Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İbrahim AKBAŞ

Suriye politikası ve Türkiye'yi Bekleyen Tehlike


İbrahim AKBAŞ
19 Ocak 2015 Pazartesi 13:00

İslam dini komşu haklarına büyük önem vermiştir. İbni Ömer ve Âişe (R.A.)’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah (S.A.S) şöyle buyurdu: “Cebrâil bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım.” 

Hal böyle iken dini, ırkı, rengi ve dili fark etmeksizin komşularımıza karşı aynı derece de sorumluluk sahibiyiz. Türkiye; Suriye’de Esat ve İşid zulmünden kaçan mazlumları ülkeye almakla, insani  görevini yerine getirmiştir. Ancak işte asıl mesele bundan sonra başlamaktadır. Türkiye her ne kadar Suriye topraklarında tampon bölge oluşturmak istedi ise de Uluslararası destek bulamadı. Zamanla gelen mültecilerin sayısı beklenenin çok üstünde oldu.  Bu büyük göç haliyle ülke ekonomisine büyük bir yük getirdi. Devlet maddi durumu iyi olanları ve kampta kalmak istemeyenleri serbest bırakıp ülke geneline yayılmasına izin vererek aslında bu ağır yükü halk ile paylaşmak istedi. Bu da çeşitli sorunları beraberinde getirdi. 

Yurda gelen bu insanlarla kültürel benzerliğimiz olsa da, sosyal yaşamları toplumumuzla çok fazla bağdaşmamaktadır. Bu insanların Ülkelerinde Devletten çok maddi destek almaları daha rahat ve geçim kaygısı olmadan yaşamalarına neden olmuştur. Dolayısıyla Devletimizin ve Milletimizin yaptığı yardımlar beklentilerini karşılamadığından onları yeterince memnun etmemektedir. 

Ülke genelinde Suriyelilerin karıştığı olaylara toplum tepki göstermiş ve devletin bu konuda tedbir almasını istemiştir. Zaman zaman mülki amirler bu insanların kentlerini terk etmeleri için uyarılar yapmış ve bunun son örneği de Antalya’dır.  Bu ağır yükü sırtında taşıyan Hatay, G.Antep ve Ş.Urfa gibi illerimizdir. Gaziantep’te Büyükşehir Belediye Başkanının olaylara karışanların çadır kentlere alınacağını açıklaması bir nebzede olsa tansiyonu düşürmüştür. İlimizde de bu insanların karıştığı olaylar kamuoyunca bilinmektedir. 

Suriyelilerin çalıştırılması işsizliği artırmış ve devletin çalışma izni vermesi ile daha artacaktır. Açılan işyerleri tamamen kontrolsüz, kimse denetleme ihtiyacı da duymuyor. İşyerlerinin kira dışında maliyetlerinin olmaması haksız rekabete de neden olmaktadır.  İlimizde Arap kökenli mülteciler eğlence mekanları açmış, defalarca gayri ahlaki fiiller işledikleri gerekçesiyle baskınlar yapılmış ve göz altına alınanlar olmuştur.  Araplar rahatça hareket  edemediklerinden ve yardımları yetersiz bulduğundan şikayetçi. Kürtler ise; Türkiye’de Kürtlerin özlük haklarının verilmediğini ve Kobani’nin düşmesi için Türkiye’nin İşid’e yardım ettiğini düşündükleri için yöneticilerimizi pek sevmemektedirler. Kendi ülkelerinde Esad’ın fotoğraflarının bulunduğu gazeteleri yere atamaz ve masada sofra olarak bile kullanamazken, (cezasının 25 yıl hapis olduğu söyleniyor) ülkemizde çok rahat Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nı eleştirip hakaret edebilmektedirler. Buna  benzer daha çok örnekler vermemiz mümkündür.  

Bu insanlar Ülkemizin de mutlaka karışacağını söyleye dursunlar. Türkiye ne kadar inkar etse de İşid’e yardım ettiği algısını değiştiremez. Dışişleri Bakanının Türkiye’den 500-700 arası insanın İşid’e katıldığını ifade etmiş ve işid’in Türkiye için de açık bir tehdit olduğunu söylemiştir. Cizre olayları ve son günlerde batı kentlerinde yaşanan patlamalar aslında tehlikenin boyutunu göstermektedir. 

Bu nedenle; Yaklaşan seçimler öncesi Hükümet ile HDP çözüm sürecine ilişkin mutlaka somut adımlar atmalı ve tansiyon düşürülmelidir. Türkiye çok dikkatli davranmalı ve dengeleri iyi korumalıdır. Allah muhafaza  ülkemizde karışıklık olması   durumunda Suriye’den daha beter oluruz.  Huzur ortamının bozulmaması ve Milletimizin yeni acılar yaşamaması dileği ile…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com