Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer ASLAN

Şanlıurfa Arena'da Sarı şeytanlar grubu


Ömer ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

30 bin kişilik Şanlıurfa Arena stadının açılmasıyla ve Şanlıurfaspor'un TFF 2. Lig Yükselme grubunda mücadele etmesiyle birlikte her hafta tribünler neredeyse doluyor.

Tribünlerde dikkat çeken gruplaşmalar var. Birçok taraftar grubu var. Mantar gibi her hafta yenileri ekleniyor.

Örneğin; Balıklıgöl Grubu, 63 Urfaspor taraftarlar derneği, Genç Şanlıurfaspor taraftarlar derneği, Grup Çarşı, Grup Şanlı Tayfa, UrfAslan, ve SARI ŞEYTANLAR (Yellow Devils)

Böyle taraftar gruplarının çoğalması faydalı mı zararlı mı bir tarafa, kim bu isimleri seçiyor ve ne akla hizmet ediyor anlayamadım.

Bakın bir grubun ismi “Sarı şeytanlar.”

http://balikligol.com/images/news/965.jpg

Şeytan ne demek; Arapça  "şetane"  kökünden rahmetten uzaklaştı, Hak'dan  uzak  oldu; "Şata"   kökünden  ise, öfkeden tutuştu, helak olacak hale geldi gibi manalara gelip insanlardan,  cinlerlerden ve  hayvanlardan isyan eden ve zarar veren her şeyin adı olmuştur. Haset, öfke gibi insana mahsus olan her kötü huy ve davranış da şeytan diye isimlendirilmiştir.

Şeriat örfünde ise, Yüce Allah'ın Hz. Âdem'e secde emrine karşı gelip isyan ettiği için İlahi Rahmetten kovulan ve insanların amansız düşmanı olan, cin taifesinin inkarcı kesiminden gizli bir varlıktır. (el-Kehf, 18/50)

Bu bağlamda!...

Yeşil sahaların unutulmaz adamı Fenerbahçeli Rıdvan Dilmen'e kulak verelim. Biliyorsunuz Rıdvan'ın lakabı “Şeytan Rıdvan”dı.

Yıllar önce bir gazeteye verdiği röportajda şöyle diyordu, “Şeytan” lakabı için;

Bu lakabı da Kemal Dirikan koymuştu. Sebebi de, forvet tipli bir oyuncuydum. Oyun zekam iyiydi, süratliydim, kollektif oynardım. Fazla asist yapmayı severdim. Hiç sevmediğim halde bu lakap üzerimde kaldı... Şeytan, Allah'ın bile sevmediği bir yaratık. O yüzden tribünlerden "şeytan buraya" dedikleri zaman asla gitmezdim. Halbuki Rıdvan'ın anlamı da cennetin kapısındaki melektir. Tezattır yani.

Bu nedenle!...

Futbolsever gençler kötülüklerin rumuzu sayılan bir ismi neden kendilerine yakıştırıyorlar?

Bu gençler arasında akl-ı selim ile düşünüp kendi İnanç, örf ve kültürümüze uygun bir isim bulunamaz mıydı?

Allah aşkına bu gençler ne amaca hizmet ediyor?

Futbolu seviyorum derken, sapkınlığa mı gidilir?

Umarım futbolseverler bu yanlıştan dönerler ve başkaları da bunu örnek almaz.

İLGİLİSİNE

Herkes yanlış yapar, ancak ahmaklar yanlışlarında direnirler. –CICERO-


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com