Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hasan DEMİREL

Süte Su Katılmasına İtiraz Eden Kızın Hikayesi


Hasan DEMİREL
22 Şubat 2016 Pazartesi 13:49

Ömer bin Abdülaziz hazretleri (r.a) takva sahibi bir zattı. Adaleti de öyleydi. Halk içinde II. Ömer diye meşhur oldu. Zaten kendisi Hazreti Ömer’in torunuydu. Hazreti Ömer bir gece vakti tebdil-i kıyafet (elbisesini değiştirerek) şehri geziyordu. Önünden geçtiği evlerin birinden içeriden sokağa taşan bir takım sesler işitti. Durup gelen seslere kulak verdi. O evin hanım kadını, kızına sesleniyor ve ona diyordu ki… “Kalk kızım, süte biraz su kat”

Kız ise o içinde ki ter temiz duygularla annesine itiraz ediyor (karşı geliyor) ve “Anneciğim… Ne olur helal kazancımıza haram karıştırmayalım” diyordu. Annesi ona üsteliyor, “Ben ne diyorsam onu yap” diyordu. Kız bunun üzerine; “Ama anne, daha dün; Sütlere sakın su karıştırmayın, dememiş miydi halife…(Devlet başkanı)” diyordu. Annesi isteğinden vazgeçmiyor ve; “Dediyse dedi. Sen beni dinle. Hem bu gece vakti halife bizi nereden görecek” Deyince anası, kızı ona; “Halife görmeyebilir ama…” dedi ve durdu. Anası üsteledi ve “Âmâsı ne kız?” deyince; Kızı cevabını yapıştırdı; “Evet, belki Halife görmüyor ama Allah bizi görüyor ve yaptıklarımızı biliyor ya anne” diyordu. Hazreti Ömer evin dışından bu konuşmaları işitince oradan doğruca evine giderek Oğlunu yatağından kaldırdı. Ona; “Oğlum takva ehli Saliha bir kız buldum. Onu sana alayım” dedi ve durumu olduğu gibi oğluna anlattı. Oğlu ise babasına; “Babacığım. Senin bana uygun gördüğün kız benim de kabulümdür. Ben sana karşı gelmem” dedi. Ve ertesi sabah aynı eve gidip kapıyı çaldılar. Kadın karşısında Halife’yi görünce şaşırdı, korktu ve beti benzi attı. Ama korktuğunu belli etmeden; “Buyurun efendim” dedi, Halifeye. Hazreti Ömer; “Ey hatun” dedi. “Allahın emriyle senin kızını oğluma istemeye geldim” dedi. Kadın; “Aman Efendim siz bir halifesiniz, biz ise basit insanlarız.” Hazreti Ömer; “Ey kadın… Bunun hiç önemi yok. Ama ben, senin kızının çok güzel bir ahlak sahibi olduğunu biliyorum. Bu da bize yeter” dedi. Ve o kız sonunda Halife Hazreti Ömer’in gelini oldu. Bu evlilikten Ömer bin Abdülaziz (r.a) gibi bir büyük âlim zat doğdu. Bu konuda Peygamberimiz; “ben güzel ahlakı kemale erdirmek (ahlakı yüceltmek ve insanları olgunlaştırmak) için gönderildim” buyuruyor.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com