Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

SSPE


10 Temmuz 2012 Salı 13:33
Bugün sizin biraz canını sıkacağım, kusura bakmayın. Yâda kusuruma bakın ve tek kusurum sizi başlıkta adı geçen hastalıktan haberdar etmem olsun.
SSPE, bir internet sitesinde nitelendirildiği gibi “sinsi hastalık” Adı neden sinsi hastalık biliyor musunuz? Çünkü o güne kadar koşup oynayan, okulunda başarılı, gözünüzden sakındığınız çocuğunuzun birkaç hafta veya birkaç ay içinde yürümesinde bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme görülmeye başlıyor. İkinci aşamada sıçramalar başlıyor ve tek başına yemek yiyemiyor, üçüncü aşamada çocuğunuz yatağa bağımlı hale geliyor ve burundan sıvıyla besleniyor, dördüncü ve son aşamada da komaya giriyor ve sonu ölümle sonuçlanan koma hali yıllarca sürebiliyor. Hastalığın bilinen bir tedavisi yok. Baştan uyardım bugün canınızı sıkacağım, isterseniz yazıyı okumaya burada son verin.
Peki, nedir SSPE? Kızamık hastalığı geçirildikten sonra beyne yerleşebilen virüsün neden olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığı, yani hastalık vücutta sadece beyne zarar veriyor. Kızamığa karşı aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçirmiş çocuklarda ortaya çıkıyor. Kesin tedavisi bulunmayan hastalık, ancak virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor. Etrafınızda bu hastalıktan muzdarip bir çocuk muhakkak vardır, çünkü bu hastalığın en sık görüldüğü illerin başında Şanlıurfa geliyor. SSPE derneğinin internet sitesindeki hasta listesine şöyle bir göz atarsanız bu durum ilk bakışta anlaşılıyor. Sebebi konusunda yukarıdaki tanımdan bir şeyler anlaşılabiliyor, fakat kafama takılan bazı sorular var, mesela neden bu hastalık dünyada sadece azgelişmiş ülkelerde var, bizim ülkemizde de neden Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yoğunlukta. Asıl cevaplanması gereken soru da şu, neden hastaların doğum yılları aynı ve birbirine yakın? Çünkü hastalığa yakalanan çocukların doğum yılları 1995-2004 yılları arasında yoğunluklu olarak seyrediyor. Eğer bu tespitim doğru ise sorumluluğu olanlardan hesap sorulabilecek mi?
Sebebi konusunda bulabildiğim bazı cevapları sizlere paylaşmak isterim. Kızamık aşısı 9 aylıkken yapıldığında koruyuculuk oranının yüzde 60-80 arasında değişiyor. Bir yaşından sonra yapılırsa bu oran artmakta. Eğer aşı 9 aylıkken yapılıyorsa yaygın (çocukların yüzde 90’ına) yapılması önemli, çünkü ancak bu şekilde kızamık virüsünün dolaşması ve korunamamış olan çocukların da bu mikropla karşılaşması önlenebilir. Ülkemizde geçmişte kızamık aşısının yaygın yapılamadığı, hatta bazı yıllarda neredeyse hiç yapılamadığı iller olmuştur. Bunun sonucunda da ilimizin de içinde bulunduğu bir coğrafyada o yıllarda doğan çocuklar hastalanıyorlar.
Size güzel şeyler yazmayı çok isterdim fakat ilimizin bir gerçeği var ve ben bu gerçekle bir müvekkilimin 13 yaşındaki kızının geçen hafta SSPE hastalığına yakalandığını öğrendikten sonra karşılaştım. “Hiçbir şeyi yoktu, hatta okulda da başarılıydı, birden düştü, fark etmedik bile nasıl hastalık geldi.” sözleri dilinden dökülürkenki çaresizliği hala aklımda. Akşam eve gidince eline diken batsa elimin kanadığı iki yaşındaki kızıma daha bir sıkı sarıldım.Kendimi çok çaresiz hissettim.Allah hepimizin çocuklarını bizlere bağışlasın.Eyvallah..
(http://www.webhatti.com/saglik/10294-sinsi-hastalik-sspe.html#ixzz20DAgJwbs) (http://www.sspedernegi.org/tr/hasta_sorgu.asp)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com