Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer ASLAN

Serbest Stil Akrobatik Dünya Motosiklet Şampiyonası ve KANALURFA


Ömer ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Şanlıurfa Valiliği tarafından GAP Arena Stadyumu'nda organize edilecek "Serbest Stil Akrobatik Dünya Motosiklet Şampiyonası"na ev sahipliği yapıyor.  28 dilde, 64 farklı ülkeden yayın ile tüm Dünya'ya ulaşacak olan Şampiyona hafta sonu start alıyor.

Bilindiği gibi 5 Mayıs'ta Şanlıurfa GAP Arena, 48. Ziraat Türkiye Kupası'nda Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçla ilk kez bir finale ev sahipliği yaptı.

Bu organizasyonla birlikte sportif alanda ilk kez büyük bir işi başarıyla çıkardı Urfa!...

Turizm sezonun başlamasıyla birlikte gerçekleştirilen Ziraat Türkiye Kupası maçı ve ardından Serbest Stil Akrobatik Dünya Motosiklet Şampiyonasın Şanlıurfa GAP Arena stadında yapılacak olması milyarlarca ifade edilebilecek rakamlarla Şanlıurfa'nın tanıtımına getirisi var.

Bu organizasyonda emeği geçenler tarihte yerlerini alacakları kesindir.

Şimdi bu hafta sonu düzenlenecek olan Serbest Stil Akrobatik Dünya Motosiklet Şampiyonasına 14 ülkeden önemli sporcular bu etkinliğe katılacaklar. Etkinlik "28 dilde 64 ülkeden naklen" yayınlanacak.

Gönül isterdi ki Türkiye'den de şampiyonaya sporcularımız gerek takım gerekse bireysel katılım sağlayabilselerdi.

Umarım bu şampiyonayla birlikte Şanlıurfa'da bir (Amatör de olsa) takım kurulur. Önümüzdeki yıllarda böyle şampiyonalara katılır.

Benim endişelendiğim konu ise Şanlıurfa'nın "Bürokrasisi, STK'ları, esnafı ve en önemlisi medyamız" bu tür organizasyonları kaldırabiliyor mu? Ve en önemlisi "meyvesini" yiyebilecek mi?

Uluslar arası organizasyonlar tarih boyunca hem sosyal hem ekonomik ve en önemlisi psikolojik olarak etkisi kalıcıdır.

Bu konuda toplumsal bir bilinç gayretini göstermeliyiz. Gerek şehir içindeki transferlerde, gerek "konaklama" da ve gerekse "yerel mutfağımızı" iyi değerlendirerek kalıcı izler bırakmalıyız.

Dünyanın en büyük açık hava müzesini oluşturabilirsek (ki zaten dünyanın en eski yerleşim yeri olduğu kesinleşti bilim adamlarınca), konaklama mekânlarını ve dünya mutfaklarının yanında yerel mutfağımızı sunacağımız mekânlar oluşturabilirsek Urfa'yı dünyada tanımayan kalmayacak. Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olacak

Şanlıurfalıların "ekstradan" "yatırım ve gayret" göstermelerine gerek olmayacağını düşünüyorum.

"Kültür varlıkları koruma ve bir teklif" başlıklı bir makale yazmıştım 14 Ocak 2010 tarihinde. Makalemde "Eski Urfa" tabir edilen bölgenin sit alanı olarak korumaya alınması şehrin başka yere taşınması ve kazı işlemlerini Harran Üniversitesine verilmesini işlemiştim.

Bu şekilde Dünyanın "en büyük açık hava müze"sine sahip olacağımızı belirtmiştim. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) 7 Martta Şanlıurfa'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "teklif" olarak sunduğu duyumu aldım.

Urfa'yı çok sevenler(!) STK'lar ve medyamız takipçisi olmalı.Kanalurfa sınıfta kaldıKanalurfa Şanlıurfa'nın uydu da yayın yapan ilk Televizyon kanalıdır. 1 yılı aşkın zamandır yayında. Şanlıurfa'yı dünyaya açan bir iletişim aracı olarak Şanlıurfalılar olarak umutlandık ve gururlandık.

Bu yükü yüklenen İbrahim Toru'yu tebrik ettik.

Ancak gelinen nokta da kanalurfa televizyonu hiçte beklenen ve umulan yerde değil. Görüntü ve ses kalitesi "yerel"i aşamadı. Programlar yerelden devşirme programlar ve doyurucu değil. Peyderpey yayında olması gereken programlar aynı saate olmayabiliyor. Haberler "çarpıcı yorum ve başlıklarla" sunulmuyor. Haber politikası net değil. Haberler de "hitap edilecek kesim" belirlenmemiş. Reklamlar seçici ve izlenilen formatlar da değil. Reklamlar hem çok uzun hem bıkkınlık verici. Reklamlar da fazla detaylar gösterildiği için reklamda verilen mesajlar flu oluyor. Geçen gün dikkatle izledim, bir saate aşkın reklam arası verildi.

Velhasıl gözlemlerim böyle. Bu gözlemlerimle paralel olarak kanalurfa izleyicileri ve okuyucularımdan kesişiyorum.

Hele hele 5 Mayıs'ta Şanlıurfa GAP Arena, 48. Ziraat Türkiye Kupası'nda Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maç öncesi ve sonrası yayınlarda sınıfta kaldığına kanaat getirdim. Önümüzdeki günlerde GAP Arena Stadyumu'nda organize edilecek "Serbest Stil Akrobatik Dünya Motosiklet Şampiyonası" Kanalurfa için bir fırsat olabilir. Onun hemen akabinde "Halil İbrahim Buluşmaları" hakeza!...

Büyüyen ve gelişen Şanlıurfa böyle yayın yapan uydu bir kanalı hak etmiyor. İbrahim Toru ve Kanalurfa da hak etmiyor.

Sonu hüsran olmadan bir tedbir alınır umuduyla!...


İLGİLİSİNEAcınmaktansa kıskanılmak dana iyidir.                    (Heredot)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com