Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Sükut-u Lisan Selamet-i İnsan


22 Nisan 2014 Salı 18:55İnsan, kendisini bulmak, düzeltmek ve kontrol altına almak için bazı şeyler zor da olsa yapması lazım.
Bunlardan biri de “dili muhafaza etmek”tir. Ama maalesef insanın kendisini tutması çok zordur. Rasulullah (SAV) şayle buyuruyor: “Dilini tutan kurtuldu.” Öyle ise ne kadar zorda olsa dilimizi tutmamız lazım.
Atasözü: “çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz” demiş. Ayrıca; “bilirsen güzel kelam söyle ibret alsınlar, bilmiyorsan sus adam sansınlar” bunun içindir ki Allah insanlara bir ağız iki kulak vermiştir. Çok dinleyelim az konuşalım diye…
İnsanlar konuşunca kişiliğini seviyesini sergiler. Onun için insan zaruret miktarı kadar konuşmalı. Şayet konuşmayı gerektiren bir durum yoksa sukut etmeli. Dile hâkim olman dil sahibini yüceltir.
Susmak, dil için en uygun terbiye metodudur. Peygamberimiz (SAV) Ebu Zer (RA)’a yapmış olduğu bir nasihatte şöyle buyuru:  “sen çoğu zaman susmayı tercih et. Bu sana dininden yardımcı olur, şeytanı kovar!”
Demek ki susmak insanın değerini yüceltir. Ve azılı düşmana karşı bir korunma olur.
Dilin en büyük zafiyeti gıybet etmektir. Ateşin odunu yaktığı gibi, amelleri yakıp kül eder. 
Bir gün Hasan Basri Hazretlerine; falan kişi senin gıybetini yaptı demişler. O da bir tabak hurma göndermiş. Gıybet yapan adama da teşekkür etmiş. Gıybetini yapıp günahını döktüğü için…
Yersiz ve boş konuşmak ne kadar kötü. Yine çok güzel bir atasözünde: “Sükut-u Lisan Selamet-i İnsan!..” yani dil sukut ettiğinde insan selamettedir. Demek ki dil bu kadar zarar veriyor.
Diline gereği gibi sahip olmasını bilen insan dünya ve ahrette hayatı memur olur. İnsan boş şeyler için tartışsa bile karşı tarafı kırıyor. Ama bilmez ki kalp, Allah katında Kabe’ye eşittir.
Ashabı kiramdan rivayet edilen bir hadisi şerifte:  “biz bir dini konu tartışırken Rasulullah (SAV) çıka geldi. O güne kadar görülmemiş tarzda öfkelendi ve bizi azarlayarak şöyle dedi: ‘Ey Ümmet-i Muhammed, yavaş olun ve kendinize gelin! Sizden önceki ümmetleri bu gibi boş tartışmalar yok etmiştir. Tartışmayı terk edin! Çünkü tartışmanın zararları açık ve kesindir. Tartışmayın, çünkü size kötülük olarak tartışmacı olmak yeter. Tartışmayın, çünkü tartışan kişiye kıyamet gününde şefaat etmem. Tartışmayın, ben tartışmayanlara, biri köşede biri ortada ve biri de en yüksekte olmak üzere cennette üç köşk vermeyi taahhüt ediyorum. Bunların en yükseği haklı olduğu halde tartışmayı terk eden içindir. Tartışmayın, çünkü putlara tapmaktan sonra Allah’ın beni nehyettiği ilk şey tartışmadır.” (Taberanî)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com