Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

SANAYİ YOLU NE TARAFA DÜŞER “USTA”


Mehmet İMRE
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Akabe çıkışı, toki karşısında bulunan küçük sanayi sitesi, daha doğrusu evren sanayi sitesi ile ilgili hayati önem taşıyan otoban yol bağlantı sorunu hala devam etmektedir. Önceleri şehir içinde olan ancak A.Eşref FAKIBABA nın birinci döneminde belediye başkanın şehir merkezinde bulunan sanayi sitesi esnafını bir türlü evren sanayi sitesine taşıttıramadığı sanayi sitesinden söz etmek istiyorum.

Hatırlayacağınız gibi o dönemlerde sanayi esnafı ile belediye başkanı arasında bayağı çekişmeli bir mücadele sürmüştü. Esnaf eski yerinde kalmaya, başkan ise Evren sanayi sitesine taşıtmak için kıyasıya bir mücadele başlatmıştı. Peki, neden böyle olmuştu, isterseniz bir irdeleyelim. Evren sanayi sitesi yer olarak çok iyi şehirden ayrı bir yerde olması ve iş yerlerinin yani dükkânların büyük olması işlevlik açısından daha kullanışlı, ancak dükkân fiyatlarının pahalı olması, ayrıca buradaki esnafın eski işyerleri ile ilgili parasal sorunları nedeni ile bir anlaşmazlık olmuştu. Geçmişe takılıp kalmak istemiyorum. Gelişmekte olan bir şehir için en önemlisi sanayidir. Sanayi yoksa gelişmişlikten söz etmek mümkün değildir. Çünkü sanayi demek her şey demektir, kalkınmış ülkeler ve şehirler ancak bu sayede kalkınmışlardır ve gelir seviyeleri yükselmiştir.

        İlimiz için de aynı şey geçerlidir. Birinci organize sitesini bitirmiş ve ikincisine yıllar önce sözde başlanmıştı. Ancak çok gecikmeli bir çalışma ile sanırım hala yapım aşamasında. Nedense her konuda olduğu gibi bu konularda da hep engellerle veya geciktirmelerle oyalandırılıyoruz. Bağlantı yolu olmayan bizimde bir Dünya (evren) sanayi sitemiz var. Esnafın yarısı merkezde kalan yarısı ise burada ikiye ayrılmış durumda. Tabiri caiz ise ne sağ nede ölü bir sanayi. Otoban üzerinden transit geçiş yapan araçlar arıza yaptığında şehir merkezine giriş yasak. Sanayi sitesine de giriş yolu olmayınca Urfa üzerinden geçiş yapan kamyoncular soluğu Gaziantep’te alıyorlar. Ve her şeyde olduğu gibi bize gelmesi gereken paralar yine Antep’e gidiyor. Hem sürücüler zor durumda kalıyorlar hem de esnafımız iş yapamayınca maddi sıkıntıya giriyor. Yaptığı işten kazanç elde edemeyince onca yıl emek verip öğrenmiş olduğu mesleğini bırakmak yâda kepenk kapatmak zorunda kalıyor. Peki, bunun sorumlusu kim? belediyemi yoksa karayollarımı veya otobanı yapan özel şirket mi yâda ihaleyi verirken bu sanayi sitesi unutan bürokrasimi? Olan buradaki esnafa ve Urfa’ya oluyor çünkü bir anlamda ilimize para akışının önüne geçilmiş oluyorlar. Ancak Milletvekillerin ve yetkililerin kılı kıpırdamadı bu güne kadar sessiz kaldılar.

İnşallah bu seçim arifesinde kooperatif başkanı ve diğer yetkililer bu önemli sorunu gidermeye yönelik girişimlerde bulunurlar. Urfa esnafı ve halkı da akacak olan gelirden faydalanırlar. İlimiz için çok önemli olan bu sorun giderilmeye çalışılır. Komşu illere kaptırdıklarımızı saymakla bitiremeyiz. Lütfen ilimize sahip çıkalım. Selam ve dua ile               


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com