Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Müslüm Azizoğlu

ORUÇ; BEDENİN ZEKÂTIDIR


Müslüm Azizoğlu
9 Haziran 2016 Perşembe 08:48


Oruç Türkçe bir kavramdır. Arapçada SAVM, yahud siyam olarak geçmektedir. Savm kelimesi savm den masdardır. Bunun manası; "hareketsiz kalmak, hareketsiz durmak ve hareketsiz olmak ve bir şeyden mutlak olarak uzaklaşmak, el çekmek" demektir.

Istılahi manada ise; İnsanın iki şehvet kaynağı olan Mide ve Cinsi uzuvlarını arzu ettiği şeylerden belirli zamanda ve şartlar dahilinde uzak tutmak demektir.

ORUÇ CİHAD'A HAZIRLIKTIR
Oruç; açlığa,susuzluğa ve nefsin diğer arzu ve isteklerine boyun eğmemek açısından ele alındığı zaman mesele değişik bir boyuta varır. Allah a iman eden ve Allah yolunda Cihada karar veren her Mümin; Oruç ibadeti ile güçlü ve kuvvetli bir iradeye sahip olur. Dikkat edilirse Oruç , Hicri takvime göre,yanı ayın hareketlerine göre ayarlandığı için her yıl diğer yıla nisbetle on,on bir gün önce gelir.

Dolayısıyla Oruç; bazen -30 derecede, bazen de +45 derecede tutulur. Bunun manası şudur; Dondurucu bir soğuk ve kavurucu bir sıcakta, Allah için her şeye hazırız. Yaz-kış, soğuk-sıcak demeden Allah'ın Mülkünde İmtihana hazırız. Çünkü Mülk onundur ve onun Mülkünde Tağutlara ve Müstekbirlere boyun eğmeyiz. Onların hükmü geçersizdir, yalnız Rabbimizin hükmü geçerlidir. Her halu karda, Allah a karşı tekebbür eden Tağutlar ve Firavunlarla Cihad etmeye hazırız. Bizi hiçbir kaygı ve dünyevi şart bu mübarek Cihad ibadetinden alıkoyamaz demektir.

Oruç'un diğer bir yönü de İnsanın kendi ile hesaplaşmasıdır. Allah ın Mülkünde onun verdiği rızıklarla hayatını devam ettiren insan; Rabbinin emirlerini yerine getirterek arzu ve isteklerini zapturapt altına alır. Resul-i Ekrem sav efendimizin; "Oruç, insanı Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır.Tıpkı sizi harpte ölüme karşı muhafaza eden kalkan gibi" buyurmasındaki hikmet ve mahiyet budur.

Diğer bir hadislerinde ise; " Oruç bir kalkandır. Oruçlu kem söz söylemesin. Oruçlu kendisi ile itişmek ve dalaşmak isteyene iki defa ben oruçluyum desin. Ruhum kudret elinde olan Allah a yemin ederim ki, Oruçlu ağzın açlık kokusu Allah indinde Misk kokusundan daha temizdir. Cenab-ı Hak buyurmuştur ki, "oruçlu kimse benim için yemesini, içmesini, cinsi isteklerini terk etmiştir. Oruç doğrudan doğruya bana edilen riya karışmayan bir ibadettir. Onun sayısız ecrini de doğrudan doğruya ben veririm. Halbu ki, başka ibadetlerin hepsi on misliyle ödenmektedir." Tecrid-i Sarih.

ORUÇ BİR MEKTEPTİR
Bir ay boyunca yemesini, içmesini kötü söz ve davranışlarını terk eden ve onlardan uzaklaşan Müslüman bütün iyi ahlakları edinme imkanına sahip olur. Bir ay boyunca Ramazan mektebinde okuyan, eğitim alan,Çile dersini gören insan Yüksek ahlaki ilkelerle mücehhez hale gelir.

ORUÇ; AYNI ZAMAN DA İNSANIN ACZİNİ KAVRAMASIDIR
Oruçlu insan,Oruç tutarken açlık,susuzluk ve diğer istek ve arzular ile kıvranırken,hem kendi varlığının acziyetini,hem Allah u taalanın kudret ve azametini ve hem de Allah u taalanın nimetlerinin kadru kıymetini,değerini anlar, kavrar. Ayrıca hiç kimse yokken ve her türlü nimet, yiyecek ve içecek ile baş başa iken, sadece Allah tan korkarak, Şer-i hudutlara riayet ederek yememenin ve Allah u taalanın her şeyi gördüğünü ve bildiğini tefekkür etmesi çok önemli bir durumdur.

Bu durumda herhangi bir sebeple orucunu bozarsa kendi cezasını kendisi verecektir. Hiç bir mazerete ve vahime kapılmadan ve sığınmadan insanın kendini cezalandırması, aleyhindeki hükümlere boyun eğmesi ve bu RUHİ hale kavuşması büyük ameldir. Hal bu ki, Bir insanın oruç tutup tutmaması hiçbir güç /jandarma, polis ve diğer insanlar tarafından kontrol edilemez. Bu noktada Resul-i Ekrem sav bir Hadis-i Kudside şöyle buyuruyor: "Âdemoğlunun işlediği her hayrü ibadette, kendisi için bir haz ve menfaat vardır. Fakat oruç böyle değildir. Oruç halis benim için eda edilen bir ibadettir. Onun mükafatını da ancak ben bilir ve veririm." Zebidi.

Yüce Allah ın "Oruç halis benim rızam için yapılan bir ibadettir. Onun mükâfatını ben veririm" buyurduğu bir ibadetten ve bunun getirdiği mahiyetten habersiz yaşamak korkunç bir haldir.

Bütün şehevi duygulardan, yeme ve içmeden, belirli bir zaman için kendini uzak tutan bir nevi melekut alemi ile Rabıtaya geçer. Nitekim Sehl bin saad'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte "Her şeyin bir zekâtı vardır. Bedenin/ cesedin zekâtı da Oruçtur" diye buyrulmuştur.

Yanı zekât nasıl ki malı temizlerse, Oruç ta insanı maddi ve manevi tüm pisliklerden temizler. Herhangi bir mazeret olmadan Oruç tutmayan insan, şehvetlerine, hava ve hevesine boyun eğmiş, esir düşmüş, köleleşmiştir. Bedenin zekâtını ödeyen yanı Oruç tutan insan ise; Şehvetlerini yenmiş, onları mağlup etmiş ve hürriyetini elde etmiştir. Bir tarafta Hürriyet, diğer tarafta Kölelik…

Dileyen dilediği şekilde hareket edip sonuçlarına katlanır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com