Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Özgürlük üzerine


Ömer YILDIRIM
3 Kasım 2011 Perşembe 20:17
Özgürlük; Kişilerin başkalarına zarar vermediği sürece kendi istediklerini yaşamasıdır.
Dine göre özgürlük ise; Allah’a tam olarak kul olma ile insanlar bütün mevcudatın, insanların köleliğinden kurtularak bir, tek olan Allah’a kul olarak zilletten kurtulur ve gerçek özgürlüğüne kavuşur.
Ülkenin özgürlüğü sağlaması ise; insanların dini, milli, mezhebi, ideolojik ve kültürel anlayışlarına uygun olarak yaşayabilmeleridir.
Ancak ülkemiz doksan yıldır demokrasi ile daha öncesinde ise kısmen İslam ile yönetilmesine rağmen günümüzde yeni hükümetle birlikte bir şeyler değişmesine rağmen azınlıkta kalan birçok kesim baskı ve yasaklar altında yaşamaktadır. Burada sorgulamamız gereken özgürlük anlayışımızdır. Kendi doğrularımızı cemaat kültüründe yeşerttiğimiz doğrulardır ve bu doğrular çerçevesinde ülkeyi demokratik haklar ve insan haklarından uzak resmi ideolojiye yakın bir özgürlük kalıbı ile yönetmek istememizdir.
Bir dönem ezilenler mazlumluklarının iç derinliklerini başkaları üzerinden kendilerini tatmine yöneltmiş durumdadır. Artık zamanın mazlumu zalimlik yapmaya başlar hale gelmişse artık ortada akıldan çok duygular ön plana çıkmış durumdadır.
Devlet bütün inançlara, anlayışlara ve ideolojilere eşit mesafede olmalıdır. Her düşünce grubunun kendi çalışmalarını yasal çerçevede yaptığı sürece niyet okuma üzerinden hareket etme yerine, yaptıklarına bakmalıdır.
Demokratik devletlerde her şeyin kanun çerçevesinde yapılma zorunluluğu vardır. Ancak yasalarda otokritik bir dil ve hava varsa insanların zihinlerinde de ideolojik bir anlayış varsa o yasa bir baskı aracı olarak kullanılmaktadır. Zaten günümüze kadar yapılan bütün gayri meşru uygulamaların büyük bir kısmı yasalar çerçevesinde yapılmıştır. Ancak zamanla onlar suç haline gelmiş, sebebi ise değişen insanların bakış açısı olmuştur.
Günümüzde de yasalar nispeten sivillerin eline geçmiş olmasına rağmen uygulamalarda çokta değişen bir şey yoktur. Medya, sivil toplum kuruluşları ve farklılıklar üzerinde yeni bir soğuk rüzgar estirilmekte insanlar ‘‘ya sev yada terk et’’  anlayışı ile dışlanmaktadır. Daha önceleri yönetenler için ezilmesi gereken başkaları iken, şimdi tam tersi taraf olmuş durumdadır.
 
Hepimiz artık biliyoruz ki Bediüzzaman Hz. hiçbir zaman şiddete bulaşmadığı halde on yıllarca hapislerde sürünmüş sebebi ise sadece düşüncelerini açıklamak ve yaymak istemesidir. Bediüzzaman is; savunmalarında devletin kalbe değil ele bakması gerektiğini söylemektedir. Şimdiki  devletinde yapması gereken kalbe, niyetlere ve düşüncelere göre değil somut durumlara göre hareket etmesidir!!!
Bizim gözlerimizi kör eden ideolojilerden, cemaat, mezhebi anlayışlardan uzaklaşmadan sanıyorum özgürlük sorununu çözmemiz çok zor!!

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com