Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Şark Meselesi


12 Haziran 2012 Salı 15:17

Kılıçdaroğlu sonunda kendinden beklenen bir şey yaptı (daha doğrusu bir şey yaptı) ve Kürt meselesinin çözümü için bir adım attı, tüm kırgınlıklarına rağmen Başbakandan randevu talep etti, sağ olsun Başbakan da tüm kırgınlığına rağmen ona randevu verdi, dinledi, konuştular. Başbakan şart sundu. Yok, öyle kendin çal kendin oyna, düğüne MHP’yi de çağırmalıyız mealinden Başbakan onları da sürece dâhil edelim be Kemal’im dedi. Kemal abi (nedense Sayın Kılıçdaroğlu’ na hep Kemal abi diyesim geliyor) olur dedi. MHP olmaz adını beğenmedim diyor, Kemal abi adı sen koy diyor (öyle bir şarkı mı vardı?) Adını bilmediğin mevzuda neden konuşuyorsun be adam diyordu en son MHP, ondan sonra bişey olduysa bilmiyorum. Yani yaklaşık 30 yıldır yüzbinlerce insanımızın canına mal olan bir meselenin çözümü adı ne olsunda tıkandı kaldı.
Şark meselesi tabiri meseleyi Cumhuriyetin ilk yıllarında dile getirilme şekli, sanırım o yıllarda Şarkta Kürtlerden başka uluslar ve dinler de olduğu için genel bir tabir kullanılıyordu. Kürtler, Ermeniler, Keldaniler, Nasuriler, Yahudiler, Araplar, Süryaniler ilk aklıma gelenler. Sonra bazıları öldü (takdiri ilahi), bazıları canları sıkıldığı için, bazıları Yurt dışındaki hala çocukları orada kıyak bir iş buldukları için, bazıları göçmen kuşlara özenerek daha sıcak ülkelere gitti, bazıları da bilinmeyen bir nedenle göçtü. Geriye Kürtler ve Araplar kaldı. Arap kardeşlerimiz sorunlu tipler değildir oldum olası, ama bu Kürtler yok mu bu Kürtler, daha cumhuriyet kurulmadan önce, Devleti Ali Osmanlının bile başına bela olmuşlardır. Kaç kez Sultan Süleyman Han, Hürrem’in yanından bu Kürtler yüzünden ayrılmak zorunda kalmıştır. Mem ile Zin’in arasındaki Beko’dur Kürtler. (medyatik olduğu için Hürrem ve Süleyman’dan örnek verdim, maksat okurun dikkatini çekmek) nerde kalmıştık, sonra Cumhuriyet kuruldu, bak ne hoş kendi milletvekilini kendin seçiyormuş gibi yaptığın sistem değil mi? Ama yoook Kürtler rahat durur mu, bu seferde İsmet Paşa’yı Mevhibe’sinden ayırdılar. Yok, efendim, Kurtuluş Savaşını beraber yaptık nerde bizim hakkımız? Al sana hak dedi büyüklerimiz ve ölenlerden (yine takdiri ilahi) arta kalanları biraz medeniyet öğrensinler diye batı vilayetlerine zorunlu tatile yolladılar, Kürtlere kalsa sabahtan akşama tarlada çalışacaklar, bak devlet seni düşünüyor seni Ege’ye, Akdeniz’e, Orta Anadolu’ya tatile yolluyor. Çocuklarına sen iyi bakamazsın biz sana yardımcı olalım diye senden alıp Türk kardeşlere evlatlık veriyor veya yatılı okullarda okutuyor. Ama Kürtler de kafa yok anlamadılar, oğlum ne ayaklanıyon bak devlet size babalık yapıyor size Türkçe öğretiyor, sizi büyük şehirlere yolluyor, çocuk masrafından kurtarıyor. Yok, neymiş bizi zorla yolladılar, bizim dilimiz de güzel niye yasakladılar. Ama senin dilin medeniyet dili değil, senin dilinde Türkçedeki acı diye kolayca ifade edilebilen bir tabirin bilmem kaç çeşit söylenişi var, devlet sizi eziyetten kurtarıyor. Size kalsa köyde oturacaksınız, kart kurt bi şeyler konuşacaksızın. Hem buna asimilasyon demek te devlet babaya haksızlık. Valla bu Kürtlere yaranılmaz sorarım size, Türkçe öğrenmeselerdi Yaşar Kemal, Yılmaz Erdoğan, Edip Cansever, Muhsin Kızılkaya gibi yazarları Kürtçede kim okurdu?Bak Türkçe yazıyorlar diye tüm dünya tanıyor Yaşar Kemal’i, nerdeyse Nobel alacak. Yılmaz Güney Cannes’te ödül aldı zamanında, filmin adı Ré olsaydı kimse yüzüne bakar mıydı ama Yol oldu tüm dünya seyretti, bunlar hep Türkçe’nin nimetleri.
Aslında Başbakanım ne güzel ifade etti Kürt meselesi yoktur, Kürt kardeşlerimin meselesi var diye. Ben de aynı fikirdeyim, Kürtlerin meselesi yukarıda saydığım tüm bu nimetleri, faziletleri anlamamak. Eyvallah.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com