Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

RAHMET ÜLKESİNDE DİCLENİN…FIRATIN SESİ


Recep Akyol
6 Kasım 2015 Cuma 22:47


Kainatta var olan her şeyin bir sesi bir dili vardır. Çünkü yaratan Allah tüm yarattıklarına çeşitli sesler çıkarmak özelliğini bahşetmiştir.  Rüzgarların Denizlerin Dağların Kuşların ve su seslerini dinlediğimizde insanı mutlu eden sesler olduklarına herkes şahittir.  
      Fakat bir insan olarak yıllarca Kürt Diline karşı yapılan yok sayma baskı şiddet ve inkâr politikalarının Kürtçeyi giderek daha da ilgi odağı haline getirmiştir. Kürt Gençliği Kürt dilini öğrenmek kendi dilleri ile Kitap yazmak yazı yazmak şarkılar şiirler söyleyerek en tabii ve demokratik haklarını kullanmaktalar..
       Kürtler Türkiye de en fazla AK Parti İktidarları döneminde kendilerini ifade etmişlerdir. AK Parti İktidarı rüzgarı ile beraber esen Kürtlerin Kültürel faaliyetleri artık kendini Devlet Üniversitelerinde ve özel üniversiteler de yapılan eğitim Kurumların da  Mahkemelerde birçok Devlet Kurumunda Kürtçe ile kendini ifade ederken , Kürt halkının dilleri üstündeki parangalar sökülüp atılmıştır..
       İnsanlık Tarihinde her kesin bir ifade lisan dili olmuştur. Fakat her Millet her Kavim kendi dilini yeteri kadar kullanma imkânı bulamamıştır. Tıpkı Kürtler gibi Her Millete ait yazılı ve sözlü kendi tarihlerine ait Yazılı kaynaklar olsa da Kürtler bu konuda yeterli derece de kendilerini ifade edememişler.
      Bunun çeşitli Sosyal ve Siyasal sebeplerini konuşmak artık Kürtleri daha fazla derinden yaraladığı görüşündeyim. Aşağıda yazılı şiirin yazarı Rahmetli Mehmet UZUN Kürtlerin Dilleri hakkında birçok çalışması olmuştur. Öyle inanıyorum ki Bu kitapların çoğunu Kürt gençliği ileriki zamanda çok daha iyi anlayacaklar.
      Mehmet UZUN Yazmış olduğu birçok kitabın da Kürt Dilini çok değişik bir şekilde ifade etmiş. Ve bunlardan en önemlisi Kürt Dilini Kürtlerin binlerce yıl geçmişten günümüze kadar Sosyal yaşamlarını, Kültürlerini Dillerinin altından Kürt Dengbejleri vasıtası ile günümüze kadar taşıdıkları görüşünü savunmuş bu tespit ve düşüncenin çok yerinde olduğu görüşüne katılıyorum.
    Dünya’nın tanımış olduğu Dünya Yazarlar birliği yönetim kurulu üyeliği yaparak çok vasıflı ve herkesin taktir ettiği Siverekli hemşerimiz olan benim Kürt Dil Bilimcisi olarak algıladığım bu değerli insanın yazmış olduğu şiir adeta Kürdistan anatomisi gibi çok şirin ifadeler manzumesi olarak kabul ediyorum.                                                                                                                                                 Siz değerli okur yazar insanların da öyle düşüneceği kanaatim tamdır..
     Ölüm yıldönümü nedeniyle Mehmet UZUN Hemşerimize Yüce Allahtan Rahmet diliyorum..
Diclenin sesi Çok uzaklarda, sürgün ülkesinde bir inilti
Bir inilti, yabancı bir güneş altında Şavkın altında yabancı yıldızların, yabancı bir ayın.
Seni düşünüyor. Sen, çoktandır unuttuğum bir çobanın kavalı
Bir atın koşusu, uzaklarda kalmış bir Mağrip rüzgar misali,
Dallarını, yapraklarını, tanelerini unuttuğum bir dut ağacı,
Kokularına doyamadığım bir reyhan dalı, zambak çiçeği
Artık haber alamadığım bir turna sürüsü Sen unutulmuş kaderim
Sen yitirilmiş aklım, hafızam Seni düşünüyorum kayboluş ülkesinde
Seni düşünüp 'Hawar' diye bağırıyorum Hawar, ben, sen, bizler ne çok yorgun
Savaşlardan, kavgalardan, matem ve taziyelerden, Yolculuklardan, göçlerden, darbe ve yaralarda.
Boynumuzdaki boyundurluk, el ve ayaklarımızdaki zincir, Dilimizdeki kilit, ölümü ruhumuzun
Kalu-beladan beri süren esaretten yorgun Kaybolmuş artık çok uzaklarda
Dicleyimben  Diclenin sesi Seni anlatan ses, yalnız ülke, sessiz toprak.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com