Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

''Saçma sapan'' bir yazı!


29 Şubat 2012 Çarşamba 13:38

Hani bir fıkra vardır: Adamın biri karısına hitaben, "Karıcığım, Allah sana elem vermesin, bana versin. Allah sana hastalık vermesin, bana versin. Allah seni dul bırakmasın, beni bıraksın..." demiş.  Karısı da bu "bozuk sevgi uzantısı" üzerine sevinçli bir şekilde kocasına sarılıp "Canım benim, beni ne kadar çok sevdiğini zaten biliyordum" demiş.
(Okumuş olduğunuz bu fıkradan sonra, şayet ''bayansanız'' lütfen size ''salak'' demek istediğimi düşünmeyiniz.. Eğer ''erkekseniz'' sakın bayanlarla dalga geçmeyiniz.. Kaldı ki ''erkekseniz'' bu fıkrayı ''eşinize'' veya ''bayan arkadaşınıza'' anlatınız!)
Evet, bu fıkra, hayatımızda bazı ''klasikleşmiş'' yani alışılagelmiş, bazı kelime ve cümleleri düşünmeden onayladığımızı gösteren bariz bir misaldir..
Aşağıda yer alacak olan yazıda bu çerçevede değerlendirilmesini arzu ettiğim bir yazıdır..
Mesela spor basını bahsettiğimiz ''bozuk cümle uzantısını'' hep yapıyor..
Nasıl mı? Şöyle ki:
Bir futbol takımı, uzun süre sonra gol attığında "gol orucunu bozdu" diye yazıyor..
Oysa takım gol atmıştır, yememiştir..! 
Yine aynı şekilde, spor spikeri; oyuncuya ''sarı kart'' gösterilince, ''Hakem sarı kartla cezalandırdı'' diyor..
Oysa sarı kart, '' ihtar'' yani ''uyarı'' niteliğindedir.. oyuncu ''kırmızı kartla'' yani ''ihraç'' edilerek cezalandırılır..!
Bunun gibi, mağazalar da A4 kağıtlarına yazılmış ve ''Saddam bandı'' diye tabir ettiğimiz bantlarla camekanlara yapıştırılmış bozuk cümlelere rastlamak da mümkündür..
Mesela ''ithal Antep fıstığı geldi'' diye yazanlar da yok değil.. Böyle bir durum karşısında, esnaf ya ''ithal'' kelimesinin anlamını bilmiyordur ya da ''Antebin'' nerede olduğunu..!
Yukarı da anlatmış olduğum ''bozuk klişe'' cümlelerin yanına birde ''klişe'' ama '' bozuk'' olmayan giriş ve sonuç bölümleri ekleyesim geldi.. Daha fazla saçmalamadan onlarıda sizinle paylaşmak istedim..
Bilirsiniz, bir hatıra defterine mutlak suretle şöyle başlanmaktadır:
''Bana kalbin gibi bu temiz sayfayı ayırdığın için..'' diye başlayıp, ... ile devam etmektedir..! (Üç noktanın devamıda bırakılan ''hatıra''ya bağlıdır!)
Ya da bir ''Veda mektubu''nun ''sen bu satırları okurken'' şeklinde başlaması, 21. yüzyılda halen sürmektedir..
Kaldı ki bu ''mektup'' bir ''Gurbet mektubu'' ise, gönderen şahsın ideolojik düşüncesine bağlı olarak, yüreğinde yanan ''ateş'' ile alıcı şahsı kucaklamaktadır..
Dolayısıyla siz ''siz'' olun, kendi kendinize bakın, kendi kendinize bakamıyorsanız, ''Klişe'' olmayın..
Karşınızda ki kişinin ağzından çıkan cümleleri gözünüzle değil, kulağınızla dinleyin..!
Evet, daha fazla tepkinizi almadan bu saçmalığa son vermeliyim ki hemen veriyorum..
(Bu arada unutmadan ''siz'' bu satırları okurken ben muhtemelen ''işimde'' ''gücümde'' olacağım..!)
Bana kalbi gibi temiz bu köşeyi ''tahsis'' eden Balıklıgöl.com ailesine teşekkür ediyor, sizleri de olanca  ''Muhafazakârlığımla'' kucaklıyor, başka da bir şey demiyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com