Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

“Newroz Bayramdır, ancak, …!”


22 Mart 2012 Perşembe 09:46
Newroz bayramdır, belê kardaş sevinçdir.. etkinliktir.. Ancak, kime bayramdır.. kime sevinçtir.. etkinliktir …!?
“Kürd Sasaniyan İmparatorluğu”nun yaklaşık bin yıl sürmüş hükümranlık döneminde, zamanın hükümdarının gördüğü bir rüyanın tevilinde; kızından doğacak erkek torununun dayısını devirip yerine geçeceğini öğrenir.. tüm dikkatlerine rağmen Pers asıllı bir değirmenciye verdiği kızından olan torun; nihayet iktidarı bir ihtilalle ele geçirir.. yaklaşık 150 yıl pers hakimiyeti esnasında Dahak namlı hükümdar: Zahiren vücudundaki yaralara sürülmek üzere (tedavi amaçlı) gerçekte Kürdlerin genç beyinlerine olan düşmanlığından; belli aralıklarla bir kız bir erkek bakirenin beyinlerini çıkarttırıyordu..
Taki, Demirci Kawa/ Kawî/ Kawe’nin çocuk ve çıraklarına sıra gelinceye kadar… Bu andan itibaren, zaten içten içe halkta oluşmuş olan kin- nefret- isyan duygusunu iyi yöneten kawe; çok güçlü bir hareketle Dahak’ı alaşağı etmiştir.
Genelde kuraldır, ihtilalleri yapanlar devirdikleri/ yıktıkları kişilerin yerine tahta otururlar. Ancak, bu erdemli kawe öyle yapmayıp Perslerin devirmiş oldukları Kürdlerin Sasanilerin kurucuları olan aristokrat aileden (o an yaşamakta) olan Feridun’u onun yerine Tahta/ başa geçirmiştir.
Nitekim aynı gelenekten olarak, “Kürd Eba Muslîmê Xoresanî” de; Emevilerin ırkçılığına karşı oluşmuş olan ve için için yanan halkların oluşturduğu “Şu’ûbî Hareketi”ne öncülük edip onu çok güzel yönetmesiyle, “Emevi Devleti”ni yıkmış, bu sahte halife/ kralın yerine kendisi değil, o an için hazırda (ölüm korkusuyla köşe- bucakta saklanmış olan) “Seyyitler”den kimse bulunamadığı için muvakkaten (asıl sahibi Seyyid Abdullah ortaya çıkıncaya kadar) Abbasilerden Ebaul- Abbas(Saffah = Çok kan dökücü)’ı geçirmiştir..
İşte o gün bugün Kürdler, o günü sevinç ve kurtuluş günü tutum ve davranışlarına yansıtıyorlar. Bazıları buna bayram der, bazıları etkinlik der, bazıları kurtuluş günü kabul eder, bazıları şen û şayî olarak yaşamaya çalışır..
Konu hakkında; Tarih-i Taberi ve Firdevsi’nin Şahname’sine bakılabilir. Bu mesele, ilgili bölümlerinde, yaklaşık: 70- 100 sayfada anlatılmaktadır. Bakılabilir..
Daha sonraları, gerek Kürdlerin komşu olan milletleri ve gerekse hakimiyeti altında yaşamış olan topluluk ve milletler; zamanla bundan etkilenmiş, onlarda bu mecrada akmışlardır.
Bugün Kawe’nin Torunları olan ve genellikle Adiman/ Adıyaman dolaylarında yaşayan “Kawîler”in kahir ekseriyeti, maalesef kendi dedeleri olan Demirci Kawe ile olan bağlarını bilmemektedirler.
Her yer yerde görülebilen sütatükoların, kendi muhaliflerini etkisizleştirme yöntemlerinden olarak “Fikir ve Olguları Sapıttırma, İçini Boşaltma ve Etkisizleştirme” bağlamında, bu “Newroz Olayı” da zaman içinde çeşitli manuplasyonlara uğramıştır.. başkalaşmıştır..
Onun için, bugün bu konuda bu kadar kafa karışıklıkları devam etmektedir..
Son söz: “Zulümler olmasın.. Newrozlar oluşmasın..” Özellikle, muhalif beyinlere düşmanlık edilmesin.. Tarihte beyinlere düşmanlık edenler, belirli bir süre dünyadan kam alsalar da nihayette, birileri acı bir sonla yanlışlık zehirli şerbetini içerek tarih sahnesinden silinmişlerdir.
Newroz, sevinç etkinliklerinizi kutlarım.. Esenliklerle..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com