Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

ÖRNEK MÜSLÜMAN


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
30 Mayıs 2016 Pazartesi 09:55

 

Özellikle yabancı memleketlerde yaşayan Müslümanların çok daha dikkatli olmaları gerekir. Zira İslam dini her zaman başka dinerin müntesiplerine heyecan getiren bir din olmuştur. Başka dinlerin mensupları ya Müslüman olmuşlar veya saygı duymuşlardır. Bunun bir tek amili vardır: Müslüman’ın dinine ve kendisine duyduğu saygı… Eğer biz bu saygıyı kaybedersek başkaları neden bize saygı duysunlar ki?
Nitekim bugün Batı Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde yaşayan gayrimüslimler eğer İslam’ı tercih etmiyorlarsa, İslam Düşmanlarının dinimizi kötülemelerinden başka bunun iki sebebi vardır: Birincisi, Müslümanların dinlerini yaşamamaları ve iyi bir örnek oluşturmamaları; ikincisi de, gayrimüslimlerin bize benzemek istememeleridir.
Amerika’nın Chicago kentinde yaşayan Müslüman bir adam, bir gün çarşıya gitmek için şehir içi otobüsüne bindi. Bilet parası için şoföre 10 dolar uzattı. Şoför paranın üstünü verdi, ancak bir dolar fazla vermişti. Adam yerine oturdu; parasının üstünü saydı; bir dolar fazla verildiğini gördü. Müslüman adam ilk etapta, “Bu parayı geri vermeliyim. Çünkü bu benim hakkım değil” dedi. Fakat bir an şeytan vesvese verdi ve: “Ne diye iade ediyorum ki? Bu adamlar zaten gâvur; Müslümanları sevmiyorlar. Bu parayı geri vermeyeceğim. Bu para bana Allahtan gelen bir ikramdır. Eve dönerken çocuğuma bir oyuncak alırım” şeklinde düşünmeye başladı.
Nihayet otobüs Müslüman’ın ineceği durağa gelmişti. İnerken, bir anda sağduyusu hâkim oldu; şoförün yanına giderek kendisine verilmiş fazla parayı iade etti. Şoför parayı aldı ve Müslüman’a, “Dostum, sen şu mahallede, filanca sokakta oturan Müslüman değil misin?” dedi. Adam, “Evet, ben oyum” dedi. Şoför, “Ben de sizin o mahallede oturuyorum. Çoktandır İslam’ı öğrenmek için mescidinize gelmek istiyordum. Fakat bir Müslüman’ı sınamak istedim. Bu amaçla paranın üstünü verirken sana bir dolar fazla verdim ve ne yapacağını merak ettim. Ama parayı iade ettin. Bu Pazar mescidinize geleceğim” dedi.
Müslüman adam şoke olmuştu. Az daha dinini menfaatine kurban ediyordu. Hiçbir şey söylemeden otobüsten indi ama felç olmuş gibi sağa-sola yalpalayarak yürümeye başladı. Tansiyonu düştü ve yere oturdu. Ellerini havaya kaldırarak, “Allah’ım! Az daha dinimi bir dolara satıyordum. Bir insanın senin dinine girmesine engel oluyordum. Beni muhafaza etiğin için sana şükürler olsun” dedi ve kendine gelip yoluna devam etti.
Bütün Müslümanlar bu adam gibi olmalıdırlar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com