Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

Suriyeliler Tehlike Saçıyor


Mehmet İMRE
15 Nisan 2014 Salı 10:14

İç savaşın başladığı 2011 Nisan ay’ı itibarı ile savaştan kaçarak önceleri sınır illere, daha sonraları Türkiye’nin değişik illerine sığınmacı olarak gelen Suriye vatandaşı din kardeşlerimiz için Devletimiz çeşitli tedbirler alarak ve yüklü bir bütçe ile onlara kucak açmıştır. Onlar için sınıra yakın illerde yaşanılabilir kamplar açarak her türlü yardımda bulunmuş, bulunmaya devam ediyor. İslam’ın ve İnsanlığın gereği de budur.

Fakat bizim Suriyelilere göstermiş olduğumuz gerek insani ve gerek İslami yardım ve anlayışı maalesef Suriyeli mülteci kardeşlerimizden göremiyoruz. Aksi bir durumla karşı karşıyayız. Örneklemek gerekirse, fazla uzatmadan maddeler halinde sıralamaya çalışacağım.

1-İşsizlik: Suriyelilerin gelmesi ile birlikte işsizlik arttı, çalışmak zorunda olan bu sığınmacılar daha düşük ücretle çalıştıkları için işverenler tarafından hemen işe alınıp kendi insanlarımızın işsiz kalmalarına sebep vermekteler.

2-Ahlaki sorun: yine bu sığınmacıların içlerinden çok temiz Müslümanların olması ile beraber ahlak ve namus yoksunu insanların sayıları temiz insanların sayılarından daha fazladır. Bu insanlar az bir paraya bile fuhuş yaptıkları söylenmekte, bu durum aile yapımızı zedelemekte boşanmalara sebep olmakla beraber özellikle yeni yetişen gençlerimiz onlar için birer potansiyeldir. Ahlaki çöküntü ve yozlaşma ciddi boyutlara ulaştı.

3-Hırsızlık: Bunların özellikle gençlerinin bir kısmı hırsızlık yapmaktalar bunların gelmesi ile ilimizde hırsızlık olayları yükselişe geçmiştir.

4-Dilencilik: Yine bu Suriyelilerin bir kısmı dilencilik yapmaktalar eskiden bizim yerli dilencilerimizde vardı bunlarla beraber şehirden dilenciden geçilmiyor. Hatta yollarda bile kırmızı ışıklarda hemen arabalara yaklaşıp dilenmekteler.

5-Başka bir devletin vatandaşı, kültürü yaşayışı hatta ibadet şekli bile ülkemiz insanının tam tersidir bu neden ayrışmaya yol açmaktadır.

6-Ülkemiz insan yapısı karton misali iken Suriyelilerin içimize katılması ile onarılması zor müzmin hastalıklarla karşı karşıyayız.

7-Suriyelilerin gelişi ile ev kiraları iki katına çıkmış olup, en çok yerli fakir kesim etkilenmekte ve mağdur olmakta.

8-Devlet yönetimi, insanımız İnsani İslami olarak dünyayı çatlatırcasına zirve yapmışsa da Yerli insanı koruma, kollamada Suriyeliler kadar olamamıştır. Tıpkı Ceylanpınar’a getirilen Afganlılar gibi kendi insanımız aç iken o dönemde onlara devlet çiftliğinde arazi ve her türlü maddi destek sağlanmıştı. Bir Suriyeli şöyle diyor şimdi seçim yapılsa ben oyumu yine esede veririm demiş. Bu tablo ibretliktir.

9-Suriyeli kardeşlerimize insani yaklaşımımız besle kargayı oysun gözünü olmamalıdır.               Bu konuyu hafızalarda tutmamız gerek. Onlara da yardım edelim ama kendi fakirlerimizi de unutmayalım ve ihmal etmeyelim.

10-Suriye dramı uzun devam edeceğe benziyor. İç savaş genelde bitse bile iç çekişmelerin uzun zaman devam edeceği akıldan çıkarılmamalıdır (Irak Gibi)

11-Son zamanlarda Suriyeliler insanlarımıza baskıcı olmaya çalışıyorlar adam öldürmeler, mahalle kavgaları, silahlı olmaları 10 lira için adam öldürmeleri sindirme çabaları vatandaşa korku salınmakta kısaca dağdaki gelip bağdakini kovması gibi. Daha önceleri yaptıkları halkımız tarafından tepki yaratmakla beraber tedirginlik veriyorlar. Herhangi bir cinayet işledikleri zaman faili meçhul olur.

Çünkü Allah muhafaza insanımızdan birine bir kötülük yapmaları halinde kaçıp memleketlerine gidecekler orada zaten başıboşluk olduğu için yakalanma olasılıkları neredeyse hiç yok. Onun için son derece rahatlar.

12-Uyuşturucu ve kaçakçılık: Bu konu son derece hayati önem arz etmektedir. Bu başıboşluk kaçakçılığı başlı başına kolay para kazanma sektörü halini almış ve baronlar tekrar oluşmuştur. Suriye tarafından getirilen silahlar ve uyuşturucu ne yazık ki ülkemizde sinsice pazarlanmakta. Gençlerimizin bir kısmı uyuşturucuya alıştırılmış ve bu bataklığa saplanmışlardır. Özellikle esrar bağımlısı olmuşlardır. Suriyelilerin gelmesi ile birlikte bu oran ikiye katlandı sanırım. Bu kesim gençler neredeyse aleni bir şekilde esrar çekiyorlar ve diğer temiz gençler kötü örnek oluyorlar. Çok tehlikeli bir durumla kaşı karşıyayız. Ciddi önlemlerin alınması aciliyet arz etmektedir.

Son olayları basında yer almıştı hatırlamak için kısmen aşağıda vereceğim. Sıraladığım bütün bu konularda gerek valiliğin gerekse devletin tedbir alması ve şehir içindeki tüm Suriyelileri toplama kamplarına almaları aciliyet arz etmektedir. Yoksa Allah muhafaza önü alınamaz olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliriz.

Suriyelilerin mahallerine gelmesiyle birlikte her gün bir olayın yaşandığını, çocuklarını korkudan dışarı çıkaramadıklarını ifade eden mahalle sakinleri, "Yetkililer artık bu soruna bir çözüm bulsunlar. Kendi ülkemizde bizler yabancılaştık. Kimse korkudan Suriyelilere bir söz edemiyor. Her gün hırsızlık, kavga mahallemizde eksik olmuyor. Bu akşam yaşanan kavgada ise bazı ev ve iş yerlerine mermi isabet etti" dedi. (Basından.)

Bilgilendirme notu: Yazımı bitirmiştim ki Sayın valimizin uyuşturucu ile mücadele edileceği ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Sayın valimizi bu konu göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı tebrik eder başarılarının devamını dilerim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com