Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

Paha Biçilmez Meziyet Edep


Cennet NEVA
20 Ekim 2015 Salı 13:36

Ne güzel söylemiş (edep ya hu) diye edep ruhun hasletlerinden olup insanı, insan yapan tek unsur edeptir. En güzel edep sahibi kimdir? Derseniz tabi ki kâinatın efendisi ve Peygamber'i Hz. Muhammet Mustafa SAV dir deriz. Sahabe sorar, Ey Allah'ın Resulü, sizi böyle kim edeplendirdi?” Cevab verir: “Beni Rabbim edeplendirdi, ne güzel terbiye etti” Cenab-ı Hakk O'na peygamberlik öncesi günah işletmediği gibi, daha sonra da peygamberlik döneminde de günah işletmedi. Ve O, doğduğu gün kadar, temiz ve masum bir hayat yaşayıp öyle gitti Rabbinin huzuruna.

Bizlere en büyük örnek olan Peygamber efendimiz bu yaşantısındaki edebini, bizlere insanların kullanma kılavuzu olarak getirdiği, açıkladığı Kur’an'ı Kerim'i yaşamakla, Kur’an'ın ahlakı ve Peygamberimizin edebiyle edeplenebileceğimizi bildirmiştir. Osmanlı'da medreseler üniversite idi. Bu üniversitelerin giriş kapılarında (edep ya hu) yazılırdı, ilk ders olarak ta edep öğretilirdi. Edebiyatta edepli olmak, demek, saygılı olmak, oturmasını, kalkmasını, konuşmasını, dinlemesini bilmek demektir.

Bir gün televizyondaki, geniş katılımlı bir programda Bakırköy Lisesi’nden bir delikanlının sözleri hâlâ kulaklarımdadır:
“Bize x kare, y kare öğretiyorlar. Hocalarımız bize önce oturmasını, kalkmasını, konuşmasını öğretsinler.“
Toplumumuz maalesef diplomalı kaba İnsanlarla doludur. Kaynağı İslam olan edep ise kaybolmuştur.

Osmanlı Efendiliğinden, sonra ne yazık ki Avrupalının nezaket, saygı, hoşgörü, tolerans (tahammül gösterme ) özelliklerini de alamadık. Ne demiş o güzel Peygamber efendimiz edep çok güzeldir, kadınlarda olursa, hele birde erkeklerde olursa değmeyin güzelliğine demeyin keyfine demiş.
Karanlığa teslim olmamış kalp de edep ile iffet. Kadında ne kadar güzel durur
Erkeğe de kadına da karanlığa karışmamış kalbin içinde. Edep ile iffet ne güzel yakışır.

Edep olursa bir insanda neler olur? Bir kere hayâ olur insan mahremini bilir, hal ve hareketlerine dikkat eder. Eskiden diye başlar anlatır anne babalarımız, eskiden hanımlar dışarıda otururken bir erkek görseler, hemen içeri geçerlermiş. Erkekler ne kadar küçük de olsa saygı gösterirlermiş. Fakat şimdi çarşıda pazarda, erkekler kadınlara çarpmamak için kendilerini koruyorlar. Hani devir tersine döndü dedikleri bu olsa gerek.

Birbirleriyle konuşurken emir cümleleri kurmamaya, itina gösterirmiş erkekler, özelliklide hanımlarla konuşurken, oysa şimdi öylemi? Hayâ ederler edep gösterirlermiş bırakın insanların görmesini, Rabbim bizi görüyor diye hayâsızlıktan ödün vermezlerdi. ”Karşımızda o kadar çok maskeli insan var ki onları tanımak için yoruluyorsunuz. Çok dikkatli olmanız gerekiyor yoksa maskenin altında nasıl bir karakter ve kaç yüzlü bir insan olduğunu tahmin edemezsiniz. Güzel olan bir şey var; o senin hakkını aldıkça, sen onun sevaplarından kazanıyorsun. O halde kaybettim diye üzülme, biraz daha derin bakarsan, aslında kazandığını fark edeceksin.

Peki, insanın fizik bedeninin edebi olur mu olmaz mı? Gözlerin edebi, birinin ayıbını aramamak, mahremi olmayanına bakmamak. Kulakların edebi, birilerinin gizlediğini duymaya çalışmak, sana iki âlemde zararı dokunacak konuları dinlemek. Ağzın ve dilin edebi, az konuşmak az yemek iftira atmamak doğru, söylemek haram yememek. Ellerin edebi, harama uzanmamak, çalıp çırpmamak, eza cefa etmek dövmek. Ayakların edebi, kötü yerlere gitmemek o ayakları hayr için birilerine yardım etmek için kullanmak. Hepsinden önemlisi birileri için düşüncelerini hep iyi yönde kullanmak hasislik, hırs, kendini beğenmişlik yani kibirli olmayı düşünmemek.

İman edenler arasında çirkin söz ve hareketlerin yayılmasından hoşlanan insanlar için dünya’da da ahirette de pek acı bir azap vardır." (Nur Suresi.19)
Uzuvlarımızı iyi yönde kullanmazsak, azap hem bu âlemde hem ebedi olan ahiret âleminde peşimizi bırakmaz. Bütün bu insanın başına gelen ızdıraplarda edepsizlik yüzündendir. Edep İslam deryasına atabilmektir kendini
Fedakârlıktır aşktır edep
Dost kalabilmektir dostuyla
Emanete sadakattir edep
Bazen susmaktır gözyaşıyla edep
Günahları tövbeyle yakmaktır edep
Edep ya Hu..!

 


YORUMLAR
  • yorum2015-10-25 20:22:49emine çelik

    Cernnaet hanım. eğitimciler maalesef bu sisteminn eğitimcileri olduığu için ahlak ve edebi pek umursamıyorlar. en önemlisi sıfır 7 yaş arasında çocuklarımıza kendimiz edep verelim. bunun için bilinçili ailelerin oluşmasını talep edelim.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com