Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

RAHMET AYI RAMAZAN


Mehmet CENGİZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Nice Ramazanlar gelip geçti. Her geçen gün ömrümüzden geçiyor. Onbir Ay yemek içmekten sonra, Çok hikmetlerine binaen, bir ay boyunca oruçlu olmak, helal olan yeme, içme, haram oluyorsa bunda bir hikmet var demektir.

Yüce Rabbimiz (Ey İman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Buyurur(Bakara suresi ayet 183)Önderimiz, rehberimiz Peygamberimiz(S.A.V.)de şöyle buyurur. Kim inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.

Anlaşılıyor ki Oruç geçmiş ümmetlere de farz kılınmış, Oruç Allah'a karşı gelmekten insanı alıkoymalı, Çünkü karşılığı günahlara karşı kefareti vardır. Günahın bağışlanması söz konusudur. Yakup (A.S.) mın 12 Tane çocuğu vardı. Çocuklarından en çok sevdiği, Yusuf (as)dı yüce Rabbimizin indinde(yanında) en makbul ay da Ramazan ayıdır. Başı Rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennem ateşinden azattır.(kurtuluştur)

Ramazan Ayı'nın kadrini kıymetini bilmemiz gerek, çünkü Allahın en değer verdiği ve yaşayan insanlar için bir fırsat ay'ıdır. Maalesef insanoğlu bunun farkında değil bile, birde bakmış ki ecel kapısını çalmış, ölüm gelmiş, musalla taşına konmuş, beraberinde dünyalık olarak sadece bir kefen götürebilmiştir. Bütün sıkıntılar sona ermiş, bir an önce Rabbına kavuşmuştur. Mezar yani kabir ya cennet bahçesi, yâda cehennem çukuru, muamelesi görerek, ameliyle baş başa kalacak, artık ahiret hayatı başlamıştır. Mevkiler, makamlar, rütbeler, aşiretler sökmez, dünyada yaptıklarından hesaba çekilme anı ve zamanıdır.

Dünyada iken ister inansın ister inanmasın bu çetin şerbeti, mahkeme'i kübrada içecektir. İşte asıl istirahatgah burasıdır ve ebedidir. İyi amelinin karşılığını mükâfat, kötülüklerinin karşılığını da ceza olarak görecektir. Dünyadaki bütün varlığını da varislerine bırakacaktır. Akıllı insan odur ki, dünya menfaati için ahiretini heba etmeyendir. Kötülükleri bırakmada ibadetler birer ilaçtır. Hele Ramazan ayı bir fırsattır. İbadetlerin özünde Allah'a kul, olma ve kötülüklerden arınma vardır.

Oruçta manevi bir güç var, birisi komut vermiş o emir istinasız yerine getiriliyor. Emri verende rütbeli falan da değil, manevi bir güç bir kuvvet, İnanarak sadakatle, inatla emir yerine getiriliyor. Hiç bir beşeri güç bunu başaramaz, mideler istirahat edecek, vücut dinlenecek, nimetin kıymeti bilinecek, ruhlar arınacak, sabır silahı kuşanacaktır.

Bütün alanlarda insanımız ifsad(Bozma)edildiği gibi ibadetler de de maalesef bilinçsiz bir sekil de sevap kazanayım derken, belki günah işlemekle cahil bırakılmıştır. Mesela zekâtlar, sadakalar hayırlar bu aya sığdırılır. Kuranlar bu ayda okunur. Teravihler namazlar kılınır, hatta kadınlar camilere bu ayda âşık olur. Güzel bir olay, ancak yetersiz, Fakir fukara her zaman olacağı gibi, hayırlarda her ay her gün yapılmalıdır.

Ramazan ayı boyunca Camilerde Kuran'ı kerim okunuyor da neden manası anlatılmıyor? Soru işareti ile doludur. Akif'in deyimi ile doğrudan doğruya Kuran'dan alıp ilhamı asrın idrakine sunmalıyız islamı. Cam Şişeye doldurulmuş balı, şişeyi yalatmakla balın tadı alınmaz. Kadınlarımız da Camilerimizin en güzel yerinde namaz kılma, ibadet etme, özgürlüğüne kavuşmalıdırlar. Unutulmamalı ki Ülkemiz de erkek Müslümanlığı hâkimdir. Bu da kadın için ayrımcılıktır. Öncelikle kadın kapitalizmin, canlı, cansız, reklâmı olmaktan kurtulmalıdır. Sözde aydın kadınlar bu konulara daha fazla duyarlı olmalı, kadın kadına hakaret etmemelidir. Kadını üretim aracı olarak görenlere prim vermemelidir.

Camilerimizde cemaatle kılınacak namazda 27 derece sevap oluğu halde, günümüz Camilerinde belki 27 den fazla hurafeler hüküm sürmektedir. Hayır, hasenatlar verilirken, hele zekât ise bizzat fakire nakit olarak verilmelidir. Marketlerde belli oran Paketleri ile fakirler kandırılmamalıdır. Verilecekse nakit para verilmelidir fakirler bu şekilde sevindirilmelidir.

Yurtlara, Cemaatlara, Camilere zekâtın verilmediği de bilinmelidir. Şeytanların zincirlere vurulduğu, Cennet kapılarının sonuna kadar açıldığı, Rahmet ayını iyi değerlendirmeliyiz. İnanç sisteminde mevsimlik yaşantı olmaz. Onbir ay dine saldırmakla geçiren, mevsimlik medyaya, Dine saldırgan döneklere, kanmayalım Piyasada bulunan din sömürücülerinin mallarının semtine de ayak basmayalım. Paramızla yardım etmeyelim.

Gemlenen, yemlenen, insan tipinden bizlere fayda gelmeyeceğini bilelim. Vahye dayalı söylemin toplumda tesirinin silahtan daha keskin olduğunu bilelim. İç düşmanların, hainlerin, saltanat düşkünlerinin dış düşmandan daha tehlikeli olduğunu unutmayalım. Ramazan Ayının tüm inananlara kurtuluş vesilesi olması dileklerimle… Ramazan ayı süresince mukaddes beldelerde olacağım birbirimize dua edelim inşallah.                                                                 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com