Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

PEYGAMBERLER SEVDALISI OLMAK


Mehmet CENGİZ
8 Nisan 2013 Pazartesi 09:07

Mukaddes yolculuk sonrası, dönerek okuyucularımla buluşmanın sevincini yaşıyorum. Mukaddes beldelere gitmeyi Mevlam herkese nasip eylesin. Bilinmelidir ki, Mekke ve Medine’de ki, tüm mukaddes mekânlar zalimlerin tasallutu altındadır. Çünkü o mekânlar ümmetin malıdır. Kurtulmak için ebabil kuşlarına ihtiyaç var Rabbim bir an önce kurtarsın.

 

İslam dininde umre senenin beş günü hariç, her zaman yapıla bilecek sünnet bir ibadettir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi, umre ibadetinde de insanımız genel olarak sadece bir ziyaret, hatta senede bir kaç kere bu ibadeti yaparak turizm yolculuğuna dönüştürme, günahlardan arınma amaçlıdır. İyi niyetli insanlara can kurban, bol para vererek Mekke ve Medine’de konfor hayat sürmek, nerede ise, nam salmış, onun için adına da süper hac veya süper umre adı konulmuş, bu durum sünnet dışı bir ibadet şeklidir. Efendim Müslüman her şeye layıkmış, yanlış bir tabir, Kapitalizmin kopmaz koludur bu düşünce, Umrede de Medine’ye uğramadan olmaz.

 

Medine’de Rahmet Peygamberi var, on binlerce sahabe-i kiram var, Medine şehitler diyarıdır. Mekke mihrap, Medine mimber Ahır zaman Peygamberi (SAV) de Bu ümmetin imamıdır. Bu hal kıyamete kadar devam edecektir. Dünyanın en ücra köşelerinde çok uzak halis nice kalpler var ki, Allah Resulü ile beraberdir. Tam tersi, Medine de mesafe olarak fiziki yakınlık peygambere yakın olmakla beraber, kalben uzak olanlarda olabilir. Mevlam bizi gaflete düşürmesin. İmanın şartlarından biride Peygamberlere iman etmektir. Bizler peygamberleri görmeden iman etmişiz. Kıyametin kopacağı ana kadar da Yeryüzüne peygamber gelmeyecektir. Gönderilen her peygamberin ayrı özellikleri vardır.

 

Ancak tüm peygamberlerin ortak özelliği, şirk, put, düzenlerine karşı baş kaldırmalarıdır. Kutlu doğum haftasında bunlar anlatılmıyor. Rejim endeksli bir din anlayış tarzı, Tek ahlak yönleri anlatılıyor. Tüm peygamberlerde kahramanlık var. En azgın zalimlere karşı, saltanat sahipleri, Karun gibi parası ile insanları sömürenlere karşı, insanları kendilerine kul köle yapanlara karşı, baş kaldırma eylemi peygamberlerin ortak özellikleridir. Hayatları boyunca ilahi kelimetullahı hâkim kılmak için çetin bir cihat abideleridir peygamberler. Tüm yaşantımızda hayatın her alanında peygamberlerin sünnetlerine uyulursa ancak peygamberler sevdalısı olabiliriz. Yoksa yaşantı kalu kilden ibaret olur.

 

Beşeri sistemler ümmet fertlerini ilahi emirlerden, sünnetten, fıkıhtan koparmışlardır. Büyük bir yıkım var. Ümmet fertlerinde, Peygamberler hayatta olmadığına göre bu bayrağı hakkın hâkimiyetini Müslüman’ım diyen her kesin taşıması gerekmez mi? Topu din haline getirenler, kitleleri arkasında sürükleyenler, nasıl peygamber sevdalısı olabilirler. Lider sevdalıları, para, kadın çılgınları ne zaman peygamber sevdalısı olabilir? Avrupa hayranları, bina tutkunları, şeytanı geçercesine internet düşkünleri nasıl peygamber sevdalısı olabilir. İçkiseverler, israfçılar, ifşat şebekeleri, nasıl peygamber sevdalıları olabilir. Helâlı haram, haramı helal sayan, zihniyetler ne kadar peygamber sevdalıları olabilirler? Kimse kimseyi kandırmasın vahiyle gelen din toplum fertlerinden çok uzaktır.

 

Din kanundur, ekonomidir, sosyal yaşantıdır, siyasi unsurdur, mazlumun hakkını gaspçıdan almadır, adil paylaşımdır, birlik beraberlik güç oluşturma harcıdır. Ümmetin tüm sıkıntılarının ilacı Din referansıdır. Bunun dışındakiler bir boştur. Dinin olmadığı, referans alınmadığı bir yerde barış olmaz. Ezilme, ötekileştirme devam eder. Dünyanın en akıllı insanlarını toplasanız bile, Boşanmaların önüne de geçilmez, gençlik frenlenmez, kan akmaya devam eder, İslam coğrafyasında doğum sancıları var, Suriye’de her gün insan kanı akıtılıyor, Suriye halkını ateşe atarak uzaktan seyredenler utansın, akıl hocaları emir buyurunca müdahale edilecekmiş, heyhat! Bosna’nın kahramanı İzzet Begoviç “BİZLER SAVAŞTIKTAN SONRA MÜSLÜMAN OLDUK DİYOR” Çok tesirli anlamlı bir söz. Mevlam inananlara şuur versin ibadetleri eyleme dönüşsün, Sünneti yaşamakla peygamber sevdalıları kılsın akıbet muttakilerindir zafer yakındır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com