Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Sohbet Tadında


Hüseyin KAYA
22 Nisan 2014 Salı 18:55

 Uzun bir aradan sonra yine siz sevgili okuyucularımızla buluştuk. Yaz tatili, bayram tatili derken aradan uzun bir zaman geçti. Biraz da gündemden uzak kaldım ama sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyim. Gündemi kaç gündür takip etmeye başladım, ortada pek değişen bir şey olmamış.
Başlıklar halinde özetlersek
Yeni anayasa tartışmaları
Arap baharı
Sporda şike
Ergenekon
PKK ile mücadele v.s

Gibi şeyler. Zaten bu ülkede bir şeylerin değişmesi, farklı gündem oluşması çok zor. Dünya ülkeleri bugünü ve yarını gelecek nesillere nasıl daha güzel, daha rahat bir ortam oluşturarak bırakırız hesabı içindeyken; biz hala kimin ne yaptığı, kimin ne giydiği, kim kiminle evlendiği v.s gibi topluma zararlı olan konularla gündem oluşturarak toplumu oyalamaya devam ediyoruz.
Geçen gün 2011 -2012 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla Milli eğitim bakanı Sayın Ömer DİNÇER medya aracılığıyla yaptığı açıklamada bütün idarecilere seslenerek eski devir geride kaldı, kimse vatandaşlara kaba davranışlarda bulunmasın, okullarda kayıt ücreti v.s gibi para talep etmesin şayet şikâyetler olursa herkesten hesap sorarız dedi. Ancak gelin görün ki okullara yeni kayıt yaptıran velilerin ilk karşılaştıkları şey para talebi az veya çok olması önemli değil ama bakanın söylemleriyle okul müdürlüklerin yaptıkları birbiriyle bağdaşmıyor.

Ya milli eğitim bakanlığı okullar üzerindeki etkinliğini kaybetmiş ya da milli eğitim bakanlığı halka karşı ikili oynuyor. Şehirlerde ve kırsal kesimlerde çocuklarını okullara kayıt yaptırmaya giden aileler eşit maddi gelirlere sahip olmadıkları için yoksul olan aileler için ek yük haline geliyor. Aslında burada okul yönetimleri değil milli eğitim bakanlığı yetersiz kalmaktadır. Okul binası yaptırıp ve de öğretmen atayarak eğitim öğretimin yapılmayacağını onlarda biliyor. Bunların yanında hademesi, güvenliği, temizlikçisi ve anaokullu barındıran okullarda öğretmenlerin yanında çocuk ablalarını (çocukların yemek ve tuvalet ihtiyaçlarında yardımcı olan bayanlar) v.s birçok eksikle eğitim öğretim yılını başlatırsanız ister istemez okul idarecileri velilerden bir kısım para talep etmek zorunda kalacaktır. Ne olursa olsun herkesin hakkı olan eğitim hakkını kimse para karşılığında vermeye hakkı ve yetkisi yoktur. Biz sosyal bir devlet çatısı altında yaşadığımızı unutmayalım. Herkes vatandaş olarak vergisini ödüyorsa bu hakka da sahip demektir. Parasız eğitim istiyoruz pankartları açanları hala ceza evinde tutuyorsak bu da hem sosyal devletin hem de bu milletin büyük bir ayıbıdır. Lütfen düşüncelerinizi bizlerle paylaşın ki siz toplumun sorunlarıyla daha iyi ilgilenebilelim sevgi ve saygıyla hoşçakalın…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com