Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Siyasi yazı!


23 Mayıs 2012 Çarşamba 09:14
Bu köşe'de şimdiye kadar "siyasi yazı" yayınlanmadı.. Zira siyaseti pek sevmem.. Tabii siyaseti sevmiyor olmam, siyasi konularda bilgisiz olduğum anlamına gelmez.. Fakat "çok bilgili" olduğumu da düşünmem..
Bilirsiniz, "bilgili olmak" ile "çok bilmişlik" arasında ince bir fark vardır..
Mesela, "eski" ile "eskimiş" kelimeleri aynı mıdır? Değildir..
Öyle ki, İlimizde yer alan Dergah Camii "eski" bir yapıdır, ama "eskimiş" değildir!
Evet, yazımın "giriş" bölümünü tamamladıktan sonra "gelişme" bölümüne geçiyorum!..
Ve aşağıdaki hususları da bilenler hatırlasın, bilmeyenler öğrensin diye sizlerle paylaşıyorum:
Bir: Tek parti döneminin usta şairi Nazım Hikmet, CHP iktidarı döneminde 1938 'den 1951 yılına kadar 12 yıl hapiste kalmış ve şiirleri yasaklanmıştır.. Hikmet, Adnan Menderes döneminde affedilmiştir..
İki: Yine aynı dönemin usta edebiyatçılarından Sabahattin Ali, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz'ın çıkardığı, Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Öküz Paşa gibi siyasal mizah dergileri (1946 - 1947) tek parti iktidarının baskılarıyla karşılaşmış, dergilerin isimlerindeki Paşa ifadesiyle "Milli Şef" İsmet Paşa ile alay edildiği iddiası ile kapatılmış, yazılar ve yazarları hakkında kovuşturmalar açılmıştır… Sabahattin Ali dergilerde çıkan yazılarından dolayı üç ay hapis yatmış, karşılaştığı baskılardan bunalmıştır.. Ali,  2 Nisan 1948 tarihinde Bulgaristan sınırında faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir..
(Bir ve İkinci maddeler, günümüzde "Basın özgürlüğü" diye "bas bas" bağıran "Ulusalcı" yazarlar için yazılmamıştır!)
Üç: Deniz gezmiş ve arkadaşlarının idam kararlarına İsmet İnönü "siyasi suçlar idamla cezalandırılmamalıdır" diyerek Bülent Ecevit ile birlikte red oyu kullanmıştır.. Dönemin AP genel başkanı Süleyman Demirel ise infazdan yana oy kullanmış, yani gezmişin asılmasına "olur" vermiş, hatta olur vermekle kalmamış "iyi olur" demiştir.
(Bu madde de, 12 Eylül Referandumu'nda Demirel ile "kol kola" gezen, Kılıçdaroğlu ile "sırt sırta" veren, sırt sırta verdiği için sırtından vurulan, daha sonra Deniz Gezmiş posteri ile Ankara Adliyesi önüne giden "Hayırcı" ve "Boykotçular" hedef alınmamıştır!)
 
Dört: Bülent Ecevit döneminde de 17 Ağustos 1999 depremi nedeniyle o yıl içindeki hem 30 Ağustos, hem de 29 Ekim bayramlarının kutlamalarında askerî geçit törenleri iptal edilmiştir.. Her iki iptal kararına ilişkin öneri Genelkurmay’dan gelmiş, Başbakanlık da genelgeyle durumu resmî kurumlara bildirmiştir..
(Bu madde, 30 Ağustos Resepsyonu'nun iptal edilmesi sırasında "hop oturup" "hop kalkan" ulusalcı vatandaşlar için yazılmamıştır!)
 
Beş: Komünist olduğu için T.C. vatandaşlığından çıkarılan Behice Boran, 1987 tarihinde öldüğünde, eski milletvekili olması nedeniyle Turgut Özal tarafından TBMM'de tören yaptırılmıştır.. Aynı dönemde Cumhurbaşkanlığı koltuğunda ise Behice Boran'ı vatandaşlıktan çıkaran Kenan Evren vardır..
(Bu madde, Kenan Evren'in yargılanmasına şiddetle karşı çıkan "komünistler" için yazılmamıştır!)
 
Altı: Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın, tüm fotoğraflarında türbanlı olmasına rağmen, Atatürk'ün adını taşıyan ve o düşünceler doğrultusunda faaliyet gösterdiklerini iddia eden ADD, (Atatürkçü Düşünce Derneği) türbanlı öğrencilere başı açık bir fotoğraf ile başvurdukları takdirde burs vermektedir..
(Bu cümlenin, türbanı değil, türban meselesini "kafasına takan" kişi ve kişiler ile ilgisi bulunmamaktadır!)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com