Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hasan DEMİREL

RUSYA NE YAPMAK İSTEMEKTEDİR


Hasan DEMİREL
21 Aralık 2015 Pazartesi 09:30

Vladimir Putin liderliğindeki Rusya’nın, şimdi yüzyıl sonra yeniden şekillenen dünyanın her yerinde ‘ben de varım’ derken, Ortadoğu gibi stratejik önemi bütün zamanlar için oldukça değerli olan bu coğrafyada, sahneye çıkması anlaşılabilir bir olaydır. “Peki, Rusya ne istemektedir? Karadeniz’den sonra Akdeniz’e yani sıcak denizlere ulaşma arzusu artık geçmiş yüzyılda kaldı. Rusya’nın İran’la anlaşarak Suriye’yi birlikte kontrol etme veya benzeri bir projede anlaştığı iddiası ise küresel süreçte Rusya için çok gerçekçi değildir. Rusya’nın Suriye politikasının ‘Batı sistemine dönük bir cevap’ niteliği taşıdığını görmek gerekir. Rusya artık Batı sisteminin eski hegemonyasını sürdüremeyeceğini söyleyerek ‘Yeni Dünya’ sisteminin içinde kendisine uygun bir rol istemektedir.

Ortadoğu haritası yeniden çizilirken Rusya bu kez bunun dışında kalmayacaktır. Batı sistemi bu durumu öngörüp Rusya’nın beklentilerini karşılayacak bir uzlaşmaya varırsa Rusya’nın nazarında Baas diktatörlüğünün bir hükmünün kalmayacağını, İran’ın ise başka bir proje içinde Putin tarafından ikna edileceğini düşünmek reel politik açısından oldukça mümkündür.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com