Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Sevgi nedir, Kim sevilir?


22 Nisan 2014 Salı 18:55

SEN

Sen nur'u Dilara

Sen bahrı umman

Sen AŞK'ı Leyla

Sen Kainatın serdarı

Sen ufkusun denizimin

Sen menzilisin düşüncemin

Sen limansız kalbimdeki geminin

Sen varsın ve rahmetsin

Varmıdır ötesi sendeki sevgimin

Sen mecnunun leylası

Züleyha'nın Yusuf'u gibisin bana

Çıkıverse dağlar aramızdan

Üveys gibi hayal etmesem seni

Razıyım bir defa görmeye

Kalbimin sahibi gönlümün sultanı

AŞK'ımın deryası canım Efendim!...

(Bu şiir, Öğrencim Rümeysa Bahrioğlu'na aittir)

 "SEVGİ" NEDİR, KİM SEVİLİR?

Önce size bir anımı anlatayım…

Ben ve Annem 2006, 2007 hacılarındanız. Haccın son on günü Medineye gittik. Mekke'deki günlerimiz sıkıntılı geçmişti. Fakat Medine günlerimiz çok farklıydı.

İnsanlar Medine'de evindeymiş gibi rahat hissediyor. Bu duyguyu anlatacak kelime bulamıyorum. Tam Mescid-i Nebevide iken ilgimi çeken bir şey oldu. 

Şimdi…

Diyeceksiniz ki; şimdiye kadar nasıl fark etmedin? Belki kördüm veya orada görmem gerekiyordu.

Gidenler bilir kocaman avizeler var mescitte. Kocaman avizenin üstünde Kelime-i Tevhid yazılı. Ben o yaşıma kadar Kelime-i Tevhidi öyle göremedim. Allah lafzından sonra Muhammed yazılıydı. Çünkü hep karışık görmüştüm Kelim-i Tevhidi. O günü ve o andaki duyguyu hiç anlatamam. Kendi kendime “Rabbim, ne kadar çok sevmişsin Habibini (as)” Hem O'na “habibim” demişsin ve kendi adının yanına katmışsın. Araya ne bir çizgi, ne bir nokta ne de bir harf koymuşsun!...

Bu nasıl bir AŞK nasıl bir sevgi? Kendi yarattığı kulunu bu kadar seviyor!... Yüce yaratıcı kendi adına O'nun adını katıyor. Ve O'na uymamızı emrediyor.

Resulüne olan sevgisi nedeniyle ismini Ezan, Şahadet ve hutbe gibi birçok yerde kendi simiyle birlikte zikredilmesini emreden Allah (c.c) Kendi sevgisini Resulüne tabi olmaya bağlayarak ona insanlığın “en” sevgilisi yapmıştır.

Allah (c.c) “(Resûlüm! ) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (Ali İmran 31) buyuruyor.

İnancın kalbe yerleşip karar kılması, meyve vermesi için sevgi ile yoğrulup şekillenmesi gerekir. İman tohumunu kalbne atan bir kimse Allah ve Resulün sevgisi ile yetişir/büyür. O olmadan yaşamak cansız bir bedene sahip olmak gibidir. Bu beden nasıl diri kalsın? Bunun için Allah (c.c) çeşitli vesilelerle pek çok ayette sevgiye vurgu yapar.

Başka bir ayette; “İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk tanrılar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi. (Bakara 156) deniyor.

Allah resulü ise sevginin iman gereği olduğunu Hadisi Şerif'te şöyle bildiriyor; “Sizden biriniz, beni anasından-babasından, çoluk -çoçuğundan ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş olamaz” (Buhari, İman)

Başka bir Hadisi Şerif'te; Üç huy var ki, bunlar kimde olursa imanın zevkini ve tadını alır:

1- Allah ve Resulünü herkesten ve her şeyden daha çok sevmek.

2- İyiliği ve iyi kimseleri Allah için sevmek ve kötülüğe Allah için buğz etmek.

3- Allah'a şirk koşmayı büyük bir ateşe atılmaktan daha kötü görmek.” (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai) buyuruyor.

Dünya sevgi üzerine yaratılmıştır. Şu sevgisiz “çöl dünyamızı” niçin O'nun sevgisiyle bahara çeviremiyoruz?

Bu nimetten faydalanamıyoruz!... Peygamberimizin dediği gibi; “Nimetlerinden size rızık verdiği için Allahı sevin. Allahı sevdiğiniz için beni, beni sevdiğiniz için de ehli beytimi sevin” buyurmuştur.

Unutmayalım ki; en büyük nimet sevgidir. Bütün sevgiler O'na (as) odaklanır ve oradan da Allah'a ulaşır. Allah'a ulaşmak için bir köprüdür. Bu nedenle O'na sıkı sıkı sarılalım.

Allaha emanet olun.

Sevgi ve muhabbetle kalın değerli kardeşlerim…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com