Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

SİYASET AHLAKI


Recep Akyol
3 Mart 2015 Salı 11:28

    Her meslek ortamında olduğu gibi siyasetin de kendine göre bir tutarlılığı, erdemi ve bir ahlaki boyutu vadır. Bediüzzaman Saidi Nursi Hazretlerinin dediği gibi çıkar ve menfaat üzerine kurulan bir siyaset, siyaset değildir. Oysa İslami hak ve adalet ölçüsü esas alındığında siyasi hizmet hareketi insanlara büyük bir onur ve saygınlık getirir.

    Kişilerin siyasi yapıları ancak güven ortamlarında saygınlık kazanır. Bu saygın özelliklerden dolayı siyasetçi her ortamda ve her konuda sorunların çözülmesinde önemli rol alırlar. Danışılan sözü dinlenen ve sevilen şahsiyetlerin toplumsal önderliği ve saygınlığı giderek artar.

    Hukuki anlamda Yürütme ve Yargı yolu partilerdeki siyasi adayların Mecliste kanun yapma ve değiştirme yetkileri olduğu için toplumun önemli yönetimi bu kurumdan çıkar. Bu nedenle toplumdaki yönetim erki sahiplenirken hukuki ve siyasi donanım bakımından yeterlilik esas alınmalıdır. Bu olmadığı zaman sorunlar çözüm bulmaz.
     Genel seçimler yaklaşırken Milet Vekilliği aday adayı başvuruları tüm partilerde tatlı bir yarış başlattıkları görülüyor.Tüm Şanlıurfa nın Vekil sayısı 12 tüm parti adaylarının aday adayı sayısına baktığımızda yoğun bir talep olduğunu görmekteyiz.
    Önce tatlı bir heyecan sonra listeler açıklanınca küsmeler ve kopmalar başlıyor. İşte bu doğru değil. Seçim sonuçlarını ne olacağını bilmeden başlayan bu küsmelerin kimler için hayırlı olup olmadığını bilmeden davranmak büyük bir yanlıştır..İbrahim Hakkı Hazretlerinin dediği gibi “ Mevlam görelim Neyler Neylerse Güzel Eyler”

    Ülke yönetiminde Şanlıurfa siyasetinin yapılan genel değerlendirmesine baktığımızda Şanlıurfa yerel gazeteler ve bu gazetelerle birlikte facebook, Twitter'da yani sosyal medyada çirkin siyaset yazılanları herkes okuyup öğrenmekteler. Yapılan yorum ve değerlendirmelere katılanlar da olur katılmayanlar da olur. Fakat herkesin sorunlara bakış açısı ayrı ayrıdır.

    Toplumlarda ekonomik kalkınmışlık ve kültürel eğitim seviyesinin yüksek olması kaliteli bir siyaset ve kaliteli siyasetçilerin yetişip gelişmelerine neden olmaktadır. Bu söylemi somut bir şekilde ifade edersek Gaziantep ve Şanlıurfa'daki İktidarlar ve hükümetler içinde görev alan Vekillere baktığımızda her şey çok daha iyi anlaşılır.

    Durum böyle olunca Gaziantep'teki ve Şanlıurfa'daki siyasetçilerin yaptırım güçleri çok daha net bir şekilde anlaşılır. Gaziantepli siyasetçi ve işadamları dünya ticareti ile uğraşırken, yürütmede yani hükümet içinde her dönemde bir bakan ile kendilerini temsil ederler.

    Şanlıurfa siyaseti ve siyasetçilerine baktığımızda genellikle tayin işleri, iş takibi ve ihale işleri ile uğraştıklarını yapılan atamalardaki soy isimlerine, iş ihalelerindeki soy isimlere baktığımızda, Belediye ve kamudaki görevlere baktığımızda her şeyi çıplak bir gözle görebiliriz. Bu durumu bir iki vekil siyasetçi hariç birçoğunda menfaat eksenli çalıştıkları görülmektedir. Bu vekillerin gerekçeleri de seçimlerdeki akrabaların seçim çalışması yapmış oldukları çaba ve çalışmalar iddia edilmektedir.

    Şanlıurfa AK Parti İl Başkanlığı ve İlçe Teşkilatları gençlik dinamizmi ile çalıştıklarına şahit oluyoruz. AK Partiye geçmiş dönemlerde yönetim anlamında katkıları olan SKM Başkanlığı yapan Zeynel Abidin Bey ve İl başkanlığı tecrübesi olan Cuma AĞAÇ Bey , Diğer Yönetim Kurulu arkadaşlar partili, partisiz herkese ulaşmak için yoğun bir çaba sarf etmektedir. Cuma Bey'in 2009 yılında topçu meydanındaki Başbakanı yuhalayanlara karşı nasıl mücadele edip kavga ortamına geldiğine bizzat şahit oldum.

    Türkiye ekonomisi yani Türkiye politikaları ve demokratikleşme çalışmaları ile iyi yönetilen ve çok önemli hayati projelerin yapılması ile her yönü ile bir yükselme trendi elde etmiştir.İslami hoşgörü ile elde edilen bu başarıların kalitesi 7 Haziranda yapılacak Genel seçimlerde elde edilecek zaferle herşey rayına oturacaktır.

    AK Parti kadroları öncülüğünde sağlanan huzur ve barış ortamında demokrasinin ve hukukun egemen olacağı üretimin ve ekonominin insanlarımıza moral getireceği inancım tamdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com