Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Padişahım Çok Yaşa


Hüseyin KAYA
14 Ocak 2012 Cumartesi 13:26
Eski zamanlarda saraylarda padişah ve misafirlerini eğlendirmek için soytarılar vardı. Bu soytarılar padişahı memnun etmek için soytarılık ederlerdi ve sürekli “PADİŞAHIM ÇOK YAŞA” ”PADİŞAHIM ÇOK YAŞA” söylemleriyle Padişah’a yaranmak ve padişahı memnun etmek için el ovuşturup taklalar atarlardı.
Bugün de herkesin soytarı olmasını isteyen bir yönetim anlayışı mevcut. Herkes el ovuşturup yapılan her düzenlemeye, çıkarılan her kanuna, olmasını istedikleri her şeyin itirazsız, şüphesiz kabullenilmesini, katiyen karşı fikir beyan edilmemesini ve de seslerinin duyurulmamasını isteyen bir düşünce mevcut. Herkes bir ağızdan padişahım çok yaşa diyecek ve herkes aynı düşünceye sahip olacak. Böylelikle hükümet ve sayın başbakan memnun kalacak hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin pardon başbakanın olacak.
Ben özgür bir ülkede yaşıyorum o halde düşüncelerime ters düşen her olgu ve olaya karşı sesimi yükseltirim diyen varsa kusura bakmasın katiyen yanılıyordur.
Çünkü yaşadığı bu ülkede ileri demokrasi adı altında mevcut demokrasi katledilip gitti. Mevcut yönetime karşı sesini yükseltmek ve muhalefet etmek suç oldu. Duygu ve düşüncelerin özgürce dile getirilebilinecek en önemli yer olan üniversitelerdir ki onlar bile artık düşünemez fikir beyan edemez oldular. Ne akademisyenler ne de öğrenciler yapılanlara karşı seslerini duyurma cesaretlerini sergileyebiliyorlar.
Mevcut yönetime muhalif olan herkes bir şekilde suçlanarak içeriye atılmak suretiyle sesleri kısıtlanmaya çalışılıyor. Bu muhalif seslerin kimlikleri, unvanları, mevki ve makamlarının hiçbir önemi yok. Yeter ki fikir ve düşüncelerde hükümete karşı fikir beyan etmiş olsunlar. Bu onlar için suçlanmaları ve tutuklanmaları için yeter de artar.
Şimdi diyeceksiniz ne derdin var kardeşim bunları anlatıyorsun sana mı kaldı bunları yazmak biz bilmiyor muyuz neyin ne olduğunu. Evet, eminim siz de her şeyin farkındasınız hatta bu yanlış yönetim anlayışına sahip olanlar da. Ama nedense bu tek düşünce sisteminden tek kafa yapısının oluşumundan vazgeçilmiyor. Unutmayın ki eleştiri olmadan olgunlaşma olmaz. Bir insan olgunlaşmak istiyor eleştiriye ve fikirlerinin tartışmalara açık olması gereklidir. Ben özgürlüklerden yanayım ama başkalarının özgürlüklerini kısıtlayacak kadar özgürlüklerden yana değilim. Türkiye’de politika çok hızlı ve olumlu gelişim sağlamakta ama özgürlükler açısından bakarsanız maalesef sınıfta kalmaktadır. Yapılan veya beyan edilen fikir ve düşünceleri herkes beğenmek ve kabullenmek zorunda değildir. Farklı düşünce ve fikirler olmalı ki sağlıklı politikalar geliştirilebilinsin.
İnsanlar beğenmedikleri politikaları, söylemleri, düşünceleri, olay ve olguları demokratik haklar çerçevesinde karşı olduklarını belirtebilmeli, gösteri haklarını kullanabilmeli ki toplumdaki sivil örgütler art niyetli politik gelişimlere karşı güçlü olabilsinler. Böylelikle daha demokratik politikalar ve özgürlükler boy gösterebilsinler. Güçlü sivil toplum örgütlerinin varlığı güçlü demokrasilerinin temelleridir. Bugünlük bu kadar sevgi ve saygıyla kalın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com