Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ahmet Doğan

Müslümanlar Eleştirilmeli


Ahmet Doğan
20 Eylül 2015 Pazar 11:47

“Müslümanları görseydim Müslüman olmazdım, iyi ki İslam’ı Kur'an'dan öğrenmişim.”

Bu sözler ünlü İngiliz şarkıcı Cat Stevens, Müslüman ismiyle Yusuf İslam’a ait..

Peki, Yusuf İslam bu sözleri sarf ederken haklı mı? Niçin böyle demiştir?

Evde uzanmış, çayımı yudumlarken okuduğum bir yazıda bu cümleye denk geldim. Kapattım makaleyi, düşünmeye başladım.. Balkona çıktım.. İçimi sıkıntı kaplamıştı. Kendi kendime sorular sormaya başlamıştım farkında olmadan. Cevapsız sorular içerisindeydim. Acaba İslamiyet’i sonradan öğrenen bir insan neden böyle bir cümle sarf eder? Neden?

İki rekat şükür namazı kıldım, ve secde anında kafamı kaldırmaya utanıyordum.. Ben bir Müslüman’ım ve bu cümle çok zoruma gitmişti..

Yoksa ağzımla Müslüman’ım diyorum ama yaşayışımla Müslüman değilim görünümü mü veriyorum? Yoksa bir Müslüman gibi yaşamıyor muyum? Peygamber efendimizin hayatını ne kadar biliyorum, sünnetine ne kadar sadık kalabiliyorum?

İslamiyet’in helal ve haramlarına ne kadar dikkat ediyorum? Sahabe hayatı nasıldı acaba?

Başımı secdeden kaldırdım ama tekrar yüzümü yere sürmek istedim.. “Allah’ım affet” cümlesi dökülüverdi ağzımdan. “Allah’ım affet..”

Yaklaşık bir saat sonra kendime gelmeye başladım. Düşündüm, çok düşündüm.. Müslüman ülkelerin halini, durumunu düşündüm. Müslümanları düşündüm. Ve gerçekten hayret ettim. Acaba ben, Müslüman bir ailede doğmamış olsaydım, İslamiyet’i sonradan seçer miydim, seçebilir miydim?

Çok zor.. Belki de çok koyu bir düşman olurdum..

Müslüman ülkelerin hepsinde şu an insanlar ölüyor. Savaşlar içerisinde çığlık atan çocuk sesleri yükseliyor. Öldüren Müslüman, ölen Müslüman.

Başkasını suçlamak bu hayattaki en kolay şeylerden birisi. Müslüman ülkelerin durumunu çevrenizde kime sorarsanız sorun şüphesiz başkasını suçlayacaklardır. Amerika’nın oyunu.. İsrail Ajanları.. Gavur işi..

Ama hiçbirinden Müslümanları suçlayanı veya eleştireni göremezsiniz. Müslümanlar şu hatayı yaptılar, mal mülk sevdasına düştüler, dinden uzaklaşmaya başladılar, hırsızlık yaptılar, yalan söylediler, zina yaptılar gibi şeyleri duyamazsınız.

Ama ne var ki gerçeği değiştiremeyecekler.. Evet, Müslümanlar yalan söylediler ve birçok kişi inandı. Müslümanlar hırsızlık yaptılar ve birçok kişi sesini çıkarmadı. Müslümanlar namaz kılmamaya başladı. Müslümanlar birbirlerini düşman ilan etmeye başladı. Müslüman cemaatlerin arası açıldı. Müslümanlar faize bulaştılar. Müslümanlar kumar oynamaya başladılar. Müslümanlar birbirini kıskanmaya başladı. Müslümanlar gıybet etmeye başladı. Müslümanlar Muta adını koydukları bir şeyle zina yapmaya başladı.. Cehalet had safhaya ulaştı..

Saydıklarımın hepsini bir kez daha okuyun, bir kez daha.. Hepsi de İslamiyet’in haram kıldığı büyük günahlardan değil mi?

Müslümanların hali böyleyken nasıl savaş olmasın? Nasıl çocukların çığlığı yükselmesin, nasıl analar feryat etmesin?

Yanı başımızda, Suriye’den, savaştan kaçan Müslümanlara hain demedik mi? Onlara bakıp, bunlar vatan satarlar demedik mi? Ama birimiz şöyle düşünseydik ne olurdu ki: Bunlar can güvenliği olmadığı için, Müslüman kanı dökülmesin diye hicret eden Müslümanlardır. Evet, bu cümle insanın içini acıtıyor değil mi?

Müslümanların Peygamberi Hz. Muhammed (Sav)’de hicret etmemiş miydi? Korkudan mı kaçmıştı, yoksa vatanını satmak için mi?

 Göç edenleri Muhacir olarak neden görmüyoruz ve bir Ensar adabıyla neden kucağımızı açmıyoruz? Neden?

Ne güzel söylemiş Mehmet Akif;

Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta;

Dişsiz mi bir insanonu kardeşleri yerdi!


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com