Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Siyasi Ahlakın Sınırları


Emin YAPRAK
21 Temmuz 2015 Salı 19:04

    Siyasi ahlak olarak algılanabilen, insanımızın tercihlerini kabul eden ve ona göre davranan siyasilerin tavır takınması anlayışıdır. Kendini bilen ve halkına göre davranan siyasiler kazanırlar.
    Kitleler ise kimin kendilerine hizmet getirdiğini, neleri başardığını görmeleri lazımdır. Bu seferde bunu tercih edeyeyim veya deneyeyim anlayışı, insanlara mutluluk ve huzur getirmez. İnsana hizmet eden, onların isteklerini gözönünde bulunduran anlayışı mükafatlandırmalı ve diğerlerini de cezalandırmasını bilmelidir.
    Peki AK Parti, neden bu duruma düştü? Hizmet edene neden bu cezayı layık gördü ile her türlü değerlendirme ve eleştiriler yapılabilir? Fakat bu tür tavırların tek bir sebebi yoktur. Bu hiçbir zaman tepki tercihlerinin kalıcı olacağı anlamına da gelmemelidir. Asıl bilinmesi gereken bir daha bu duruma düşülmemesi gerektiğidir.
    En önemli sebeplerinden biri AK Parti için bakılırsa ne tam çözüm sürecinin oylarını alabildi ne Osmanlıcı yaklaşımlarla milliyetçi kesimin oylarını alabildi. Yine aynı zaman da yerel yöneticilerden bazılarının yersiz ve mesnetsiz davranışları oyların kaçmasına neden olmuştur. Yine başka bir durum da nasıl olsa AK Parti iktidar olur bari HDPde barajı aşsın diyenlerin farklı durumları da topuzun ayarının kaçmasına sebep olmuştur.
    Yani bu tür değerlendirmeleri çok farklı bir şekilde yapabiliriz. Fakat asıl dikkate değer olan bu tür durumların bir daha oluşmaması için hem halka hem de partiye ve yöneticilerine çok iş düşmektedir.
    Paralel yönetim anlayışını benimseyen medya olarak bilinen kesimin en üst düzey gazetecisi, bu siyasi tabloyu halkın Recep Tayyip Erdoğan’a “One Munite”dir, deme gafletini gösterebilmesidir. Oradaki One Munite, dünya siyasetinde mazlumun yanında yer almaktı. Buradaki değerlendirme ve tavır ise halkın siyasi anlamda bir tercihidir. Yine de az oy verilmemiştir. Fakat bunu o tür bir benzetme ile sevinçle karşılama işi, bu seçim sonuçlarına alkış tutan İsrail yöneticilerininkilerle benzerlik göstermektedir.
    Tabii aksaklıklar ve eksikliklerle bu tablo ortaya çıkmıştır. Yeterince kendilerini ifade edememiş ve ortaya koyamamışların durumu olarak kendini göstermektedir. Hizmet eden bir hükümet olarak yeterince oy alamadılar. Gerçi hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir ki, iktidarda kaldıkları sürece adeta kemikleşmiş bir % 40’lık oya sahip olmak kolay bir iş değildir. Baraj sisteminin azizliği ile birkaç puanlık durum iktidarın sallanmasına yol açmıştır. Bunun en büyük sebebi olarak, yerel yöneticilerin, ihtirasları, yanlışlıkları ve yanlış yerlerde belediye başkanları olmalıdır.
    Asıl üzerinde durulması gereken siyasi anlamda ahlaki ilkelerin işletilmesidir. Etik komisyonundan çok denetim işinin daha düzenli ve düzeyli bir şekilde yapılmasıdır. Yandaşlarına peşkeş çekilen bir ihale veyahut kendi taraftarlarının aldıkları ihaleyi başka taşeronlara devretmeleri, halkın cebinden para kazanmaları doğru değildir. Temiz ve sağlam siyasetçilerin arasına çürük elmaların girmesi, diğerlerine de zarar vermektedir.
    Halk destekli bir yönetim anlayışının sürekliliğinde hizmetle birlikte ahlaki ilkelerini en başta değerlendiren ve temel görevi olarak ele anlayışların başta olması gerekmektedir.
    Halk için her türlü hizmeti öne alan, çok değerli projeleri hayata geçiren kitlelerin, halkı kucaklayıcı olması ve bütün kesimlere eşit mesafede olması gerekmektedir. Hukuki düzenlemeleri, politikaları bütün kesimleri kucaklaması gerekmektedir.
    Halk yararına siyasi bir ahlak oluştururken, manevi, dini değerlerini öne alması, sınır olarak onları belirlemesi gerekmektedir. Halkı dışlayan, başka yerlerden adaylar getiren, dışardan gelen insanların kimi insanların ekmeğine zarar vermesine engel olmayan bir anlayış halkın kabulüne mazhar olmaz.
    Yine çalışmayan, mücadele etmeyen adaylar göstermek, sadece Tayyip Erdoğan’ın gölgesinden nemalanmaya çalışmak, onun yaptıklarıyla yetinmek yerel anlamda insanları dışlamak tek başına iktidarda devamlılığı sağlamamaktadır.
    Parti anlayışında haklara saygı varken, muhalefeti eleştirirken sınırları zorlamak, dini değerleri sadece kendisinin sahibi olduğunu ortaya koyarken ifadeleri çarpıtmak hiçbir siyasetçinin ahlaki ilkeleri dışlama anlayışına pirim vermez.
    Ahlaki değerlerle yola çıkan bir anlayışın, toplumun bütün değerlerini gözönünde bulundurması ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir. Fakat seçim sonucunu kendisi için muhalefette kalma olarak değerlendirip, biri Çözüm sürecinin devamının gerekliliğini ortaya konulması ve devlet politikası olarak ortaya koyan HDP diğeri ise çözüm sürecinin tamamıyla kaldırılması gerektiğini ortaya koyan MHP anlayışı aslında iki kesiminde barışı istemediğinin göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır.
    Bunun yanında çözüm sürecini kendilerine siyasi risk olarak alan AK Parti ise varlık sebebi olarak saydığı bir model olarak öne sürerken gerekli hassasiyeti veya ilerlemeyi sağlayamayışı ve özellikle seçim sürecindeki yanlış beyanatlarla HDP’nin mağdur edebiyatı yüklenip başarılı olmalarını sağlamış oldu. Hatta Güneydoğu ve Doğu Anadolu’yu şantiye alanına çeviren hükümetin oradan silinmesine adeta yol açan bir seçim sonucuyla karşılaşmış bulunmaktayız.
    Hala bütün değerlendirmelerde ve olayların sonucunda mağdur edebiyatı yapan bir HDP anlayışı ile karşı karşıya kalmaktayız. Bunun yanında AK Parti ise hep savunma konumunda kalmakta ve meydana gelen terör olaylarının bile üzerlerine yıkılıp, değerlendirmelerin o yönde yapıldığını görmekteyiz.
    Siyasette ahlaki yaklaşımlarla insanlarımızın geleceği için bütün siyasilerin birlik olma zamanıdır. Aksi takdirde Türkiye’nin Suriye yolunda ilerlemeye doğru gittiğinin göstergesidir. Kürt-Türk savaşının yanında adeta Alevi- Sünni savaşı çıkartmaya çalışmaktalar.
    En kısa zamanda basiretli siyasilere ve müşterek birlikteliğe ihtiyaç vardır. İnsanlarımızın refah ve huzuru her şeyin temeli olarak ele alınmalıdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com