Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Nefis Terbiyesi


22 Nisan 2014 Salı 18:55

                                

Bu haftaki yazımın konusu; “nefisle cihattır” çünkü insan sadece savaşarak cihat yapmaz. Hadisi Şerifte buyrulduğu gibi, Savaştan dönen Peygamberimiz, sahabeleri ile otururken şöyle demiş; “küçük cihattan büyük cihada geldiniz” sahabeler; “ya Rasulullah, bu savaştan daha büyük savaşta mı var?” Peygamberimiz; “evet nefisle cihat bundan daha büyüktür.” (Riyazu salihin)

 

iki cihan serverı bu sözü boşu boşuna söylememiş. Öyleyse o nefis nasıl terbiye edilir şimdi ona bakalım.

Bu konuyu birkaç madde ile açıklayalım; nefsi azdıran şeyler:

1)      Gereksiz konuşmak ve çok gülmek.

2)      Gereksiz bakış

3)      Gereksiz dinleme

4)      Akla gelen düşünceler ve fikirler

5)      Fazla yemek

6)      Fazla uyumak.  Rasulullah  (SAV) buyurmuştur; “kulun imanı, kalbi düzgün olana kadar düzgün olmaz! Kalbi ise dili düzgün olana kadar düzgün olmaz” (Ahmet Bin Hambel- Essahiha)demek ki nefis terbiyesi susmak ile başlıyor.

7)      Yine peygamberimiz buyurdular ki; “dilini tutan kurtuldu”

 Gereksi şeylere bakmamalıyız. Alıcı gözle bakmak zevk almayı, bakılan şeyi kalp tasavvur eder onunla meşgul olur ve onu elde etme düşüncesi oluşur.

Hasan basri şöyle der; “bakışlarını serbest bırakanın üzüntüsü uzun olur”

Yine peygamberimiz (SAV) şöyle der: “göz zina eder. Onun zinası bakmaktır”

Gereksiz dinleme:

Kulak sesleri kalbe ulaştıran yol olduğu için, kulağın meşgul olduğu şeylerle kalp de meşgul olur.

Ayeti Kerimde şöyle der; kuşkusuz kulak, göz ve kalp bunların hepsi ondan sorulur” (İsra 36)

Rasulullah (SAV); “her iki kulak zina eder. Onların zinası dinlemektir”

Ne dinlediğimize çok dikkat etmemiz lazım. Ama maalesef günümüzdeki şarkılar ve türkülerin çoğunda nefsin hoşuna giden kelimeler var. Bir de öyle klipler var ki; tam nefsi azdıran sahneler içeriyor.

Bakış, dinleme ve his! Rabbim bizleri muhafaza etsin.

Düşüncelerini kontrol edebilen, nefsinin dizginlerini elinde tutar. Çünkü insan önce düşünür. Sonra düşünceler duyguya dönüşür. Sonra da fiiliyata kadar döker düşüncelerini.

O zaman düşüncelerimize dikkat etmemiz lazım!.. Geceleri yatarken aklımıza ne geliyor, hayıt mı şer mi?  İbni Kayyım şöyle der; “düşünceler gelince onlarda durum daha da zordur. Çünkü onlar hayrın ve şerrin kaynağıdır. Niyetler, tasarılar ve kararlan onlardan doğar.

Çok yemek:

İbn Receb şöyle der: “az yemek kalp inceliğine, anlayış keskinliğine, nefsin kırılmasına, heva ve öfkenin zayıflamasına sebep olur. Çok yemek ise bunun tersini gerektirir”

Düşünün, ramazan ayında çok yediğimiz zaman nasıl canımız ağırlaşıyor nasıl kalkamıyoruz. Bunu birçoğumuz yaşayarak öğrendik.

Fudayl (RA)Şöyle diyor: “iki özellik vardır ki bunlar kalbi katılaştırır. Çok uyumak ve çok gülmek.

Öyle ise bizde bundan böyle çok uyumayalım. Çok yemeyelim. Hakkımız olmayan şeylere alıcı gözle bakmayalım. Kötü sözlerden kaçınalım. Çünkü nefis terbiyesi çok zordur.

Bizde nefsimizi terbiye etme gayretinde olalım inşallah rabbimiz bize yardım eder. Şimdiden size ve bana nefis ile cihat yapmada Allah yardımcımız olsun…

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com