Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

SPOR'DA DOYUMSUZLUK VE ŞİDDET


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Sporda şiddetin önünü alabilmek eğitimin her alan da olduğu gibi spor eğitiminde de önemlidir. Spor eğitimini ve spor kültürünü toplumun tüm kesimlerine aşılanabilmesi için spor adamlarına ve eğitim formasyonu almış topluma mal olmuş ve spordan önemli faydalar görmüş insanlara son derece önemli görevler düşmektedir.

 Spor adamları bu görevlerini yerine getirmek için çabalarını yeterli bulmuyorum. Hele bazıları daha çok çaba sarf etmeleri gerekirken tam tersine davranışlar sergilemelerinden toplum adına rahatsız olduğumu ve onların kınanması gerektiğini belirtmek istiyorum. Maalesef günümüzde sporda da şiddet artarak devam etmektedir.

Son günlerde Mersin İdman Yurdu ve Şanlıurfa Spor teknik direktörleri ve Şanlıurfa Spor Genel Kaptanı saldırıya uğradı. Bu nedenle hastanelik oldular başta sebep ne olursa olsun hele spor alanlarında bu tür davranışların cereyan etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Saldırıya uğrayan meslektaşlarıma ve yönetici arkadaşıma geçmiş olsun dileklerimi sunarken sporda şiddetin olmamasını arzu ediyorum. Bu arzumun gerçekleşebilmesi içinde spor adamlarının sporun gelişmesi için siyaset ve diğer parasal ekonomik kaygılardan dolayı topluma fayda getirmeyen çıkarcı işlere yönelmeden üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yapmaları gerektiğini düşünmekteyim.

Sporda şiddetin son bulabilmesi için; Spordan son derece önemli paralar elde eden ve sporun nimetleri sayesinde şöhrete kavuşan insanların Sporun ruhuna aykırı davranışlardan kaçınarak olumlu davranışlar sergilemeleri gerekir. Sorumluluğunun bilincinde olan spor adamlarının örnek davranışları; sporun ve ülkemizin gelişmesi için son derece önemsenmelidir. 

Toplumu kendi basit çıkarları doğrultusunda etkilemek isteyen spor adamı diye geçinen bu tür insanların derhal gerçeklerle yüzleşip spora ve topluma zarar verebilecek olumsuzluklardan derhal vazgeçmeleri ve sporun genetiğine uygun hareket ederek kendilerine düşen çalışmaları yaparak topluma örnek davranışlarda bulunmalarının gerektiğine inanıyorum.

Her ne hikmetse kolay zirve yapan insanların çoğunda her şeyi ben bilirim mantığı olduğundan bu tür insanlar her konuda ve her işe burunlarını sokup ilgilenmedikleri iş kırmadıkları kapı yoktur. Bu tur davranışları alışkanlık haline getirip topluma fayda dan çok zarar vermektedirler.

 Nerde çok para oraya parmaklarını sokarak haksız kazanç elde ederek insanların fırsat eşitliğini engelleyerek paralar ve mevki makamlar kazanmada doyumsuzlaşıp asli görevlerini unutmaktadırlar. İşlerine gelince yorumcu bazen Teknik Direktör bazen birilerinin adamı ve hatta günümüzde hem siyaset adamı hem de spor adamı rolüne girerek bir koltukta üç beş karpuz taşıyıp bütün karpuzların kırılmasına neden olmaktadırlar. Bir işte zirve yaparak geçinen insanlar o işi layıkıyla yapmalıdır ve o işin gelişmesi için sanatını icra ederken titiz davranmalıdır.

Hele spordan paralar kazanıp şöhrete de erişen ve gerek kanallarda yorumculuk yapan gerekse Teknik Direktörlük yaparak mesleğinde para kazanmaya devam eden insanların siyasetle yarım yamalık uğraşmaları etik değildir.

Eskiden birine sorarlardı sağcı mısın? Solcu musun? Sorusuna ne sağcıyım ne solcu  Futbolcuyum diye cevap verilirdi. Yani spor adamı ayrıştırıcı değil toplumu bütünleştiricidir.

Hem TRT de spor yorumculuğu için paralar kazanacaksın hem de siyasetle uğraşacaksın tam olmasa da yarım yamalık Biriside Hem Bir takımda teknik direktörlük yapacak hem de siyaset şapkasını takıp siyasetçi gibi hareket edecek bu durumları spor adamlarının tasvip etmesi mümkün değildir. Topluma faydalar sağlamak yorucu ve zevkli bir iştir. Herkesi asli işinde ülkemiz için faydalı çalışmalarda bulunmaya davet ediyorum. İsim vermiyorum umarım herkes payına düşeni alır.

Şanlıurfa spor Van belediye ye karşı ilk on dakikadan sonra baskı kurmaya çalıştı ilk golü bulmasına rağmen skoru koruyamayarak galibiyeti kaçıran taraf oldu. İler ki maçlarda Şanlıurfa sporun galibiyetler serisine başlamasını diliyorum. Bunun için de kaleci Metine büyük işler düşecek ayrıca gol yollarında daha dikkatli olup savunma prensipleri göz ardı edilmemelidir. Kaçırılan goller takımı telaşlandırmamalı. Şanlıurfa spor hep kalıplaşmış oyun anlayışından çıkmalı ve gerek savunma prensiplerini gerekse hücum prensiplerini dengeli ve bilinçli bir şekilde uygulamalıdır.

 Bloklar arasındaki mesafeler dengeli olmalı daha da önemlisi varyasyon zenginliği yakalayarak istikrarlı bir grafik çizmelidir. Şanlıurfaspor camiasının beklentisi doğrultusunda bir takım oluşturmak için Teknik kadronun yoğun bir mesai içersine girerek pozitif hamleler yapması ve takımı istikrara kavuşturması şampiyonluk için son derece önemlidir. Şanlıurfa sporun istikrarlı sonuçlar alması için çaba gösteren her kese başarılar diliyorum. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com