Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Müslüm Azizoğlu

Sandıktan Çıkan Milli İrade, Yeni Bir Anayasa İle Taçlanmalıdır


Müslüm Azizoğlu
5 Kasım 2015 Perşembe 17:28

Türkiyeli Müslümanlar gerek Yurt dışında ve gerekse Yurt içinde azimli ve kararlı bir şekilde 1 Kasım’da sandık başına giderek İdareleri için İradelerini ortaya koydular. Halkımızın kahir ekseriyeti; Özellikle Yeni, kapsayıcı ve kalıcı bir anayasadan yana iradelerini beyan ettiler. Bu amaç ve bu doğrultuda seçime katılarak sandığa gittiler. Bilindiği gibi Milli İrade anayasaların temel kaynağıdır. Anayasalar Halk çoğunluğunun isteği doğrultusunda vücut bulur. Halka rağmen anayasalar düzenlenemezler. Cebren ve hile ile, Dipçik zoru ile düzenlenseler de uzun zaman yürürlükte kalamazlar. Halkın onay vermediği, İrade beyanında bulunmadığı bir anayasa ve İdare/Otorite kalıcı olamaz.

Gelinen süreçte ve bulunduğumuz bu vasatta Ülkemizde Yeni, Özgürlükçü, Sivil, Kalıcı ve Kapsayıcı bir anayasaya acilen ihtiyaç vardır. Tüm halk kesimlerini rahatlatacak bir anayasanın, Halkla birlikte oluşturulması kaçınılmazdır.

Bilindiği gibi bir  toplumun, bir cemiyetin; Siyasi, iktisadi ve içtimaı Çerçevesini teşkil eden, belirleyen yazılı – yazısız bütün HUKUKİ ilkelerine anayasa adı verilmiştir. Anayasa Kavramı; Arapça’da “Düstur”, Türkçe de ise “Esas Teşkilat Kanunu ”kelimeleri ile ifade edilmiştir. Hatırlanacağı gibi Osmanlı döneminde ise “Kanun-i Esasi ”kavramı revaçta iken, Cumhuriyet döneminde ise “Anayasa” kavramı kitlelerce kullanılmıştır.

İslam dininde; Müslüman Toplumların/insanların birbirleri üzerine kendi keyiflerine ve kafalarına göre hüküm ve yasa koymaları haram ve yasak olduğu gibi, aralarındaki sosyal ilişkileri ve münasebetleri de İslam Dini belirler, tayın eder. Yanı Hüküm koyma ve belirleme hakkını sadece Allah belirler. Nitekim Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde;” Kim Allah ın indirdiği hükümlerle hükumet etmezse işte onlar kafirlerin ta kendileridir” hükmünü beyan buyurmuştur. Bu ayet-i Kerimeye göre  Allah ın İndirdiği İslami Hükümlerin dışında hükümler içeren yasalar Müslümanlar için haramdır ve geçersizdirler. Kim de isteyerek ve bilerek bunları kabul eder ve tabi olursa Ya Fasık, Ya zalim veya Kafir olur. Allah ın hükmü net ve açıktır. Müslümanların Oy u ile iktidara gelen Ak Parti; Müslümanların İnanç değerlerini dikkate alarak Yeni bir anayasa hazırlamak zorundadır.

Aslında Anaysalar “ Otorite” ile “Temel Hak ve Özgürlükler” arasındaki dengeleri ortaya koymak açısından kaçınılmazdırlar. Osmanlı Devletinin yıkılışından sonra Ülkemizde yapılan tüm anayasalar hep Batılı Gavurlardan ithal edilerek hazırlanmış anayasalardır. Hâlbuki ki Ülkemizdeki İnsanlarımızın Kahir ekseriyeti Müslümandı, İnançları, Örf ve Adetleri Batılı Toplumlarından çok farklı idi. İşte bu yüzden ithal edilen Anayasalar İnsanımıza Huzur ve güven getirmemiş, tam aksine tüm krizlerin sebebi olmuştur.

Gelinen bu süreçten sonra artık Anayasamızı kendimiz yapmak zorundayız. Bu artık kaçınılmazdır. Bir Mecburiyettir. Yapılacak Anayasa Müslüman Halkımızın İrade beyanı doğrultusunda yapılmalıdır. Halkımız Müslüman Olduğuna göre Anayasası da Müslümanca olmak zorundadır. İslam Şeriatinden kaynaklanmayan ve Vücut bulmayan bir anayasa İslam olan Toplumumuz tarafından kabul görmeyecektir. Red ve İnkâr edilecektir. Çünkü bunu Yüce Allah kesin ifadelerle buyurmuştur. “(Ey Resulüm! Sana şu talimatı verdik) Aralarında Allah ın indirdiği(Şeriat)ile hükumet et ve sakın onların hevalarına, arzularına uyma.  Allah ın indirdiği hükümlerin/yasaların ve kanunların/bir kısmından seni saptırmamalarına dikkat et. Eğer ( Allah ın indirdiği kanun ve ilkelerden, hükümlerden) yüz çevirirlerse bil ki(bununla) Allah ancak günahlarının bir kısmını onların başına bela etmek ister. İnsanların birçoğu da zaten (Hak)yoldan çıkmışlardır” Maide S. A. 49

İslam Şeriati: Nazil Oluşu ve genel yapısı itibariyle; yerel, bölgesel ve Ulusal değil, Evrenseldir. Her zaman ve her zeminde uygulanabilir insancıl bir yapıya, Fıtri bir anlayış ve işleyişe  sahiptir. Elde Hazır ve Asrı Saadette uygulanmış bir anayasa dururken hala başka yerlerden anayasa temin etmek ve Halkımıza uygulamak cahiliyettir, Vahşettir. Bakınız Bu konuda yüce Allah yine hükmünü ortaya koyarak buyuruyor: “ Yoksa onlar(İslam Şeriatını terk edenler, İslam Öncesi) Cahiliye İdaresini/kanun ve ilkelerini/hükmünü mü arıyorlar? İyi anlayan/düşünen ve tefekkür eden bir topluma göre Hükümranlığı/kanun ve yasaları Allah’tan daha iyi/güzel kim vardır?” Maide S.A 50

Evet Müslümanlar yeni, İnsani ve İslami bir anayasa istiyorlar. Bu istek, bu arzu ve bu İrade Müslümanların analarının sütü gibi en tabii ve en doğal hakkıdır. Müslümanlar İnanç değerlerine göre yaşamak istiyorlar. İnandıkları, yaşadıkları ve  Uğrunda çekinmeden canlarını feda ettikleri İslam Dinine göre bir ANAYASA istiyorlar.


YORUMLAR
  • yorum2015-11-07 11:51:26Mehmet CENGIZ

    Hocam nadı de bır yazı yanıldıgımız Laık sıstem dın eksenlı anayassayı kabul etmez halkca onaylanan laık.ladın sıstemdır ısteklerımız dogaldır ancak nafıle kuruldugu gunden berı CHP Ilkelerı ıle ıktıdardadır.Oylarımızla baslangıcta dıne dayalı ıstem olursa sonucta ıstedıgımıze dogal hak olur.s.lar

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com