Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

SİZE DE ÇIKABİLİR


Mehmet İMRE
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Kaç yıl oldu bilmiyorum ama kendimi bildim bileli hayatımızda idi ve hala var. Birde eski tarihlerde televizyonlarda reklâmı bile yapılırdı hem de allandıra ballandıra. Talih kuşu, Size de çıkabilir, Ya çıkarsa gibi meşhur olmuş reklâm sözleri ile hala hayatımızda var olan Milli piyango. Bu ve buna benzer Toto, Loto, At yarışları isimlerini bilmediğim daha nice şans oyunları var. Lakin bildiğiniz gibi şans oyunlarının hepsi dinen haram ve yasaktır. Ver Allah ım ver, kulun haram helal demez yer! İslam kazanç elde etme konusunda hırsızlık, gasp, faiz, kumar, rüşvet ve şans oyunlarını kesinlikle yasaklamıştır.
Bu uğurda çok sayıda insanın hayatı kararmış, evler, köyler, satılmış aileler dağılmış, ocaklar sönmüş ve intihar olayları olmuştur.     

           Bunun örneklerini aşağıda vereceğim. Fakat ilginç olan şey Türkiye de kumar yasaktır. Bu nedenle Türkiye deki kumarbazlar kumar oynamak için Kıbrıs’a giderler gitsinler her kes kendi günahından sorumludur. Bize ne? Amma şans oyunları da bir nevi kumardır yukarıda saydığım oyunların hepsi Milli dir bu bağlamda bu kumar işlerinin hepsi devlet eli ile oynatılıyor. Ve aynı zamanda bir taraftan kumar yasaklanmış diğer taraftan bu iş değişik bir isim ve metotlarla serbest bırakılmış, bırakılmakla kalınmamış teşvik bile edilmiş ve ediliyor. Bu ne çelişki, bu ne turşu, bu ne lahana… Söz konusu oyunlar aynı zamanda bağımlılık bile yapıyor bir insan bir alıştı mı? Artık sürekli para yatırıyor çünkü kayıplarımı alayım derken gittikçe batıyor insanlar, bence sigaradan çok daha tehlikelidir ve yetkililerin bir an önce bu şans oyunlarına son vermeleri gerektiğine inanıyorum. Şimdi değişik kaynaklardan edindiğim Milli kumardan dolayı hayatları kararanlardan birkaç örnek.

             Aman Allah ım bana çıktı! diye sevinç çığlıklarıyla başlayan ve sonra da Aman Allah ım ben bittim! diye hüsranla sonuçlanan hayat hikâyelerinden sadece birkaç tanesi... Bu örnekler çoğaltılabilir ama sonuç aynı... “Yapılan gözlemlere göre şans oyunlarından para kazananların hemen hemen hepsi hayatlarının hazin sonunu hazırladı.”  Moral Dünyası Dergisi’ndeki araştırma yazısında çarpıcı piyango talihlilerin inanılması zor yaşamlarını anlatıyor:
Milli piyango bileti aldığım için pişmanım
Edirne de 11 yıl önce Milli Piyango’dan büyük ikramiyeyi kazanan Ayhan Yalçınkaya, zengin olduktan sonra bıraktığı memurluğuna dönmeye çalışıyor. Parayı bulunca hayatının değiştiğini belirten Ayhan Yalçınkaya, huzurunun bozulduğunu, kötü günler geçirdiğini ve Milli Piyango bileti aldığı için pişman olduğunu söylüyor.
Bir anda zengin olmasına rağmen paranın çabuk tükendiğini belirten Ayhan Yalçınkaya, Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Dostlarımı kaybettim. Devlet memurluğuna devam etseydim param olmayacaktı ama huzurum olacaktı. O zaman çok mutluydum. Devlet memurluğuna geri dönmek istiyorum. Ticaret hayatından bıktım. Buradan herkese sesleniyorum, para her şey değildir. İnsanın hayatında ne dost ne de tutunacak dal kalıyor şeklinde konuştu.
Denizli nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde 40 yıl önce Milli Piyango biletine büyük ikramiye çıkan Mehmet Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü. Hiç

Evlenmeyen Sarıoğlu nun hayatı 40 yıl önce aldığı piyango biletine büyük ikramiye çıkmasıyla değişti. Bir anda zengin olan Sarıoğlu, köyünde bir ev yaptı ancak, zamanla parası kalmayınca ona komşuları bakmaya başladı. Yeşil kart sahibi Sarıoğlu, devletten aldığı yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürürken kısa bir süre önce evi yandı. Köylüler aralarında topladıkları paralarla evi tamir ettirdi. Kimsesi olmayan Sarıoğlu’nun Sarayköy Devlet Hastanesi’nde yapılan otopside donarak öldüğü belirlendi.
Marangozluktan para babalığına marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, 1999 yılında sayısal lotodan 340 milyar lira kazanmış. İki çocuk babası Kaplan ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir de Pınar Şirin adlı şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton da nişan yapmış ve 6 ay sonra ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan ın parası kısa sürede tükenmiş. Paraların nasıl
bittiğini anlayamamış. Talih bize huzur değil, felaket getirdi
Milli Piyango’nun 1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı, paranın kendisine aradığı huzuru vermediğini söyledi. 1996’da oğlunu trafik kazasında kaybeden Postacı, Talih kuşu bize huzur değil, felaket getirdi diyor. Oğlunu kaybettikten sonra bir daha bilet almamaya karar veren talihli, kendisine çıkan paranın hayırlı olmadığını dile getiriyor. Kazandığı ikramiyeyle emlak işine giren Postacı, bir süre sonra iflas etmiş. Çünkü kazanç haram olduğu için hiç kimse hayrını görmemiş ve göremez de. Ayrıca Allah’da hesap görecektir. Özellikle son zamanlarda at yarışları yani (ganyan) çok moda her semt’te her bölgede diğerleri gibi bayileri var gençlerimiz çok süratli bir şekilde bu pis işlere alıştırılıyor zaman geçirilmeden önlem alınmazsa çok geç olabilir.  Bir başka yazıda görüşmek dileği ile.   


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com