Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

ÖRNEK İMAM ÖRNEK CAMİ


Mehmet İMRE
26 Ocak 2013 Cumartesi 10:38

Rabbi Rahman’a sonsuz şükürler olsun ki, bu yılda efendiler efendisi gül kokulu iki Cihan serverı peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) min  Dünya’ya teşriflerinin yıl dönümü mevlid kandilini idrak ettik. Geçtiğimiz çarşamba günü akşam yatsı namazı ile başlayan 7 den 70’e her Müslümanın idrak ettiği kutlu doğum yıl dönümü münasebeti ile elbette ki Camilerimiz doldu, taştı ne mutlu bu geceleri dolu, dolu geçiren Müslümanlara, Allah ibadetlerimizi kabul etsin inşallah.

O Peygamber:! ki Âlemlere Rahmet olarak gönderilmiş, Ahlak ve bütün yaşamında tam bir lider numunesi, Biz peygamberi, mucizelerini görmedik, görmeden iman ettik, bu müesseseyi günümüze kadar taşıyan hocalarımıza minnettarız, tüm engellemelere rağmen, kandil gecesinde insanların Peygamber sevgisi ile donanımlı olması çok sevindiricidir. Din yaşanır, anlatılırsa, Camiler manevi yönden inanç dolum tesisi haline gelir. Her fert nasibini alır. Yüce Rabbimiz Camilerimize zeval vermesin, Camiler! Renk, Dil, Irk, rütbe, Mevki, Makam ayırımı yapmadan insanlık için birlik beraberlik, eşitlik abideleridir. Allah’a iman eden, ahrete inanan, namaz kılan, İslam’a göre zekâtını veren insanlar ancak Camilere önem verirler, Camiler beton yığınlarından, süslü müzeyyen döşemelerle değil, din eğitimi fonksiyonunu icra ederse kıymet alırlar. Güzel okunan ezanlar paslı kalplere abı hayat suyudur, Camilerde güzel Vaaz! insan ruhu için iz bırakan birer iksirdir.

Her Müslüman gibi bizde merkez direkli mahallemizin aşağı kısmında bulunan ENSAR CAMİMİZ’e Allah kısmet etti gittik ve gecemizi çok güzel bir şekilde kutladık. Amacım benle veya cemaatle ilgili olan kısmı değil. Burada gerçek anlamda kalbi Allah rızası için atan ve mükemmel, örnek icraatlar yapan,  genç dinamik Cami imamı hocamız Mücahid BAKAY, hoca efendi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle “dürüst, mütevazı, cana yakın, hoş sohbet her konuda herkese elinden geldiğince yardım eden, menfaatçi olmayan, herkese el uzatan, birleştirici, yardımsever ve gerçek bir mümin. Yaşına göre temsil kabiliyetine sahip. Bu imam kardeşimiz Camimize geleli sanırım bir yıl oldu. Tabiri caiz ise ataması yapıldıktan kısa süre sonra her gün camimizde bir yenilik yapılmaya başlandı. Geçmiş imamlardan gördüğümüz Camii sadece namaz vakitlerinde açık tutulurdu, Namaz kıldırmadan başka sosyal bir şey görmezdik. Bu hocamız Camimize gelir gelmez, Cami hayat buldu şenlendi, cemaat çoğaldı, her namazdan sonra ilmihal dersleri verilmeye başlandı, en önemlisi çocuklarımıza dini eğim ile ilgili her konuda dersler verilmeye başlandı. Çocuklara Cami sevdirildi.  Yatılı olarak Camide, kalıp hafızlığa çalışan öğrenci kardeşlerimizin iaşe giderleri dahi Hocamız ve hayırsever arkadaşları tarafından karşılanmakta.

Ayrıca Caminin üst katını dershane olarak düzenleyip her yaş gurubu insanlar için Arapça, fıkıh, KUR’AN, ilmihal dersleri halen verilmektedir. Camimiz okulu andırıyor şu anda. Hocamızın tertip ettiği belki de şehrimizde başka Camilerde olmayan bir eğitim seferberliğini, Cemaat la tanışmayı, dini Cemaate sevdirmeyi, tertip ettiğini bildiğim için erkenden Cami’ye gidip yerimi aldım. Her Cuma ve mübarek gecelerde yaptığı gibi, Yatsı namazından sonra yaklaşık 1 saat boyunca Hz. Peygamberimizin hayatı ile ilgili kıssalar anlatarak, örnekler vererek, özellikle İslam ve ümmet için verdiği mücadeleyi anlattı. Yine vaazdan sonra zikir halkasını kurarak zikir faslını da birlikte yaptık. Cami hıncahınç doluydu, Gençler çoğunluktaydı, tek yürekten hep birlikte, gecenin önemine binaen Resulullah üzerine salâvatlar getirildi. Çok dikkatimi çekti o zikir salâvatlardan ağlamayan kalmadı. Kısaca şahsen çok haz duydum ve çok mutlu ve mest oldum diyebilirim. Sadece ben değil bütün cemaat mest olmuştu. Bu güzel tablo, cemaat’te de makes buldu. Bizleri dini güzel anlatımı ile mutlu ettiği için, Allah da onu bu Dünyada ve Ahiret’te mutlu etsin. Cenneti ala’yı nasip etsin inşallah. Dini sohbetlerden sonra bir ara verip, bütün (yaklaşık 500 kişi) cemaate tatlı ve süt ikramından sonra beraberce tesbih namazını kıldık, sonra gece saat 22,00 sularında cemaat dağıldı.

Ayrıca yaklaşık 30 kişilik yetişkin (esnaf) guruba her Cuma geceleri camide çeşitli dersler verilmektedir. Yine Camimizde kalıp hafızı olan Mehmet Emin kardeşimin de bu eğitim konularında emekleri takdire şayandır.

Örnek davranışları Camii İmamımızda gördüğüm için bu yazıyı yazmak hâsıl oldu. İmamlar, âlimler, peygamberlerin varisleridir. Hiç bir Peygamber geride mal mülk bırakmadı, peygamberlerin davası var, tebliğ metodu var, eğer hocalarımız gerçek anlamda bu davayı, bu dini anlatırlar,  görevini yaparlarsa, İslami eğitimden yoksun olan insanlarımız çok şey istifade eder. Bizim bildiğimiz hocalık, sadece namaz kıldırma memurluğu olmamalı, bu hocamız gibi örnek olmalı, birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duyulduğu bu dönemde, çalışkan hocamızın insan kaynaklı çalışmaları her türlü övgüye layıktır. Belki, diğer hocalarımıza örnek olur. Görev anlayışını insanlara adayan hocalarımızı bu köşede yazmaya devam edeceğim. Hocalarımız kıt kanaat hizmet ederken, lojmandan yoksun, olanlar da camilerin kokulu yerlerinde, yetkililerin lojman sorununa bir an önce çözüm bulmaları gerekiyor. İmamlara Cuma günleri para toplatılmamalı, çünkü hocalarımız bu konuda töhmet altında kalıyorlar, deniyor ki, hoca para toplama memurumudur?

Okullar tatil olduğunda milyonlarca genç nesil Dini konularda çalışkan ve fedakâr hocalarımızdan eğitim alıyorlar. Milli Eğitimden emekli olduğum için biliyorum. Mevcut eğitim sistemi gençlerimize manevi yönden bir şey vermiyor. Dindar gençlik yetiştirmek istiyorsak, dinin tohumları bu gençliğin kalbine ekilmelidir. Bu halimizle yarına iyi bakamayız. Öğrencilere karne verildi dünya notu, Dünyadan, Ahrete göçerken ahret karnesinin iyi olması dileklerimle….

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com