Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Yasin KÜÇÜK

ŞEHRİN TARİHİNİ YAŞAMAYANLAR; ŞEHRİN TARİHİNİ YAZAMAZLAR


Yasin KÜÇÜK
9 Mart 2015 Pazartesi 09:21

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliğinin beraber düzenlediği 3. Şehir Tarihi Yazarları Kongresi 6-8 Mart 2015 tarihleri arasında Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.
 Buradan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine TYB’ne ve Şanlıurfa şubesine teşekkür ederiz.
Kongrenin yeterince ilgi görmemesi beni derinden üzmüştür, Urfa’nın tarih ve kültürüyle alakalı olduğunu düşündüğümüz kişilerin ekserisinin kongreye katılmaması son derece düşündürücüdür.
Urfalı konuşmacılar arasında derin bilgi ve birikimi ile Mehmet Kurtoğlu ağabeyimiz yine göğsümüzü kabartmıştır. Şehir Kimliğini korumanın ve kollamanın en önemli yollarından biri de şehir tarihinin alanına giren her dalda ve her alanda kalem oynatan araştırmacı kişilerin desteklenmesidir.
Bugüne kadar maalesef Urfa’da resmi makamların desteği ve yardımını ise bir avuç azınlık ve ya yandaş kişiler almışlardır. Kongrenin Urfa’ya bakan en önemli kısmı ise şudur ki; İslam şehirleri savaşlarla yakılıp yıkılırken, Urfa’nın savaşsız bir şekilde kendi sahipleri tarafından son yüz yılda özelliklede son 50 yılda başta mimari alanda olmak üzere olmak üzere Urfa’nın her alanda tahrip edilmesidir.
Birer eğitim, öğretim, yardımlaşma ve dayanışma merkezi olan eski yaşantılardan ve geleneksel evleri terk eden insanların kendileri kapalı kutulara hapsedip, ruhsuz, kimliksiz kafeslerde hayatları devam ettirmesini seyrediyoruz. Yeni yetişen nesiller başta ailevi olmak üzere tüm sosyal kimliklerini maalesef unutmuştur.
 Geleneksel mimarimizin korunması düşüncesi karşısında, özellikle eskinin yıkılıp yerine kazanç getirecek yeni yapıların inşa edilmesi durumunda değersiz ve harcanabilinir görülmektedir, özelliklede bu düşünce yetkili ve etkili kişiler tarafından yapılması son derece acı bir durumdur. Geleneksel mimarimizin önemli eserlerini koruma altında olan eserleri etkili ve yetkili makamlar tarafından hiç acımadan katledilmiştir. Bu katlayama direnç gösterenler o makamlardan sürülmüşlerdir.
Milleti aydınlatma görevi üstlenmesi gereken aydınlarımız makam ve mevki ve menfaat beklediklerinden dolayı iktidarda olanları asla eleştirmemiş, tam aksine yapılan yıkımları desteklemiş ve alkış tutmuştur. Urfa’nın katili sayılan valilere babo, belediye başkanlarına ise efsane lakapları takmışlardır.
Urfa’nın şehir tarih ve kültürü son iki üç yıldır Suriye’de yaşanan trajedi ile başka bir yara almış ve almaktadır, tüm çarşı ve mahallelerde büyük bir etkileşim ve değişim başlamış ve hızla yayılmaktadır, üzülerek görüyoruz ki, bu bozulma şehrin her alanında yayılmakta ve şehir bu değişim farkına varmış değildir.
Urfa’nın tarih ve kültürü her alanda kayıp olmaya ve bozulmaya yüz tutmuştur. Urfa Şehir Tarihi ve Kültüründe çok önemli bir yeri olan ermeni ve Süryani kültürü es geçmek şehre en büyük ihanetlerden biridir, mutlaka bu kayıp halkların kültürleri araştırılmalı bunlarla ilgili çalışmalar yapılmalı ve desteklenmelidir. Övündüğümüz Urfa’nın başta müziği ve el sanatları olmak üzeri sanat ve kültürel zenginliğinin ana ve vaaz geçilmez unsurları bu kayıp kültür ve medeniyettir. Evlerimiz içinde bulunan sanat ve estetik bizi besleyen çok önemli damarlardan biridir, bugün apartmanda yaşayanların asla bulamadığı ve bulamayacağı bir hazinedir, eski eslerimizi süsleyen havuzlar, ağaçlar, kuşlar, güller aynı zamanda bizlerin hem zihinsel hem de duygusal dünyamıza hitap etmekte ve bizi manevi streslerden korumaktaydı.
 Şehir konusunda bilgi ve bikrimi olmayıp şehri teneffüs etmeyenlerin şehri yazmaya çalışmaları ayrıca tirajı komik bir durum oluşturmaktadır. Şehir tarihini yaşamayanlar; Şehir tarihini yazamazlar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com