Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Sığınma


15 Ekim 2011 Cumartesi 07:46
Biz insanlar çok zayıf insanlar, hele de bayanlar çok zayıf varlıklardır ki; Allah kadını erkekten yarattı. Allah kadını erkeğin sol kaburga kemiğinin kalp bölgesinden yaratmış ki; Erkek kadını korusun diye.
Kadın…
Sevgiye muhtaç olduğu için koltuk altından yaratılmış. Çünkü kadın, sığınmaya en layık olan varlıktır.
 
Kadınlar kocalarına çocuklar annelerine sığınır. Ama en büyük sığınak Allah’tır.
 
Kadın kocasını, çocuk annesini kaybedebilir, ama en büyük sığınak olan Allah hiçbir zaman yok olmaz. Öyle ise Allah’a hakkıyla sığınalım (Hasbinallah ve nimel vekil) diyerek teslim olalım.
 
Peki Allah’a sığınmazsak ne olur? Allah musallat edeceği musibetlerden kaçamaz insan. Zekeriya (as) imtihanı gibi musibetler başımıza gelebilir.
Anlatıldığına göre Zekeriyya (A.S) bir gün Yahudilerden kaçar, onlarda ardına düşerler. İz sürücüler kendisine yaklaşınca kalın dallı bir ağaç görür.
 
"Ey ağaç yarıl da beni içine al" diye yalvarır. Bu sırada acılan ağaç Hz.Zekeriyya (A.S),yi gövdesine aldıktan sonra tekrar kapanır.
 
Derken iblis ortaya çıkar, iz sürücülerini iri gövdeli ağacın yanına getirir, bir testere ile ağacı keserek Hz.Zekeriyya (A.S),nin ölmesini sağlamalarını söyledi. onlarda iblis’in dediği gibi yaparlar.
 
Hz.Zekeriyya (A.S Allah´a değil, ağaca sığındığı için bu yanlış tutum, helakine yol açar ve testereyle ikiye bölünür.
 
Nitekim Peygamber´imizden (S.A.V) gelen bir rivayette:
 
Cenabı Hakk (C.C) söyle buyurur:
 
"Başına bir bela geldiği zaman bana sığınan kulun, daha o hiç bir istekte bulunmadan, diledigi yerine getirir ve daha yalvarmadan duasını kabul ederim. Buna karşılık başına bir bela geldiği zaman bana değil de varlıklardan birine sığınan kulun yüzüne bütün gökyüzü kapılarını kitlerim." demiştir.
 
(hikayeye devam edelim) Testerenin dişleri beynine geçince Hz.Zekeriyya (A.S) feryadı koparır. Bunun üzerine kendisine söyle seslenilir:
 
"Ey Zekeriyya! Allah sana söyle buyuruyor":
 
"Niye belaya sabretmiyorsun da "ah" diyorsun. Eğer bu sözleri ikinci sefer tekrar edersen adini Peygamberler defterinden silerim."
 
Bu ağır ihtar üzerine Hz.Zekeriyya (A.S) ağzından hiç bir feryat ifadesi kaçmasın diye dudaklarını ısırır, iki parçaya biçilinceye kadar sabreder.
 
Cüneyd-i Bağdâdî rh.a. şöyle der: “Bela âriflerin kandili, müridlerin uyarıcısı, müminlerin kurtuluşu ve gafillerin helak olma sebebidir! Bir kimse, başına bir bela gelip ona sabrederek rıza göstermedikçe imanın gerçek tadına varamaz!” der.
Buradan hep bela gelecek diye yanlış anlamayalım. Belalar sığınmaya, sabra ve şükre giden yolda sınanmaktır. Çünkü aynı zamanda Allah, Şura süresinde “Allah kullarına çok lütufkardır” diye buyuruyor.
Hakiki olarak Allaha sığınanlardan olmak ümidi ile selamü Aleykum kardeşlerim

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com