Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Şu hastama çabuk bak doktooor !!!


1 Mayıs 2012 Salı 22:02
Acil servislerde ne çok duyuyoruz bu lafı. Benim hastam çok acil. Benim hastam ölüyor.
Herkesin hastası kendine göre çok acil. Yan odada kafasından kurşunla vurulmuş hasta yatarken, hafif bir karın ağrısıyla gelen hastasıyla doktorun hemen ilgilenmesini bekliyoruz. Boğaz ağrısıyla acile gittiğimizde hemen sedyeyle bizi alıp,

2 doktor ve 3 hemşirenin başımıza üşüşüp bize müdahale etmesini istiyoruz. Doktorun yüzümüze baktığı gibi hemen neyimiz olduğunu anlamasını bekliyoruz. daha niye bizi yorup da şu şikayetim var. Şöyle yaptım da bu yüzden şuram ağrıyo dedirtiyor ki bize doktor. İlacın şeklini TADINI söyleyip ilacın adını bilmesini bekliyoruz. halbuki fakültede o doktora her ilaç tattırılıp tatlarını öğretmediklerini düşünmüyoruz. Zaten ölü gelmiş hasta niye öldü diye üstüne saldırıyoruz.

Çok dert yandım ama şu an aklıma gelmeyen o kadar çok daha dert yanacak konular var ki. Bunların önüne geçmenin çözümün yegane yolu hasta eğitimi halkın bilinçlendirilmesi. Ancak günde yaklaşık 2000 hasta bakan doktor bu eğitimi nasıl verecek? Nasıl her hastaya tek tek anlatacak herşeyi? Tansiyonun ölçtürmeye gelen hastanın 5 dakika dinlenmesi gerekiyor ki ardından tansiyonuna bakılsın. Doktor hastaya bekle diyor. Yakını, “annemin yüksek tansiyonu var iki saattir burda tansiyonuna bakmıyosun” diyerek saldırıyor doktora. Hastaneye gittiğinize ne olur kendinizi emanet edin doktor arkadaşlarımıza. Hiçbiri sizin ölmenizi ya da sakat kalmanızı istemez. O sizi bekletiyorsa bir bildiği vardır.

Her doktorun nefret ettiği acil vakalardan biri de konversiyondur. (konversiyon: bir şeylere sinirlenip yalandan bayılmak). Genelde genç bir bayan hastadır. erkek arkadaşından ayrılmıştır. bayılmış numarası yapıp ajitasyon yapıyodur. Ailesi bunu bilmiyor tabi. ''Kızım ölüyor, kızım ölüyor'' feryatlarıyla getirir acile. Onca gerçek acil hasta varken doktor onla ilgilenmek zorunda kalır.

Yakınlarına kızınız naz yapıyor yalandan yapıyor diyebilir mi? dediği anda yumruğu yer. Birilerinin o hasta yakınlarına konversiyonu anlatması gerekiyor.

Bir başka mesele de acili poliklinik gibi kullanmak. gelen kişi acilde hastalığını tedavisinin olmasını bekliyor. Ancak acil(ki adı üstünde acil)
Hastanın ertesi güne kadar yapılması gereken geçici tedavinin yapılıp, ertesi gün uzman hekim tarafından muayene edilmesi gereken yerdir.
20 gündür ayağı ağrıyan bir hasta acile gelmemeli. Hele de ''3 yıldır hastanın vücudunda kaşıntı var'' gitmediğimiz profesör kalmadı'' deyip gecenin bi yarısı acilde ki pratisyen doktordan medet bekleyenlere ne demeli.
Eskilerin bi sözü vardır: velhasılı kelam bu iş böyle gider. Ne biz hasta yakınlarını anlayacaz ne hasta yakınları biz doktorları anlayacak..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com