teatte bulunsak olmaz mı?’’
CEVAP:
Günümüzde en çok tartışma konusu olan bir mesele de telfik meselesidir. Telfik Amel ve ibadet noktasında en tehlikeli bir konudur. Çağdaş uygarlık safsatasına sarılan günümüz modernistlerinin dillerinden hiç düşürmedikleri Telfik meselesi hakkında müctehid imamlarımız asırlar öncesinden bu tehlikeye dikkat çekerek Müslümanları uyarmışlardır; Farklı mezhepler arasında telfikin kesinlikle caiz olmadığı ve olamayacağı hususunda ittifak etmişlerdir.
Bir meselede değişik mezheplerin içtihatlarına göre amel edilemez. Edil se de o ibadetin geçerliliği olmaz ve o ibadet Allah indinde kabul görmez.
Mesela; Abdest hususunda hem Şafii, hem de Hanefi mezhebini taklit etmek mümkün değil ve kabul olmaz. Hatta bu hususta Hanefi âlimlerinden Molla Hüsrev; bunun batıl olduğu noktasında âlimlerin ittifak ettiklerini zikreder. Hanefi âlimlerine göre bir Müslüman ya müçtehit olur, ya da mukallit. Zaruri bir hal olmadığı müddetçe diğer ehlisünnet mezheplerinden birisini taklit edemez. Gerçi mezhepler dinin kendisi değildir, ancak dinin anlaşılmasında ve dinin doğru yaşanmasında mutlaka gerekli olan birer araçtırlar. Mezheplerin çok olması ve mezhep âlimlerinin fer’i meselelerde ihtilaf etmeleri ümmet-i Muhammed için bir rahmet tır.
Günümüzde taklit etmeyi veya mukallit olmayı kendi nefislerine, kibir ve gururlarına yediremeyenler’’ tek dişi kalmış canavar ‘’hükmündeki batıdan taklit yolu ile gelen birçok hususu büyük bir zevkle benimsemişlerdir.
Zaman zaman müçtehit imamlara dil uzatarak onları sultanların zulmüne boyun eğmekle itham edenler(ki bu tamamen bir iftiradır)kendileri ise dinsiz düzmece laik zorba siyasi otoritelere nasıl boyun eğdiklerine dikkat etmelidirler ve Laik, egemen güçlerin sadık birer kul ve azat olunmaz kölesi haline geldiklerine bakmalıdırlar. Batı çöplüğünden ithal edilen gayri insani laik rejime fetva bulmaya çalışan zavallı kafalar..!
Bilhassa ülkemiz Türkiye coğrafyasında bu tartışma descaters ın çürümüş olan felsefi düşüncelerini İslam’a uygulamaya kalkan M.Abduh ve Cemalettin Afgani’ nın hayranları tarafından Müslümanların gündemine sokulmuştur.
Daha doğrusu Muhammed Abduhun talebesi olan ve mason locasına kayıtlı olduğu kesinlik kazanan Reşit Rızanın ‘’Muhaveretül muslih ve’l mukallit’’ adlı kitabı Diyanet İşleri başk. Neşredilince bu konuda birçok mesele tartışma konusu oldu.
Hal bu ki ‘’Kur’an-ı kerim ve sünnet-ten başka kaynak bilmeyiz’’iddiasını ortaya atanların amacı İcma-i ümmeti ve kıyası fukaha yı küçük düşürüp inkâr etmektir. Tefrika taşları ile ulemayı taşlamaktır. Zira kur an-ı ve sünneti anlayıp kavramanın yolu Fukaha yı iyice tanımadan ve ulemaya ittibadan geçer. Sahabe-i kiramın döneminde olduğu gibi hem tabiun ve hem de etba-ı tabiun döneminde de hem müçtehit ve hem de mukallitler bulunuyordu. Müçtehit olmayan bir Müslüman mukallit olur.
Şu hususu kesinlikle bilelim ki; bugün kü hastalığımızın ve şaşkınlığımızın en büyük sebebi gökteki yıldızlar mesabesinde olan sahabe-i kiramı ve Müstekbirlere boyun eğmeyen ve birçoğu da şehit olan Müçtehit imamları taklit etmediğimizdendir. Çarşı kültürünün etkisinde kalarak batı hayranlığına kapılan sözde birçok Müslüman, İslam âlimlerine dil uzatmakla ne kadar küçüldüklerinin farkında değiller. Şair Bu durumu ne güzel ifade buyurmuş.
ZAMANI KOKUTANLAR MÜRTECİ DİYOR BANA
YÜKSELDİK SANİYORLAR ALÇALDIKÇA TABANA
AH, KÜÇÜK HOKKABAZLIK, SEFİL AYNALI DOLAP;
BİR ŞAPKA, BİR ELDİVEN, BİR MAYMUN İŞTE İNKİLAP.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com