Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Örnek Belediyeceilik


Hüseyin KAYA
20 Temmuz 2013 Cumartesi 13:12

Şanlıurfa kutsal mabetleri ve maneviyatı yüksek, zengin, kültürel yapısı açısından Türkiye’de öne çıkan bir büyük ilimizdir. Bu açıdan bakıldığında önemsenmesi ve kaide alınması gereken ve de belediyecilik faaliyetlerinde bilinçli, geniş bir ufukla gelece umut vaat edecek şekilde yönetilmelidir.

      Şanlıurfa 2002 yerel seçimlerden sonra Şanlıurfa belediyesinin el değişmesiyle belediyecilikte yepyeni bir sayfa açılmasını umduk. Şanlıurfa’da yıllarca yapılamayan birçok proje ve şehirleşme faaliyetleri yapılmaya çalışıldı. Bu projelerden bazıları tamamlandı. Muhakkak devam eden ve edecek projeleri de vardır. Bu projelerle hızlı bir şehirleşme çabası sarf edilmeye çalışıldı. Hızlı şehirleşmenin yanında Şanlıurfa’nın nüfusu da hızla artmıştır.  Bu hızlı artış şehirleşme hızını geride bıraktığından belediye çalışmaları yetersiz kalmaktadır. Yapılan birçok çalışma da son 11 yılın en çok çalışan belediyeler arasında yerini aldırtmıştır.  

              Ancak Şanlıurfa’nın hızla gelişmesi ve yeni projelerin hayata geçirilmesi için Sayın milletvekillerimizin, bakanımızın ve başbakanımızın katkılarının ve desteklerinin devam etmesi gereklidir. Ancak bu başarılı çalışmalarının yanında yapılamayan birçok çalışma ve yanlış uygulamaları da vardır. Özellikle şehir içerisinde kalan bazı esnafların, toptancıların şehir içerisinde dar alana sıkışmış olduğu bunlar için halen merkezi sitelerin yapılmasına yön ve katkı sunmamış olması, balıklı gölden saray önüne kadar gelen ve devamında yolların daraltılmış olmasına rağmen caddeleri otopark olarak kullanmaları, taşra mahallerinin imar çalışmalarında birçok eksik ve daracık sokak ve de caddeleri uygun görmeleri gibi birçok eksik yönleri vardır. Bir diğer eleştirilecek görüntüde halen kentsel dönüşümü gerçekleştirememesi bunun yerine mahallerin ön cephelerini badana yaparak örtmeye çalışılmasıdır.

 Şanlıurfa’daki hızlı değişim ve gelişim büyük şehir belediye başkanı Sayın Ahmet eşref fakı baba’nın belediyeciliği daha bilinçli bir şekilde ciddiye alarak yürütmesi daha güzel ve yararlı projelere imza atacağına inanıyorum.  Ş.Urfa B.Ş belediyesi projeleri arasında sosyal faaliyetli projelere de imza atmış olması da çok güzel bir davranıştır. Bu sosyal aktiviteli projeleri arasında en gözdesi çocuk ve gençlere yönelik yüzme havuzu projeleridir. B.Ş belediyesinin açmış olduğu havuzlar hakkında bilgi almak için başvurduğum havuzlardan sorumlu müdür Sayın Muhittin Gür ses beni bilgilendirerek bir başka havuz projesinin de müjdesini halkımıza vererek vedalaştı. 

 Şanlıurfa B.Ş belediyesi örnek sosyal belediyecilik anlayışıyla vatandaşlarımızın yaz aylarında serinlemek amacıyla gölet ve kanallara değil, B.Ş belediyesinin açmış olduğu sağlıklı, güvenilir ve son derece titiz, hijyenik havuzlarında serinlemeye yönelterek, Şanlıurfa’da sık sık meydana gelen boğulma vakalarının önüne geçmeye çalışmıştır.  Şanlıurfa B.Ş belediyesinin açmış olduğu havuzlara Şanlıurfalı milli yüzücülerimizin adlarını vererek mili yüzücülerimizin adlarını ölümsüzleştirmiştir. 

 Şanlıurfa B.Ş belediyesi Osmanlı mahallesindeki havuza Şanlıurfalı milli yüzücü Halil Doğan’ın 

 Bey kapısındaki havuza Şanlıurfalı milli yüzücü Osman çift budak, Süleymaniye mahallesindeki havuza da yine Şanlıurfalı milli yüzücümüz Halil Tuz ismini vermişlerdir.

Bu havuzlarda serinlemek ve yüzme kursları tamamen ücretsiz olup, beden eğitimi ve yüzücü hocalar eşliğinde hizmet verdiklerini, Bu havuzlarda şimdiye kadar 650-700 çocuğa yüzme öğrettiklerini ve halen kursların devam ettiğini Sayın muhittin bey dile getirdi.

 Şanlıurfa B.Ş belediyesinin yapmış olduğu bu tür sosyal faaliyetli projeleri destekleyerek yüzme bilmeyen çocuklarımızı ve serinlemek isteyen herkesi bu havuzlara yönelmesini arzu ediyorum.

 Şanlıurfa’da böyle güzel bir sosyal aktivitenin olmasına rağmen balıklı göl çıvarındaki Hasan Paşa Camii’nin avlusunda geçen küçük kanalette serinlemeye gelen çocuklar maalesef halen fazla. Unutmamak gerekir ki kanalettin sağlıklı olmadığı ve oranın kutsal bir mekân olduğudur. Çocuklar serinlerken hem görüntü hem de yüksek gürültü namaza gelen cemaati rahatsız etmektedir. Ayrıca o kutsal mekânın maneviyatına zarar vermekle birlikte Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler için de uygun bir görüntü olmamaktadır.

 Şanlıurfa B.Ş belediyesinin yapmış olduğu sosyal projeleri diğer birçok belediye’ye örnek olmakta ve takdir edilmektedir. 

 Komşu Diyarbakır bağlar ilçe belediyesi de yüzme havuzları yönünde alternatif bir proje hayata geçirerek örnek belediyecilik göstermiştir. Bu projelerinin içeriği  çeşitli semtlerde uygun okul bahçelerine seyyar havuzlar kurarak halkına hizmet sumaktadır. Şanlıurfa havuzlar müdürünün verdiği müjde ise yeni hal yakınlarında büyük bir olimpik kapalı yüzme havuzunun yapılacağı müjdesiydi. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com