Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

Olmasaydı olmazdık


Cennet NEVA
22 Aralık 2015 Salı 11:01

 22 Aralık 2015 Salı yani, Hicrî 11 Rebbîülevvel 1437 tarihinde kutlu peygamberimizin yeryüzüne teşrifleri münasebetiyle, dünya üzerindeki Müslümanların yaşadığı her yerde, inananlar Peygamberlerine olan sevgi ve hürmetlerini hep beraber Camilere koşarak kutlayacaklardır. Mevlid- Velâdet Kandili’ni, Allah’ın Habîbi, En sevgili ve son Peygamberi Muhammed Mustafa sallAllahü aleyhi vesellem’in dünyaya teşriflerinin 1445 sene-i devriyesini şefaati Rasûl’ü  hak etmek ümîdi içerisinde, büyük bir coşku ile yâd edilecektir. Kur’an-lar okunur, salâvatlar getirilir, Mevlidi Şerifler okunur camiler dolar taşar.
Bu sene, kâinâtta en kutlu ve büyük doğumunun sene-i devriyesinin salı günü olması münasebetiyle, İslâm ve insanlık âlemi ve memleketimiz için hayır, huzur, bereket, kardeşlik, birliktelik, barış ve saadetlere vesile olmasını Mülkün sahibinden bir kere daha gönlümüzü Hakka  ellerimizi semaya açarak niyâz ederiz.

Mevlid Kandili; yeryüzünde ilk insan ve ilk Peygamber Âdem aleyhisselâm’dan beri, kâinâtta ki canlı- cansız bütün varlıkların geleceğini sabırsızlıkla beklediği, âlemde en büyük ve en şerefli doğumun, Allah’ın habîbi ve son Peygamberi, bizim Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (aleyhisselatü vesselam) Efendimizin Velâdet-i Seniyyeleri nurani bedenlerinin dünya’yı teşrifleri)’nin yıl dönümüdür. Kâinâtın yaratılış sebebi, Allah-ü Zülcelâl’in Habîbi, bütün âlemin zaman, mekân ve bütün mahlûkâtın Peygamberi, yaratılışta ilk, Peygamberlikte ise en son, Kur’ânî ifâde ile “Hâtem-ül Enbiy┠ve “Âlemlere Rahmet” olarak gönderilen Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in nuru, ilk defa beşeriyetin babası Hazreti Âdem’in (a.s.) alnında zuhûr etmiş, tarih boyunca her devirde Âdemoğulları soyunun en temizlerinden süzülerek babası Abdullah’a kadar ulaştırılmıştır. Babasındaki bu Nur'a dönemin hanımlar hayran hayran bakarlarmış, ta ki amine hatunla evlenip bu nur anime hatuna geçtiğinde her kez Abdullah'tan gözlerini alıp amine ye hayran kalmışlar bu nur Muhterem Annesi Hazreti Âmine’ye geçerek, günümüzden 1445 sene evvel, böyle bir Rebbîülevvel ayının 12’sinde bir Pazartesi gecesi seher vaktinde dünya’yı aydınlatmaya başlamıştır.

Allah’ın son Peygamberi Muhammed aleyhisselâm; kameri takvime göre; Rebbîül-evvel ayının 12’inci, şemsî (milâdî) takvime göre ise; 20 Nisan 571 Pazartesi gecesi tan yeri ağarmadan evvel, seher vaktinde, Mekke-i Mükerreme’de Hâşimoğulları mahallesinde dünya’yı şereflendirmişlerdir. Sözlerin en doğrusunun sahibi, Allah’ın Habîbi ve son Peygamberi Muhammed aleyhisselâm’dan öğreniyoruz ki; “Daha âlemler yaratılmadan evvel, âlemi gaipte iken rûh-u Nebevî vücûda gelmiş, Hâlık Teâlâ tarafından Peygamberlik sıfatı ile sıfatlandırılmış, sonra Hazreti Âdem’in ruhu, daha sonra da mübarek cismi fizik bedeni yaratılmıştır”.

Allah’ın Rasûl’ü (s.a.v.) buyurdular: Allah (c.c.), yerleri ve gökleri yaratmadan şu kadar zaman evvel  Arş şu üzerindeyken, mahlûklarına (yaratılmışlara) ait takdirini yazdı. Ana kitaba yazılan şeylerin başında şu vardı: Muhammed, (s.a.v.) Nebîlerin tamamlayıcısıdır…
Rivayet edilir ki bir Hadis-i Şeriflerinde Allah’ın Rasûl’ü (s.a.v.):
Ben, insanların yaratılışta evveliyim, Peygamber gönderilmek itibariyle ise sonuncusuyum.
Âdem Peygamberin yaradılışından on dört bin yıl evvel, Rabbim karşısında bir nurdum ben…
Ben Peygamber idim, Âdem ise, henüz ruh ile cesed arasında, canla fizik beden arasında bulunuyordu.”  buyurmuşlardır.
Selmânî Farîsî (r.a.) anlatıyor. Cebrâil (a.s.) Allah’ın Rasûlüne  (s.a.v.) geldi ve şöyle dedi:
Yâ Muhammed! Rabbim buyurdu ki; eğer İbrahim Halil (dost) edindimse, seni de (Habib) sevgili edindim ve kendime senden daha keremli (daha sevimli ve kıymetli) bir mahlûk yaratmadım.
Dünya ve halkını şunun için yarattım ki, Senin kerem ve faziletinin Bence ne olduğunu kendilerine göstereyim. Sen olmasaydın felekleri yaratmazdım. Diye buyuruyor.

O ki olmasaydı, topyekûn oluş âlemler, olmayacaktı. O ki yaratılmasaydı, hiç bir şey yaratılmayacaktı. Bütün bunlar gösteriyor ki; Allah’ın Habîbi ve Rasûlü Muhammed Mustafa (s.a.v.) âlemler yaratılmadan Peygamberlik vasfı ile sıfatlandırılıp şereflendirilmiş bulunuyordu. Ettiğimiz dualarda Rabbimin sevgilisinin adı istenilen her şeyi onun yüzü suyu hürmetine, istersek sevgilisinin hatırına yaradan dualarımıza icabet eder.

Bu yazıma burada son verirken, Rabbim kendine hakiki kul Peygamber efendimize layık ümmet ve sevgili dostlarına dost olmayı, onlar gibi ölmeden önce ölmeyi, Kur’an-ı Kerim'i bize açıklayan Nebiler nebisi Hz Muhammet Mustafa'nın Kuran'da bize bildirdiği gibi yaşarken ruhumuzu Allah'a teslim etmeyi, bizlere kalben bu dileğe duaya âmin diyen kardeşlerimize de Rabbim nasip etsin bu güzel gün hürmetine. 
Aç elini eyle dua, 
İster camide, ister Kâbe’de 
Onunla geldik bu güzel güne, erdik mutluluğa 
Bu günü değerlendir, bu gün mevlid kandili…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com