Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Husumete Vaktimiz Yok


Ömer YILDIRIM
22 Nisan 2014 Salı 18:55

 

‘‘Biz muhabbet fedaileriyiz,husumete vaktimiz yoktur; iki elimiz değil bin elimizde olsa yine sevgi ve kardeşlik için çalışmalıyız!''

Sevgi, Arapçadaki ‘‘muhabbet'' kelimesinin Türkçedeki karşılığıdır. Sevgi günümüz ilişkilerinde çok önemli bir öneme sahiptir.

Sevginin asıl kaynağı Allahtır. Allah'ı seven varlık insanları da daha farklı bir muhabbetle sevecek ve varlığa en küçük haksızlığı bile yapmamaya çalışacaktır. İnsanın kendine ve çevresine karşı daha hassas olmasını sağlayan yine sevgidir.

 

Hoşgörü kişilerin birbirini olduğu gibi yani kendi konumlarında kabul etmesidir.Ancak günümüzde acaba karşıdakini nasıl değiştirebiliriz anlayışıyla insanlarla ilişki kurduğumuz için sürekli iletişim sorunları yaşamakta ve sinirli,stresli bir hayat yaşamaktayız.

 

Acaba sevgi ve hoşgörü toplumu nasıl olur:

Kişiler birbirlerini bulundukları konumda kabul ederler

Allah'ın koymuş olduğu değerler çerçevesinden ilişkiler gelişir

Her dinden,görüşten ve anlayıştan insanla ilişkiler daha şeffaf ve kolay gelişir

İnsanlık Samuel Huntington ortaya attığı tez olan Medeniyetler Çatışması yerine, Medeniyetlerin,düşüncelerin,anlayışların,ideolojilerin çatışma ve ayrışma sebebi değil  sevginin,kardeşliğin,dostluğun,birlik ve beraberliğin simgesi olan Medeniyetler İttifakı zihinlerde hüsn-ü kabul görür ve acaba daha fazla nasıl dünya insanlığına ulaşabiliriz düşüncesi yaygınlaşır

Sadece insanlara değil bitkilere ve hayvanlara karşıda daha hassas olunur.

Sevginin simgesi olan Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaşı Veli, Bediüzzaman… gibi sevgi insanları hüsn-ü kabul görür ve insanlığa kendi içlerindeki sevgi şerbetini içirirler.

Sevgi aynen iman gibi insanlara hayat,aksiyon ve güç vermektedir. Aslında çevremize baktığımız zaman insanlığın en küçük bir sevgi damlasına ne kadar muhtaç olduğunu görmek zor olmasa gerek. Mesela arabada giderken birine yer vermek,bir çocukla ilgilenmek,gülümsemek, kişi için kalbinin yumuşamasında çok büyük bir sihir olmaktadır.

Birde işin şu tarafı var. Aslında dünyadaki bütün ideoloji,akım,mezhep,dinler insanlığa nasıl sevgi ve mutluluk yayabiliriz düşüncesiyle ortaya çıkar,hatta ilkeleri de dinlendiği zaman ne kadar mükemmel olduğu da kabul ederiz. Ancak uygulamada maalesef başta da dediğimiz gibi, insanlığı kendimize nasıl benzetiriz zorlaması yapıldığı için başarılı olunamaz.

Bizim sevgi ve muhabbet için çok fazla ortak noktalarımız vardır.Mesela bize rızık veren,bizi doyuran,koruyan,nefes alıp vermemizi sağlayan,hayata açılan pencereyi(göz)bize veren…Rabbimiz birdir,dünyamız birdir,çoğu zaman memleketimiz birdir,ortamımız birdir…bunun gibi binlerce birlerimiz var ve bu birlerimiz çok büyük dağları bile bir birine bağlayacak kadar kuvvetli ortak noktalarımızdır. Bizim acaba bu ortak noktaları nasıl ulaştırmamız gerekir düşüncesinde olmamız gerekir.

            İnsanlarla konuşurken aslında ne kadar ortak noktamızın olduğunu görmeliyiz. Bazen çok karşı çıktığımız, önyargılı olduğumuz insanlarla yumuşak bir üslupla konuşunca mucizevi bir şekilde sevginin hakim olduğunu görmekteyiz birçoğumuz buna şahit olmuşuz. O zaman gelin hep birlikte sevginin,sihirli dalını başka insanlara uzatalım.

            Saygılarımla

           

Not:Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatında ilk başlarda meşrutiyet daha sonra cumhuriyet ve  en son olarak da demokrasi dönüşümünde insanlar arasında sevginin,hoşgörünün ve fikirlere hoşgörülü olmayı ne kadar önemsediğini görebiliriz.(Kaynak olarak: İçtima-i Dersler kitabı)

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com