Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Piyasaların 2012’den beklentileri


16 Aralık 2011 Cuma 17:08
Yılsonu yaklaşırken piyasalarda da hareket noktası gelecek planlarına dönüşüyor yavaş yavaş. Uluslararası piyasalarda gelecek yıla, yani 2012 yılına dönük değerlendirmelerin çoğunluğunun karamsar olduğunu görüyoruz. Yapılan en karamsar yorumlarda ise bazı ekonomilerde büyümelerin yavaşlayacağı, Bazı ekonomiler de ise büyümenin oluşmayacağı hatta eksilere gerileyeceği tahmin ediliyor. Ülkemiz için de büyüme hızını yüzde ikilere kadar düşeceğine dair tahminler yapılıyor. Bu tür tahminler Türkiye de ekonomiyi etkileyecek gibi görünmekle birlikte büyümenin yavaşlamasıyla olumsuz bir döneme girileceği belirtiliyor. Kısacası, 2012’nin dünya ve Türkiye piyasalarında kararanlık bir dönem olacağı tahmin ediliyor.
 
 
Geçtiğimiz gün borsalarda, önceki günlerde gelen satışların ardından bir tepki havası oluştu. Bununla birlikte dikkat çeken önemli bir gelişme daha yaşandı. Fitch dünyanın önde gelen 8 bankasının kredi notunu düşürdü, bu durum da piyasalarda herhangi bir olumsuz reaksiyon oluştumadı ama bu olumsuz haberin göz ardı edilmesi, piyasalarda başlayan hafif satışlı tepkiyi bir süre daha devam ettirebilir, dikkatli olmak gerekiyor. Bu durum nedeniyle aşağı yönlü pozisyon taşıyan hisselere biraz daha temkinli yaklaşılmalı. Çünkü henüz rakamlarda yukarı yönlü pozisyon oluşturacak bir neden görmüyoruz. Özellikle Euro/Dolar paritesinde 1,3050’deki kritik direnç aşılmadığı sürece hisse senetleri tarafında ciddi bir toparlanmadan bahsetmek zor olacak.

İMKB’ye gelince
İMKB 100 endeksi’nde 52.000- 52.200 aralığı olarak bahsedilen destek bölgesi içinde bir tepki gelebileceğini fakat bu tepkinin alım yapmak için erken olacağını öncelikle belirtelim. Bu seviye üzerine, hacimli bir çıkış görmediğimiz için temkinli davranmaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Gün içinde aşağı yönlü pozisyon oluşabileceğini de düşündüğümüzü belirtelim. Beklentimiz başlayan bu hareketin çok uzun sürmeyeceği yönünde. Dün gelen önemli verilerde işsizlik oranı’nın çok düşük seviyelerde çıkması ve bütçe’nin fazla verişi ile piyasalar biraz hareketlendi. Fakat bu olumlu hava çelişkiler oluşturuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com