Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Paralel Yapı ile Humeyni Benzetmesi


Emin YAPRAK
9 Ekim 2015 Cuma 19:41İmam Humeyni, Caferilik inancındaki Mehdiyi Muntazır- Beklenen Mehdi inancını yıkarak, bu düşüncenin yanlışlığını ortaya koyarak ve kendisi bu işe soyunarak Şah rejimini devirmiştir. Bunu yaparken gizli kapaklı oyun ve dalaverelerle yapmamış, yıllarca taraftarları eziyet görmüş, kendisi de Fransa’ya sürgüne gönderilmiştir. Yönetime karşı mücadelesi başarılı olunca ülkesine zafer kazanmış olarak, tek dini lider olarak dönmüştür. Siyasal İslam’ın yönetim anlayışının hakim olmasını sağlamıştır.
İran’daki rejimin mazlumun yanında yer alması, dünya Müslümanlarının umudu olması, Suriye rejiminin mazlumlara karşı savaşında, Esed’in yanında yer almaları ile işin rengi adeta değişmiştir. Şimdilik bu durumda Esed’i Hizbullah ile birlikte Sünnilere karşı ayakta tutma mücadelesi, Hak Batıl mücadelesi olmaktan çıkmış, Sünni-Şii mücadelesine dönüşmüş ve İran’ın kendi çıkarları için her şeyi mübah sayma anlayışına dönüşmüştür.
Halkı kıran, nüfusun yarısını göçe mecbur bırakan bir Esed rejimin yanında, mazlum halka bomba yağdıran Rusya’nın da yanında durarak, İran da Devrim Muhafızları ile destek olması, İslami bir anlayışla kabul edilecek bir değerlendirme değildir. Siyasal anlamda güven duyan ve büyük umutlar besleyen Müslümanların hayal kırıklığına yol açmıştır bu durum.
Paralel yapıya gelince, yukarıda belirtilen yanlışlıklara rağmen, İslam’ın yanlış yorumlanması ile yapılan hatalar olmasına rağmen İran’a benzerlik göstermez. Çünkü hiçbir zaman İslam adına hareketleri olmamıştır. Gizli kapaklı davranmışlar ve açık olmamışlardır. Bu iktidar haricinde her türlü yolsuzluk ve zulümlerde bile ses çıkarmamışlar, kim iktidara gelirse gelsin onların yanında yer almışlardır. Kendi kabukları ve fikirleri hep gizli kalmıştır. Fakat bu söylenenler doğruysa, yapılanmalarına el altından ve gizliden gizliye devam etmişlerdir.
Hatta yargıda, askeriye ve emniyetteki yapılanmalarına her türlü ilkeden ve özellikten sıyrılarak devam ettikleri söylenmektedir. Yine de hiç kimse için ön yargılı olunmadan ve kesinleşmeden karar vermemek gerekmektedir. Her kesim için olduğu gibi onlar için de yargı yolu devam etmektedir. Sadece onlardaki başka bir yanlışlık ise hukuk mücadelesini bizzat kendileri yapmayıp uzaktan yapmaları, ülkeyi hemen terk etmeleri ve hatta savcılar, hakimler daha yargılanmadan ülkeyi terk etmişlerdir. İnsanın aklına gelen başkaları için hukuku işletmeye çalışanlar, işin ucu kendilerine dokunduğu için neden ülkeyi terk etmek zorunda kalıyorlar. Yoksa mücadeleleri başkaları adına ve başkaları için miydi?
Delil ürettikleri, insanları olmadık suçlarla takibe aldıkları söylenen bu insanlar neden kendilerini aklamak için hukuk mücadelesi vermemekte, sadece iktidarın her alanda eleştirilmesi ve dünya kamuoyunda mahkum etmeye çalışarak, iktidarın şahsında Türkiye’yi karalamaktalar?
Paralel yapı olarak isimlendirilen bu yapılanmanın temeli Fethullah Gülen ve taraftarları için mücadele ve hukuki safhası gündeme gelince dünyanın her tarafında Türkiye ile mücadele başlamış olmaktadır. İktidarı hayal edemeyen muhalefette ekmeğine yağ sürülmüşçesine içerden saldırmaya ve iktidarı yıpratmaya çalışmaktadırlar. Birkaç oy uğruna bütün kesimlerin saldırısına maruz kalan iktidar dik ve vakur bir şekilde mücadelesini sürdürmektedir.
İktidarın bu mücadele de hataları olmuştur. Fakat yapılan hatalar hep kamuoyunun önünde olmuş, beğenmeyen ve yerilen taraflarının zikredilmesi ona göre eleştiri görmesi gerekmektedir. Fakat bugün artık eleştirilerin Türkiye halklarına ve devlete zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekmektedir. Halk yararına olan uygulamalar takdir görmelidir.
Yanlışlık yapılanlar eleştirilirken bunu topluma mal edecek uygulamalar ve değerlendirmelerden kaçınılması gerekmektedir. AK Parti, on üç yıllık iktidarında değiştirmiş olduğu ve halka kazandırmış olduğu kazanımlar gözönünde bulundurulmalıdır. Bu durumda, toplumun öncesi ve sonrası değerlendirilmelidir.
Sadece kendi yapılanmalarının haklılığını ortaya koyanların eleştirileri ve yaklaşımlarına göre olaylar değerlendirilmemelidir. Düne kadar İslam’ın temel konularına bile teferruat olarak yaklaşanların bugün İslam’a sarılmaları manidardır. Tabii sadece halkı kandırma olarak ortaya konulan değerlendirmelerdir. Bugün Paralel yapı olarak algılanan kesimin gazeteleri, Doğan Medya grubunun gazeteleri, Batılı Devletler ve İsrail devletinin gazeteleri aynı şeyi söylüyor ve değerlendirmeleri aynı çizgide ise çok düşünmeye gerek yoktur.
Hak ve Batıl Mücadelesinde yerlerin belli olması gerekmekte ve İslam siyasetini ve düşüncesini benimseyen insanların hep mazlumların yanında yer alması gerekmektedir. Tabii dünya mazlumları bir bütün olarak ele alınmalıdır. Türkiye’de askere silah sıkan, hatta bombalar ile geçenleri infilak ettirenler mazlum sayılamazlar.
Silahsız olarak kendi Kürt kimliğini savunan ve istemediğimiz, beğenmediğimiz düşüncelerini dahi ileri sürenler, bu davranışlarında haklı olabilirler. Ama silaha sarıldığında kurulu düzeni yok etmeye çalıştıklarında bir isyan hareketi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Hatta kendi halkının malına ve canına kastederek, onların haklarını savunduklarını söylemek ne kadar abestir. Çünkü demokratik mücadelelerinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Daha düne kadar düşman olarak gördükleri ve birbirlerini sevmeyen cemaatle kardeş durumuna düşmeleri ve aynı şeyi savunur duruma düşmeleri manidardır.
Yine de her şeye rağmen İmam Humeyni’nin düşünceleri ve eylemi ile Paralel yapının eylemleri birbirine uymaz. Çünkü İmam Humeyni İslam ve Kur’an adına, açıktan kıyam hareketi başlatmıştır. Müslümanlara zulmetmek için onları Şahın baskısından kurtarmak istemiştir. Hak mücadelesinin bir neferi olarak tarihteki yerini almıştır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com