Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Polis – Vatandaş


Hüseyin KAYA
22 Nisan 2014 Salı 18:55

En baştan belirtmeliyim ki; emniyet mensuplarından şunu rica ediyorum, kimse şahsi olarak bu yazımı üzerine almasın; kızılacak bir durum varsa bunlar siyasiler ve bürokratlardır. Çünkü emniyet mensupları olan polis arkadaşlarımızı yönlendiren günün siyasetçileri ve idari bürokratlarıdır.

57. hükümet ve evvelki dönemlerden kalma kötü polis imajlarından kurtulmak ve polis – vatandaş el ele sloganlarıyla yola çıkan emniyet genel müdürlüğü, polis imajını 7–8 yılda hedeflediği düzeye çıkarmayı başarmıştı ki; son bir yıldır iyi polis imajı ve polis vatandaş el ele sloganları yerlerde, daha da kötüsü ayaklar altında dolaşmaktadır…

 

Polis – vatandaş sokaklarda düşman gibi karşı karşıya gelmekte ve insafsızca birbirlerine şiddet uygulamaktadır.  Polisin bir saldırı gücü olmadığını, sadece savunma ve güvenlik gücü olduğunu unutmayalım. Siyasetçilerin ve bürokratların polisi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaları ve vatandaşların eylem ve protesto haklarının olduğunu unutmaları sonucu; polisle vatandaş arasında istenmeyen manzaralar ortaya çıkmaktadır.    

Eylem, protesto, miting ve gösterilerin olduğu alanlara polisin günler veya saatler önceden bekletilmesi, polisinde sabrının taşırmasına ve sonrasında vatandaşla karşı karşıya gelindiğinde bütün öfkelerini vatandaşlardan çıkarmaya çalışıyor olması…

Bu oluşan şiddet sonucunda vatandaşları karga tulumba! toplayarak, kontrolsüz güç uygulayarak meydanlarda polis-vatandaş el ele sloganları yerine, polis – vatandaş meydan muharebesi manzaraları boy boy medyada yer almaktadır.

 

Vatandaş polis ilişkisi giderek kötüleşmektedir. Polis vatandaş arasındaki bağlar kopmadan, İç İşleri Bakanımız Sayın Beşir Atalay ve Emniyet Genel Müdürümüzün, Polisin vatandaşlara karşı davranış şekillerini; “Polisin vatandaş karşısındaki duruşunu, vatandaşların hak ve özgürlüklerini gözden geçirip, kötü polis imajını doğurmadan vatandaşla tekrar kaynaştırılmalı. Eminim ki polis mensupları da bu konularda bu kötü manzaralar karşısında rahatsızlık duymaktadır” Şunu da unutmamak gerekir ki emniyet teşkilatının pek fark edilmeyen muhteşem ve başarılarla dolu yüzü de vardır.

 

15 Ağustos 2009 itibariyle, İç İşleri Bakanı Sayın Beşir Atalay’in verdiği bilgilere göre emniyet mensuplarının sayısının 201,64 olduğunu belirtmiştir. 2009 dan 2011 yılına kadar geçen sürede binlerce polis mensubu daha emniyet teşkilatına katılmıştır.

Daha da binlercesinin alınacağını her gün dile getirilmektedir. İstihdam konusunda çok iyi ve de hoş olan bir gelişme ama bir polis devleti oluşturulması açısından düşündüğümüzde ise kötü senaryolar aklımıza gelmektedir. Bugün ve yarın emniyet teşkilatını fiziki açıdan güçlendirmektense, teknolojik olarak güçlendirilmesi (donatılması) taraftarıyım.

 

Polis sayısını artırarak bugün ortaya çıkan suç unsurlarının azalacağını düşünüyorsanız gerçekten büyük yanılgı içerisindesiniz derim.  Suçu önlemenin yolu polis sayısını artırmakla değil; daha demokratik bir ortam oluşturarak vatandaşlarına insan hak ve özgürlüklerine daha saygılı bir bürokrasi ve devlet anlayışının geliştirilmesinden, vatandaşın devletine karşı görev ve sorumlukların sıkıca yansıtılmasıyla gerçekleşeceğine inananlardanım diyerek noktalamak istiyorum yazımı. 

Yeni bir yazıda buluşana kadar, Saygıyla ve hoşça kalın.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com