Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Sarı Yeşil Şampiyon Urfa


22 Mayıs 2012 Salı 11:42
 Sanırım futbol, dünyanın en bilinen ve sevilen kitlesel oyunlarından biridir. Bir maç yapmak için çok büyük yatırım gerekmez hatta normalde bir topun kaleden geçirilmesi üzerine kurulu bir oyun olmasına rağmen, bazen oynamak için top ve kale bile gerekmez. Boş bir kola kutusu veya taş (gerektiğinde top gerektiğinde kale görevi gören) top işlevini kolayca görebilir. Kale, yerine göre bir kapı veya iki taşın arası olur ve bunlara ek olarak en az iki afacan çocuk yeterlidir bu oyunu oynamak için. Bu satırları okuyan futboldan anlamayan biri dönüp şu soruyu sorabilir “E kardeşim madem bu kadar basit bir oyun neden koca koca adamlar saatlerce bir masanın etrafında bazen birbirlerine hakaretler de yağdırarak futbol tartışıyorlar?” Buna cevabımız şudur, onlar futbolu değil kendilerini, egolarını konuşturuyorlar. Onlar endüstriyelleşen yani içine para girince saflığını yitiren bir oyunu, yani futbolluğunu yitiren oyunla ilgili konuşuyorlar. Yoksa mahalle aralarında ( bir zamanlar bu şehirde mahalle aralarında, arsalarda top oynanırdı) bizim oynadığımız futbolun onların tartıştığı futbolla ilgisi yok.
Spor yazarı Mehmet Demirkol bir televizyon programında anlatmıştı, Güney Afrika’daki dünya kupasından dönerken havaalanında bir grup İngiliz gençle tanışmışlar, hoş beş sırasında konu doğal olarak hangi takımı tutuyorsunuza gelmiş, gençler mahalli liglerdeki kendi kentlerinin takımlarını saymışlar. Mehmet Demirkol neden Manchester United, Arsenal vb değil de bu takımlar diye sorduğunda, gençler anlamsızca bakmışlar yüzüne ve biz Manchester veya Londra’lı değiliz ki o takımı tutalım diye cevaplamışlar. Öyle ya biz de her 4 kişiden 5’i İstanbul’un 3 büyüklerini ve 4. büyük T.S. ‘u tutar. Bu, futbolun endüstriyelleşmesinin sonucudur. Eskiden Urfa’da semt takımları varmış gençler orada top oynarmış o mahallenin ahalisi o takımı tutarmış bu aidiyet duygusunun bir sonucudur. Gençlikspor, Kamberiyespor ilk aklıma gelenler. Sonra bu takımlar birleşerek Urfaspor’u oluşturmuş.
Hadi 4 büyükleri bırakalım semt takımlarını tutalım demiyorum tabii ki, çünkü bunun olmayacağını kendimden de biliyorum. Büyük bütünün bir parçası olmak dururken küçük ama samimi ama kaybetme riski de olan bir topluluğun parçası neden olalım ki? Benim dediğim kentimizin bugününe de denk düşen bir şey. Hani o babalarımızın gençliğinde bir parçası olduğu semt, mahalle takımlarının birleşerek oluşturduğu Urfaspor’a gelin omuz verelim.
Yönetime burada görev düşüyor. Yapmaları gereken Urfaspor’la halkı bir araya getirmek, takımı halkın ortak değeri yapmak. Bunun örneklerini Türkiye’de bulmak çok kolay, Karabükspor, bir zamanların Vanspor’u ve enson örnek Manisa’nın ilçesi Akhisar’ın futbol takımın başarısı. Bu takımlar Urfa’ya nazaran küçük şehirlerin takımları fakat arkalarında halk ve sanayi desteği olduğu için süper ligde oynadılar, oynuyorlar. Yani keramet caddelerde, sokaklada başarılar dileriz ilanlarıyla görüntü kirliliği yaratmak değil madden takımın arkasında durmaktır.
Urfaspor’a yeni liginde kalıcı ve hatta süper lige çıkması dileğiyle. Eyvallah.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com