Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Tecavüze Davetiye


Hüseyin KAYA
17 Şubat 2015 Salı 10:52

Devlet ve toplum uyuşmadıkça otorite boşluğu her zaman ortaya çıkar. Devlet yasalar hazırlarken, kanun çıkarırken başka toplumların kanunlarını kendine örnek alıp uygulayamaz. Çünkü her toplumun yaşam tarzı, kültürü ve dünyaya bakışları, dünyayı algılayışları ve de en önemlisi inançları farlı olabilir. Kanunlar hazırlanırken ve uluslararası sözleşmelere imza atılırken kesinlikle bunlar dikkate alınmalı. Ne Avrupa’nın ne Uzak doğu’nun ne de Arap dünyasının kanunlarını kendimize rehber edinmeliyiz. Biz kendi örf- adet, kültür ve inanç yapımıza uygun; bize has kanunlar üretmeliyiz. Elbette evrensel bazı anayasal hak ve kişi özgürlüklerini kapsayan ve de diğer kanunlar da yer almalı.

            Bu dengeyi devlet otoritesi yeteri kadar koruyamıyorsa ve o toplumun kültürüne uygun yasa ve kanunlar hazırlanmıyorsa, toplum hızla çözülmeye ve kültürel, ahlaki bozulmaya doğru yol alır. Ben şuna inanırım; toplumun huzur ve refahını korumak istiyorsanız devlet olarak o toplumun bireylerine can ve mal güvenliği ve de insanca yaşam hakkı güvencesini en üst düzeyde sunmalısınız.

            Bir toplumun huzurunu bozacak birçok neden sayılabilir ama ben aklıma gelen birkaç tanesini sayayım.

Hırsızlık, tecavüz, kapkaç, gasp, trafik terörü estirenler, kadına ve çocuklara taciz, kadına ve çocuklara yönelik şiddet, toplumu esir alan karmaşık ilişkileri işleyen tv dizileri, ekranlarda siyaset ve bireysel ahlakı hiçe sayan değerli vekillerimiz… Saymakla bitmez elbette. Ama bunların hepsi Türk toplumunun inancını, kültürünü ve de kendine olan saygınlığını kaybettirir.

Yukarıda sayabildiğim suç unsurlarını işleyenlere en ağır yaptırımlara sahip kanunlar çıkarılmadığı sürece daha çok insanımız bu yüz kızartıcı, utanç verici olaylarla karşılaşır ve de daha birçok yürekler yanmaya devam eder.

En son ÖZGECAN ASLAN kardeşimiz namussuzların mağduru oldu. Daha önce de buna benzer birçok vaka yaşandı. Her yaşanan olaydan sonra toplum uyanır gibi olur ama kaç gün geçtikten sonra her şey unutulur. Hiçbir yasal gelişme yaşanmaz temennim bu defa farklı olmasıdır.

Kısacası devlet bu tür suçlara 20, 30,40 yıl gibi ağır cezalar vermediği sürece bu suçlar hep cazip gelecektir toplumun çürüklerine.


YORUMLAR
  • yorum2015-02-17 11:21:25KRALX

    KARDEŞİM TAMAM İYİ HOŞ DA YAZDIKLARIN BUNLARLA BİRLİKTE ŞU VAR Kİ ONU BİLE HİÇE SAYAN İNSAN YOLA GELMEEEEZ. MESELA ÖLÜM OLAYI EN SEVDİĞİNİ EN ÇOK DEĞER VERDİĞİNİ KAYBEDEN İNSAN 2 GÜN SONRA UNUTUVERİP DÜNYA MEŞGALESİNE KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR DEĞİL Mİ?HEM DE HELAL HARAMA YİNE DİKKAT ETMEDEN.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com