Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet Emin KUŞ

Polislerin Keyfi Muamelesi


Mehmet Emin KUŞ
7 Nisan 2015 Salı 16:14

Sabah erken evden çıktım, yukarı/Evren sanayi de ki işimi bitirip dönüyordum. Tam sanayiden çıkarken, TOKİ ile sanayi kavşağında zaman zaman duran emniyet ekipleri uzaktan bana işaret edip beni durdular, çektim aracımı işaret edilen yere yanaştım. Açtım aracımın camını “kolay gelsin memur bey” dedim. “Sağol, in aşağı, arama yapacağız” dediler.

Araçtan inip buyurun dedim, “ehliyet ruhsat, kimlik vs.” dediler, çıkardım verdim. “Arabanın bagajını aç,” açtım! Arama tarama bir şey yok…

O arada baktım, yanı başımızdan fırıl fırıl araçlar geçiyor, dedim komiserim; hakkımda bir ihbar mı var? “Yok dediler, rutin arama/kontrol yapıyoruz.” Peki dedim şu giden araçta bomba varsa, sizde burada benimle boşuna uğraşıp bomba yüklü aracı kaçırdıysanız ne olacak? Dememle beraber kızdılar ve beni ‘mantıksızlıkla’ suçladılar.  

Dediler ki “biz araçların hepsini durdurursak, yol/trafik tıkanır.” O zaman benim ne suçum var ki beni boş boş oyalıyorsunuz deyince; “bizim yetkimiz var, biz istediğimizi arar, istediğimiz aracı durdurur kontrol ederiz” öyleyse keyfi muamele yapıyorsunuz deyince, daha çok kızıp kontrol ediyormuş gibi yapıp bilerek dakikalarca beklettiler. Bunu köşe yazımda yazıp sizi şikayet edeceğim dediğim de ise; “nereye istersen oraya yaz” deyip umursamaz bir tavırla benden sonra gelenleri 3-4 dakikada gönderdikleri halde, ben itiraz ettiğim için beni 10 dakikadan fazla beklettiler. GBT ve diğer durumlarımda bir anormallik bulamayınca evraklarımı verdiler.

Bir hukuk devletinde polis kendilerine verilen görevi kötüye kullanamaz, keyfi muamele yapamaz. Hastası olan vardır, acele işi olan vardır. Rast gele kafasının estiğini yoldan çevirip görevimizi yapıyoruz diyerek namuslu ve dürüst vatandaşa zorluk çıkaramaz.

Yetkililere sesleniyorum ve şikâyet ediyorum. 07-04 2015 sabah saat 10 da TOKİ ve Evren sanayi sitesinin kavşağında duran, görevlerini düzgün yapmayan emniyet ekiplerini kınıyorum. Buradan ekipler hakkında suç duyurusunda bulunuyorum ve yetkili savcıları göreve davet ediyorum.

Demokratik ve hukukun temel alındığı bir ülkede vatandaşların rahat seyahat etmelerini kimse engelleyemezler. Polisler kafalarına göre yetki deyip istediğini durdurup istediğinin geçmesine izin veremezler! Keyfi muameleye itiraz edenlere de hakaret ederek ‘mantıksızlıkla’ suçlayamazlar.


YORUMLAR
 • yorum2015-04-13 10:30:06Selami Aslan

  Aynı şeyi dediğiniz yerde bana da yaptılar. Keyfi muamele yapmalarının tek sebebi var bu da "yetkilendirilme" dir.. bunlara bi çeki düzen verilmelidir.

 • yorum2015-04-09 16:37:00Duyarsız Vatandaş!

  Şimdi bazı insanlara bazı şeyleri anlatmak zor ama! Duyarlı vatandaşa şunu söylemek istiyorum; burada anladığım kadarıyla sayın yazar beni aramayın demiyor. Yazar diyor ki; "ya herkesi arayın yada herkesi aramayın" konuyu başka şekilde değerlendirmek anlayışsızlık olsa gerek!!! bence haksız değil, keyfi muamele olmaz...

 • yorum2015-04-09 14:04:12duyarlı vatandaş

  herşeyden önce anlaşılan o ki siz gayet mütevazi duyarlı saygılı ve kibar birisiniz ama polis zorba kibirli saygısız ve kaba. öyle mi?
  bu bana çok mantıklı gelmedi. bu şehirde polis tarafından aracı aranan ve gbtsi sorulan tek kişi siz değilsiniz.
  ama kendinizi polisleri gazeteci kimliğinin arkasına sığınarak hakaret aşağılama ve tehdit etme kabiliyetine sahip görüyorsunuz.
  bırakın polis işini yapsın. görevini yaparken de hiç bir şahsa velevki gazeteci olsun ayrımcılık yapmasın.
  bir çift laf da paşaaaa rumuzlu yorumcuya;
  ne yani gazetecinin anlattığı gibi olay vuku bulduysa polis yapamaz ama mit görevlisi yapabilir mi?

 • yorum2015-04-09 10:30:15ŞAKŞAK

  EEE ETME BULMA DÜNYASI, AKP NİN VERDİĞİ YETKİLERİ SONUNA KADAR KULLANACAKLAR TABİKİ... GÖREVLERİNİ YAPAN POLİS AMCALARA SAYGILAR....

 • yorum2015-04-08 10:04:50urfa kekemelik merkezi

  Paket yasada ne bekliyordunuz ki? bunlar iyi günlerimiz daha...

 • yorum2015-04-08 08:02:29ali demir

  emniyet müdürüne iş düşüyor, sizde gidip resmi şikayette bulunun ancak böyle düzelir bu işler

 • yorum2015-04-07 17:32:50Paşaaaaa

  Urfa'daki polisler kendilerini mit üyesi sanıyorlar. O yzden öyle bir uygulama yapmışlardır.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com