Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

OSMANLILIK VE BAŞKANLIK SİSTEMİ


Recep Akyol
25 Şubat 2015 Çarşamba 09:52


    Üstünde yaşadığımız zengin Anadolu ve Ortadoğu toprakları birçok kültürel zenginliklere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Kültür etkileşiminden dolayı çok kültürlü bir toplum olarak sahip olduğumuz zenginlik başkaları tarafından dezavantaj bir ortama dönüştürüldüğü  görülmektedir..

    İslami Arap kültür zenginliği Selçuklu Türk Alp Erenleri Hacı Bektaşı Veli , Selahaddini Eyyubi ve daha sonra doğudaki Kürt Hamidiye askeri alayları düşünceleri ile harmanlanıp oluşturulan Osmanlılık ile ortak bir yaşam biçimi İslamın Hak ve adalet ölçüsü ile birçok İmparatorluk ve Devletleri içine alarak sevk ve idare edilmişti.

    İslam kültürü ve Vakıf temelinde etnik ve dini tüm unsurlara yapılan hizmetler tüm Milletler ve tüm halklar tarafından kabul gördü. Çözüm üretemeyen Avrupa Devletleri ve imparatorluk sistemleri kalelerini bir bir Osmanlı yönetimine burakmışlardı.

    Batı Avrupalılar ve yeni Dünya kıtası olan Amerikalıların yarım asırlık iç savaş ve iç çekişmeleri sonunda Reform ve Rönesans hareketleri kendileri ile ancak barışık bir ortam oluşturdular. Uzak ve yakın kıtalarda sömürgeler elde ederek Dünya ticareti ile önemli bir güç elde etmişlerdi.. ,
     Kendileri için büyük bir engel teşkil eden Osmanlı devlet sistemini bitirmek için çeşitli Bizans oyunları ile birçok kültürlük avantajını dezavantaja dönüştürme plan ve projesi ile ilk önce batıdan başlayarak ve daha sonra Ortadoğu dan kopma ve çözülme hareketleri başlatıldı.

    İttihat ve Terakki Cemiyeti adı altında kadrolaşan ecnebi asıllı isimler Osmanlıyı tasfive etme plan ve projeleri ile balkan ülkelerinin Osmanlıdan ayrılma ve çözülmeleri başlatılmış oldu. Sözde Cumhuriyet kadroları Cumhuriyetin ilanı ile Hilafet makamını sonlandırmak için yapılan Meclis çalışmalarına karşı Anadolu da başlayan gösteriler yapılan suikast ve idamlarla bastırıldı.

    Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye’de ki tek parti yönetim ve hükümetleri ülkeyi 26 yıl yönetirken " Ulus oluşturma " " Hillet yaratma " adı altında etnik ve dini katliamlar ile zorla giydirilen elbise yapılan yamalar çuvaldız ile yapılan dikişlerle günümüze kadar gelindi.
      Harf inklabı ile 600 yıllık Osmanlı Eğitim sistemini değiştirenler toplumsal bir travma sonucu insanları en az 50 yıl geri götürmüş ama bu Milleti ve bu halkın Kültürel köklerini geçmişlerinden koparabilmiş değiller...
    Osmanlı Devlet yönetimi asla ve asla sömürgeci bir yapıya sahip değildi. Bunun böyle olmadığını ve bu gerçeği istense Karl Marxın Doğu Sorunu adlı kitabından öğrenilir..Osmanlı yönetimindeki Vakıf Kültürü ve Sosyal adaleti Amerikanın Ünlü Marlboro Siğarası Fabrika sahibi Filip Moris’in nasıl Moris ŞİNASİ İsmini aldığını Anerikaya göç etmesine rağmen Manisa civarlarında neden Çocuk hastanesi yaptırdığı anlaşılır..
    İşte görüldüğü gibi Osmanlı Devlet Yönetimin de Her ırktan ve her dinden insanlar birlikte Osmanlı sofrasında nasıl kaşık salladıkları örnek bir yaşam tarzıdır..
    İşte tüm bu örnekler çok kültürlü toplumlarda etnik ve dini farklılıkların Osmanlı Devlet yönetimi tarafından nasıl idare edildiği görülmektedir. Özünde Devlet Başkanlığı yönetiminin katılımcı Demokrasinin de en güzel bir örneklemesidir bu..

    Günümüze kadar yürütmenin yargı üstündeki baskı vesayeti ile zorla hükmetme adına yapılan faili gizli ya da açık cinayet, zulüm ve işkenceler belgelerle ve yakın tarihi yaşayan ,gören insanlarımız halen vardır. Tüm bu yapılanlar AK Parti iktidarına zemin oluşturup Yeni Türkiye politikalarında vesayetçi resmi veya sivil zihniyetlere son verilirken Osmanlılık veya Türkiyelilik için toplumsal barış süreci ancak ve ancak Devlet Başkanlık sisteminin tüm sorunlara çözüm götüreceği görüşü hakim olmuştur.
    AK Pati İktidarı döneminde başlatılan demokratikleşme politikaları ile başlatılan Barış süreci Ülkenin hem ekonomik hem de Ülkenin siyasi tüm kavgalarına son verecektir. Ekonomik kalkınmışlık toplumsal refah sevisinde iyileşmeler ile toplumun tüm kesimlerine yansıyacaktır..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com